Wpis z mikrobloga

Do tej pory nie wiem czemu tylko 1 i 2 listopada 3/4 Polski przypomina sobie że ma zmarłych krewnych i koniecznie muszą jechać na cmentarz tego dnia i kupić im drogą i ogromną wiązankę żeby ją polać stearyną ze znicza żeby ktoś nie ukradł. Oprócz tego trzeba specjalnie stać 50 minut w korku, jakimś cudem dopchać się do bramy wejściowej obstawionej stoiskami ze zniczami, sztucznymi kwiatkami, wieńcami, kiełbaskami, pistoletami na kapiszony i watą cukrową (!), przeciskać się przez tabuny ludzi na cmentarzu (na jednym z radomskich jest tak naustawiane grobów za przeproszeniem że trzeba po płytach przechodzić, bo nie ma nawet dostępu do nich), marznąć w listopadowym wietrze i wysłuchiwać potem że ta to taką miała kurtkę i źle wyglądała, a ten to taki znicz kupił i po taniości pewnie. KUUURWA.

Ja tam sto razy bardziej wolę kulturalnie latem gdy jest ciepło, w wolny weekend objechać wszystkie cmentarze na których mam pochowanych krewnych, zapalić świeczkę i powspominać zmarłych w kameralnej atmosferze. Pieniądze które miałbym wydać na wieniec wolę przekazać na organizację pożytku publicznego, niż w myśl zasady żeby sąsiadowi gula stanęła jakiej to ja wiązanki nie kupiłem...

#polska #wszystkichswietych #zalesie #1listopada
MarianoaItaliano - Do tej pory nie wiem czemu tylko 1 i 2 listopada 3/4 Polski przypo...

źródło: comment_PkMEbAyIHLbxCBkygS2hfAO4oaVQOfmB.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie "on" tylko "pan" dla was małe #!$%@?.


@ethics: No i tym zdaniem się przedstawiłeś wystarczająco, żeby zakończyć rozmowę. Kiedyś jak dorośniesz, bo domyślam się że masz z 15-16 lat, to zrozumiesz po co się jeździ na cmentarz.
  • Odpowiedz
  • 2
@MarianoaItaliano: no to jesteś pan dziad a nie katolik. Wszystkie groby na 1 listopada ładnie wysprzątane, umyte, piękne wiązanki, palące znicze a twoje groby pewnie puste i zaniedbane. Ludzie przechodzą obok pewnie i się modlą bo myślą, że wszyscy zapomnieli o nieboszczyku.

To samo możnaby powiedzieć o większości grobów przez pozostałe miesiące w roku
  • Odpowiedz
@mpwiedzmix:

Uważający na lekcjach religii ośmiolatek wie, że każdy święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest świętym. A zatem, jeśli chcielibyśmy pozostać przy terminie "Święto Zmarłych", to powinniśmy używać tego określenia nie na dzień 1 listopada, ale na 2 listopada, bo wtedy właśnie wspominamy wszystkich zmarłych.


Może masz w rodzinie samych świętych, ja nie.
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: spiesze z odpowiedzia. Bo to swieto zmarlych

@dziecielinapala: komunistyczne "święto zmarłych"? w Kościele katolickim mamy Uroczystość wszystkich świętych oraz dzień zaduszny. Nie używajmy komunistycznej nomenklatury niezgodnej z nauczaniem KK który jest głównym zainteresowanym
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: nie wiem w czym masz problem. Robisz jak uważasz. Jest to święto od dawien dawna kiedy zgodnie z tradycja nawiedza się groby bliskich zmarłych. Ja na cmentarzu bywam Ok raz na miesiąc i na 01.11 stawiam jeden ładny znicz na grobie. Lubię skromność i ma to swój urok szczególnie w porównaniu z tym szaleństwem ubierania grobów.
Koleżanka która wróciła po długiej emigracji do Polski jedna z rzeczy za którymi
  • Odpowiedz
Do tej pory nie wiem czemu tylko 1 i 2 listopada 3/4 Polski przypomina sobie że ma zmarłych krewnych i koniecznie muszą jechać na cmentarz tego dnia i kupić im drogą i ogromną wiązankę żeby ją polać stearyną ze znicza żeby ktoś nie ukradł.


@MarianoaItaliano: Nie. Według tradycji cmentarze odwiedza się we wszystkie większe święta, w okolicach Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Do tego w rocznice śmierci, urodzin, imienin itp. Przejdź
  • Odpowiedz