Wpis z mikrobloga

Przetestowałem sobie jakieś nowe - nieznane mi - distro dla starszych komputerów, które w zasadzie chciałbym polecić wam w tym wpisie. Nazywa się mx linux i jest to drugie najlepsze distro z #xfce4 z jakiego korzystałem.

Gdzieś pod tagiem z tydzień temu widziałem jak ktoś polecał "antix" jako świetny system dla archaicznych już komputerów (nazwa distro mówi sama za siebie). Postanowiłem je przetestować ale niestety dosyć szybko mnie odrzuciło ze względu na zbyt archaiczne rozwiązania - icewm, fluxbox (distro projektowane pod komputery z 256MB ramu). Przeglądając dokumentację na stronie zauważyłem, że równolegle wraz z antixem pracuje inna grupa, z którą twórcy antixa dzielą kod i tak trafiłem na distro z początku wpisu: MX Linux.

O samym MX: distro to dzieli sporą część kodu wspólnie z antiX jednak twórcy w założeniach przyjęli sobie, że distro oprócz niskich wymagań ma być też ładne i funkcjonalne. Twórcy wprowadzają kilka autorskich narzędzi i rozwiązań dla xfce. Do tego w distro od razu wrzucone jest mnóstwo zamkniętych sterowników dla tych wszystkich egzotycznych sprzętów z minionej epoki ale także i współczesnych kart wifi czy grafiki. Ogólnie nie zdążyłem jeszcze tego przetestować ale jest to chyba pierwsze distro, które poprawnie wykryło mi ACPI w netbooku i załadowało prawidłowy moduł. Do tego distro zdaje się korzystać z nierozwijanego już własnościowego sterownika dla starych zintegrowanych GPU intela przez co wydajność grafiki jest dużo większa niż na otwartym sterowniku.

MX nie jest konkretnie przeznaczone na stare komputery, po prostu jest zoptymalizowane pod względem starych komputerów - na nowych też będzie śmigać szybko. Mi osobiście na netbooku z atomem działa o wiele lepiej i szybciej niż arch z tymi wszystkimi optymalizacjami w postaci kernela ck dla atomów, optymalizacjami z wiki i przebudowanymi pakietami pod konkretny procek.

Jeszcze na koniec: MX w zasadzie bazuje na czystym debianie jessie (jest trochę opóźniony względem antixa, który ma już kernel 4.10 i pełne repo w stretch). Zauważyłem, że mimo iż MX nie ma wsparcia dla stretcha można bez problemu w systemie podmienić repozytoria na stretch i zaktualizować dystrybucję do wyższej wersji debiana (nawet w autorskim repo twórców są paczki dla stretch).

Strona:
https://mxlinux.org/

Screen:

#xfcetips #linux #debian #komputery
Kryspin013 - Przetestowałem sobie jakieś nowe - nieznane mi - distro dla starszych ko...

źródło: comment_D8wRkftTqntacm5VT5JVOH2BUB3JxXRU.jpg

Pobierz
  • 6