Wpis z mikrobloga

Chciałbym uzyskać waszą poradę co do wyboru sprzętu (niekoniecznie cisco) do małej sieci osiedlowej do projektu uczelnianego. Myślałem żeby zrobić to tak Switche Cisco Catalyst coś z serii 2960 połączyć je między sobą światłowodem przez przejściówki SFP tylko jak to potem spiąć do routera żeby wytrzymał obciążenie? Znowu przejściówka na Ethernet czy jakiś router na światłowód?
#siecikomputerowe #cisco #networking
  • 7
110 mieszkań pogrupowane w bloki na mieszkanie około 10-20 Mbit/s problemem są tu odległości dlatego chcę zastosować światło. Poza tym jak zrobić logowanie połączeń użytkowników (Dane dla UKE)? Jeżeli użyję tylko miedź to zrobię połączenia szeregowo z racji dużej odległości co sprzyja temu że awaria 1 urządzenia = klapa dla osiedla.
@Tikana: piszesz zupełnie nie logicznie i ogólnikowo. Za mało szczegółów co w ogóle chcesz zrobić w warstwie fizycznej. Co do logowania to nawet proste routery np wspomnianego Ubiquity mają logowanie np do zewnętrznego sysloga. Nie kumam o co chodzi w zdaniu , że jak użyjesz tylko miedzi to zrobisz połączenia szeregowo (?!), przecież to topologia gwiazdy a nie szereg, dodatkowo nawet na miedzi masz coś takiego jak bounding i fail over...
Chodziło mi o dystans między blokami miedź ogranicza mnie do 100m (przeto będę musiał ciągnąć od bloku do bloku a nie na raz od wszystkich do routera). Widzę to tak 1 switch na blok potem biorę po wiązce od switchy i chcę wpiąć do routera ale router ma jedno wejście (przynajmniej ten model który miałem na myśli) i chodziło mi o doradzenie sprzętu do tego celu. Co pomiędzy tymi switchami a routerem
@Tikana: są routery mające więcej niż jedno gniazdo sfp czy sfp+, możesz w nie wstawić odpowiednie gbiki i z nich rozprowadzić światło na podległe switche. Zawsze możesz po drodze zastosować switch (nie router) z większa ilością sfp i do niego zbierac ruch ze switchy a potem do router, to już kwestia wydajności. Jeśli to rozważania czysto teoretyczne to szedłbym w światłowód do kazdego klienta. Ma to przyszłość. P.S: używaj opcji Odpowiedz,