Wpis z mikrobloga

@przecin3k: U mnie tak, natomiast jeśli nie to będzie działać. Chodzi ogólnie o to, że taka litera "i" zajmuje mniej miejsca niż np. "G". W czcionce monospace (i paru podobnym) jest to tak zrobione, że zajmują tyle samo miejsca.
@fervi: monospace nie jest konkretnym fontem, ale aliasem fonta. Może @przecin3k ma szczęście i akurat taki alias mu będzie wskazywał na fonta o stałej szerokości, ale może będzie miał tak jak ja:

$ fc-match 'monospace'
cambria.ttc: "Cambria" "Regular"

Ogólnie chcesz ustawić fonta o stałej szerokości. One mają, typowo, w nazwie mono lub code — na przykład DejaVu Mono, Ubuntu Mono, Source Code Pro itd.
Chyba że się bardzo upierasz
@fervi: jeszcze raz — to nie jest font, ani tym bardziej czcionka, tylko alias jakiegoś fonta. Wpisz sobie w terminalu fc-match 'monospace', to się dowiesz jakiego.

A jak chcesz to zmienić, to za aliasy odpowiada fontconfig. Składnia jest przepaskudna, ale ma on na każdej znanej mi dystrybucji parę gotowych schematów ustawień w folderze /etc/fonts/conf.avail, które możesz wybrać i podlinkować do /etc/fonts/conf.d. Ja sobie na przykład