Wpis z mikrobloga

Chce stworzyc dla zony sklep na wordpress. Sama instalacja lokalnie poszla gladko. Uzylem do tego Xampp, nie wiem czy to dobra praktyka, ale dziala. Poinstalowalem sobie jakies wtyczki - dziala, wiem o co chodzi mniej wiecej. Jednak zalozmy ze porobilem sobie te zmiany lokalnie i chcialbym to wypchnac na produkcje. Moglibyscie mi sprzedac jakies dobre praktyki dotyczace deploy wordpress? Jak to robic? Czy jezeli wypchne wszytskie pliki na hosting to bedzie wszytsko dzialac? Namiary na baze, sciezki do plikow, jak to ogarniacie?

Niby mozna robic to juz na produkji i wykonywac tylko backupy ale kloci mi sie to z dobrymi praktykami w innych obszarach wytwarzania oprogramowania. Pomozcie. :)

#wordpress #webdev #programowanie
  • 10
  • Odpowiedz
@laza: @Rst00: no tak, mogłem się domyślić że jest do tego jakiś plugin. :D

A korzystacie może z Gita i macie podłączone jakieś CI? Jeżeli tak to jakie CI, jakieś rady? Ciekawi mnie czy ktoś korzysta z tego w świecie word pressa
  • Odpowiedz
@geralt0001: z Gita można normalnie korzystać w WP i jest to praktycznie standard. Co do CI to tu jest sprawa trochę utrudniona bo chociażby problematyczna jest baza danych. Klient czy ktoś na produkcji może zmienić coś w treści i wrzucając swoją wersję mu to nadpiszesz dlatego ja korzystam z UpdraftsPlus w wersji premium i przed jakąkolwiek zmianą na wdrożonej stronie robię sobie zrzutkę do siebie, robię co mam zrobić i wrzucam
  • Odpowiedz
@TeflonDon: używałem kiedyś ale pamiętam że zrobiło mi to kiedyś mega syf na większym serwisie. Zaczął do backupa pakować swoje poprzednie backupy i każda paczka ważyła 2x więcej co można się domyśleć jak wyglądało przy dużym sklepie który miał ponad 1GB folderu uploads. Katorga. Aczkolwiek plus jest taki że masz ten ich autorski system "zipowania" i masz jeden plik tylko do wrzucenia i pakuje to dość szybko. No ale jednak UpdraftsPlus
  • Odpowiedz
w progrmowaniu wordpressa kluczowe sa wtyczki, jak jakaś wyczka nie działą to szukasz wtyczki do wtyczki, lub instalujesz wtyczki aż zacznie działać, do usuwania wtyczek masz wtyczke a do cofania zmian zrobione przez wtyczki też masz wtyczki ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@geralt0001: Postaw jej to na wixie, to sama to obsłuży chociaz. Zależy jak bardzo ma szczególna formę produktów, ale jestem pewny, ze nie potrzeba jej 7273837 pluginow WP, którego i tam potem sama nie ogarnie i będziesz za nią prowadził sklep. Wix jest skonstruowany wręcz pod coś takiego jak laicki babski sklep internetowy. Taka sugestia póki jeszcze nie włożyłeś w to setek roboczogodzin.
  • Odpowiedz
@Rst00: a masz może jakieś przykładowe repo projektu na Githubie które uważasz za porządnie wykonane i mógłbyś podzielić się linkiem?

Dziękuję wszystkim za rady, bardzo pomocne :)
  • Odpowiedz
@geralt0001:

Wix to gówno i nawet tym się nie interesuj. Będziesz co miesiąc płacić abonament, strony są wykonane do dupy (straszny syf w kodzie), słabe pod SEO itd. Szkoda zachodu. Lepiej pomęczyć się chwilę samemu, postawić na swoim hostingu i będzie Cię to kosztować 10 zł miesięcznie (hosting) a masz pełną kontrolę.

Co do linka do repo to nie mam bo raczej nikt swoich rzeczy nie udostępnia od tak. Najlepiej korzystać
  • Odpowiedz