Wpis z mikrobloga

ziomki z tagu #pcmasterrace #overclocking pytanie - mam Ryzena 1700x z chłodzniem Noctua D15 , chcę kupić drugiego kompa na TR 1950x i zbudować z nich mini-render-farmę. Nurtuje mnie kwestia wydajnego i cichego chłodzenia, gdyż long story short:


Pytanie właściwe: myślę nad chłodzeniem wodnym dla obu maszyn na procki. Czy Wodne będzie cichsze i równie, bądź bardziej wydajne niż Noctua? Priorytetem jest mój spokój, który zyskam gdy różowa nie będzie ględzić że nie można spać, więc cena jest na drugim planie.
Co polecacie do tych maszyn?

#komputery #chlodzenie #ryzen #threadripper #pytanie
  • 17
@webdruid: na jakie polecasz wymienić? Te wiatrolce z Noctua mimoże piszą wszędzie że ciche to na prawdę jak turbiny F15 napierdzielają ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@vvit0: wentylatory jeśli nie obchodzi cię rgb/led to jakieś noctue np. NF-A15, z AiO pod TR4 jest obecnie problem, bo chyba nic w Polsce nie jest jeszcze dostępne, a Corsair jeszcze nie sprzedaje bracketów pod tr4
@vvit0 Na podkręconym 2500k mam Dark Rocka 3 z jednym wentylatorem Silent wings 3 140 mm. Pod pełnym obciążeniem jest to ledwo słyszalne, a komputer mam bez obudowy na biurku obok mnie.

Jesteś pewien, że masz dobrze ustawione obroty na swoim chłodzeniu? Może coś w obudowie taki hałas robi. Jednak ta noctua to z tego co słyszałem klasa wyżej niż moje chłodzenie, a procesory, jeśli chodzi o wymagane chłodzenie, mamy podobne.

Co
@krabat: podczas renderingu nocą puszczam wiatraki na high/max obroty aby mi się proc nie gotował co w efekcie po kilku godzinach jest dla różowej drażniące; jest to bardziej szum szybko pędzącego powietrza, ale jednak nie daje jej to spać :/
@vvit0: do tego threadrippera zdecydowanie nie polecam AIO, które nie ma pełnego coldplate na procesor, bo odprowadzanie ciepła jest na takim samym poziomie co największą noctua dla TR4. Obecnie chyba jedynie enermax ma AIO które obejmuje cały procesor, możesz obejrzeć sobie testy chociażby na kanale gamer nexus.

Sam póki co mam noctuę, i rzeczywiście pod obciążeniem jest głośna. W sumie to nawet w idle słychać, więc na pewno nie jest to
@vvit0 Układ Lc ma sam procesor z chłodnicą wystawiona na korytarz, czy gdzieś gdzie to może halasować bardziej?

Wiem, że łatwiejsze są rozwiązania gotowe, ale widzę, że na kompromisy za bardzo nie chcesz iść, bo ma być cicho i chłodno.
@krabat: ciężko tu o rozwiązanie, aby chłodnicę z wiatrakami wystawić gdzieś poza pokój - choć to by zrobiło na pewno robotę w kwestii ciszy, gdyby mogło hałasować za ścianą; no i właśnie - zastanawiam się nad przeniesieniem biura z sypialni do kuchni, ale to już królestwo różowej i potrzebny jest kompromis innego typu ( ͡º ͜ʖ͡º)
@vvit0: No to myślę, że na lajciku byś zrobił na tym jakiś przewymiarowany układ mieszczący się w obudowie, czy zaraz obok niej. Dajmy na to chłodnica 360 i wentylatory na najwolniejszych obrotach.

Jaką masz obudowę?
@vvit0: Od przodu przepływ powietrza ograniczony, góra jest ok. Niby producent pokazuje, że 360/240 na przedzie się zmieści i 240 z góry. Schłodzenie tego Ryzena na prawdę nie wydaje mi się wielkim wyzwaniem, także pewnie 240 wystarczy. Do tego ciche wentylatory, te które są w obudowie też wymienić na te same i myślę, że będzie to o co Ci chodzi.

Jeśli zdecydujesz się coś takiego robić, to radziłbym Ci założyć temat
@krabat: dzięku cumplu, będę tam szukał pomocy; tak właśnie teraz skumałem że do TR 1950x będę kupował przecież nową budę, więc będę miał możliwość zadbać o więcej miejsca w środku ( ͡ ͜ʖ ͡)
@vvit0: Jak masz takie cele, to raczej unikaj eleganckich skrzynek "pełnymi" panelami. Lepiej sprawdzą się te z meshem. Wentylatory mogą pracować wolniej i ciszej. Jedyna wada to gorsze wyciszenie ew. pisków od elektroniki.

Jeszcze co do chłodzenia powietrzem. Popatrz na zdjęcie niżej. W takim układzie, jak odpalę jaki stress test cpu, to komputer jest dopiero ledwo słyszalny, a mam go zaraz obok siebie. Temperatury też bardzo fajne. Może byś spróbował wyjąć
krabat - @vvit0: Jak masz takie cele, to raczej unikaj eleganckich skrzynek "pełnymi"...

źródło: comment_0pDOPNzVVJkVEgl01lorInWr9v7lRy9R.jpg

Pobierz