Wpis z mikrobloga

@Shahtar "Computer" to skrót od "computing machine", czyli "maszyna licząca". W Polskim tylko "C" zamieniono na "K". A mam taką rozkminę ze względu na ostatnie promowanie "dwudzionka" zamiast słowa "weekend". No i samolicz - samo liczy, tak jak samochód - samo chodzi.
@PatrykCXXVIII: Głównie dlatego że #!$%@? brzmi i ludzie którzy tak piszą wyglądają jak doskonali kandydaci do moderowania tego wspaniałego serwisu. Ale jak z każdym gównem na wykopie, chwilę będą się podniecać, potem reszta się znudzi poza tymi o najwyższym stopniu niepełnosprawności, którzy będą dodawać komentarze "ale pisz DWUDZIONEK" pod wpisami ze słowem "weekend".
@pwl86: Schładzacz? Rozprowadzacz ciepła? Grzejnik? Wg. wikipedii "radiator" pochodzi z łaciny, tak samo jak np. "herbata". Hmmm... Tak w sumie to sporo słów w języku polskim jest do spolonizowania, bo przecież zapożyczenia rzeczą niesamowicie złą są, czyż nie?
@PatrykCXXVIII Jasne, że się przyjęło :) Tylko porównujesz do komputera, który został spolszczony w pisowni, a weekend jest po prostu angielskim słowem. W ogóle zaciekawiło mnie ile mamy jeszcze w polskim słów, które inaczej się czyta, niż pisze :)
@Metex Hmmmmm... Zamarznąć(Chyba, że jesteś jednym z tych co to czytają przez "ż".) jest chyba taką największą niespójnością. Każde "prz" czyta się jako 'psz", no i jakby nie patrzeć, to samo "rz" czytane jako "ż" też jest niespójnością jak i "sz", "drz" i "cz".
@PatrykCXXVIII Miałem na myśli coś bardziej ekstremalnego, bo to są typowo polskie zasady i chyba głównie się wzięły z lenistwa artykulacyjnego :) Szukam takich słów, gdzie np. "w" wymawia się jak "ł", a "ee" jak "i". #pdk