Wpis z mikrobloga

Mireczki, jaka kara wg. aktualnie obowiązujących przepisów przewidziana jest za nieprzestrzeganie znaku B-36? Bo z tego co pamiętam (i wszędzie gdzie patrzę na necie) to było to 100zł i 1 pkt. karny. A problem w tym, że parę dni temu dostałem "pozdrowienia" od straży miejskiej w których proponują mi następującą transakcję: ja im płacę 150zł a oni dają mi 5 punktów karnych. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy ostatnio była jakaś zmiana w przepisach, która aż tak radykalnie (ze 100 na 150 i z 1 punktu na 5) zaostrzyła sankcję za nieprzestrzeganie tego znaku?

#prawo #prawojazdy #kodeksdrogowy #pytaniedoeksperta
źródło: comment_dRlt3DAvKCWzSsbR3eGY2vTsk0CYdMy6.jpg
  • 11
@MrPickles: no tak, mógłbym w ten sposób, ale mi nie chodzi o unikanie odpowiedzialności, tylko o to aby nałożona na mnie kara była zgodna z obowiązującym prawem, a nie z dupy wzięta. ;)
@maszjo:

nie przyjmujesz mandatu z powodu niezgodnością wystawionego mandatu z wartościami przedstawionymi w taryfikatorze


A wiesz może co jest następstwem takiej odmowy? Kierują sprawę do sądu? Wystawiają nowy mandat z prawidłowymi kwotami? Sprawa jest zamknięta z powodu błędu strażnika?
Pytam, bo nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się aby na mandacie widniały kary wzięte z sufitu, do tej pory zawsze jak coś przychodziło to było w pełni zgodne z przepisami. :)
@xvovx: sprawa idzie do sądu, każdego mandatu masz prawo nie przyjąć, ale czy sąd zasądzi mandat zgodny z taryfikatorem czy uzna go za nieważny niestety nie wiem i to już musiałby stwierdzić ktoś kto ma więcej do czynienia z praktyką sądów
@maszjo:
Nie, no wiem, że każdego mogę nie przyjąć, ale co innego odmowa przyjęcia z powodu "bo nie", a co innego z powodu błędu strony wystawiającej. Jeśli sąd zasądzi karę zgodną z taryfikatorem to spoko - nie mam z tym problemu. Pytanie tylko kogo obarczy kosztami procesu? Bo nie uśmiecha mi się płacenie za czyjąś niekompetencję.
@maszjo:
Czyli krótko mówiąc, co za #!$%@? akcja. Jak pójdę do sądu, to przecież zostanę skazany bo nie neguję samego faktu wykroczenia - czyli koszty procesu pójdą ma mnie. Jak nie pójdę to będę musiał zapłacić bezprawnie zawyżoną karę. Tak czy inaczej zapłacę więcej niż powinienem, bo jakiś #!$%@? urzędas źle wystawił papierek. Bareja by tego lepiej nie wymyślił. ()
@xvovx: niekoniecznie, nie jestem w stanie teraz powiedzieć jaka jest praktyka sądów, ale być może jest to uznawane za błąd formalny, a tym samym jest to bezwzględna przyczyna umorzenia postępowania i nie płacisz ani mandatu ani kosztów, mogę to sprawdzić dokładniej i poszukać w orzecznictwie, bo na pewno były takie kazusy
@maszjo: jakbyś mógł przy jakiejś wolnej chwili to sprawdzić, to byłbym wdzięczny. :) W piątek się wybieram do SM i będę musiał podjąć decyzję, czy przyjmuję czy nie. Chyba, że może uda się coś wynegocjować ze strażnikami. Bo tak nawiasem mówiąc, dokumentacja zdjęciowa, którą mi przesłano to kolejny ponury żart i nie wynika z niej, żebym popełniał jakiekolwiek wykroczenie. Znak B-36 jest na osobnym zdjęciu na którym jest jakiś inny samochód,