Wpis z mikrobloga

TIL: w Londynie można dostać rekompensatę za opóźnioną komunikację miejską: https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/replacements-and-refunds/refunds-for-delays

Ogólnie drażni mnie fakt, że jak się spóźnię z opłaceniem biletu miesięcznego, albo jak mam 20 minutowy bilet, a autobus jedzie dłużej niż powinien, to oczywiście dostaję mandat. Ale jak się pociąg/tramwaj/autobus spóźnia, to nie ma problemu, nikt nie ponosi konsekwencji. Jak widać, da się zrobić tak, aby było względnie sprawiedliwie i aby czas podróżujących był szanowany.

#komunikacjamiejska #londyn #bilety #kolej #pociagi #autobusy #til
  • 10
@Thyliamris

albo jak mam 20 minutowy bilet, a autobus jedzie dłużej niż powinien, to oczywiście dostaję mandat.


Jeśli chodzi o sytuację w Polsce to nie dostaniesz za brak biletu mandatu, tylko opłatę dodatkową.

Ale jak się pociąg/tramwaj/autobus spóźnia, to nie ma problemu, nikt nie ponosi konsekwencji.


W przypadku pociągów możesz dostać zwrot zgodnie z przepisami UTK
@Andczej: zwrot? Musisz go wywalczyć, a ostatecznie i tak dostaniesz informacje że kwota nie przekracza minimum do wypłaty które wynosi w okolicach 5 eur... Na profilu Intercity czy PKP codziennie jest to poruszane
@ptasiek2 nic nie musisz 'wywalczyc' chyba że walką nazywasz napisanie email do przewoźnika, a po 30 dniach kolejny do UTK jeśli brak odpowiedzi lub ona ci nie pasuje, napisanie takiego email zajmie ci około 3-5 minut

5€ jest to warunek który nie musi być spełniony i nie raz przewoźnicy zwracali kasę lub dawali bony przeprosinowe itp
@Thyliamris: jakby Koleje Śląskie miały takie rekompensaty wypłacać to by się chyba zrujnowały :D Nie wiem jak wygląda to teraz ale jak studiowałem to opóźniony był średnio 2-3 razy w tygodniu i to czasem po 20min.
@Andczej: masz rację z opłatą dodatkową. Posłużyłem się skrótem myślowym, chociaż może on wprowadzać w błąd. Co do zwrotu, to przyznam, że nie wiedziałem o tym, dzieki za informację (https://www.utk.gov.pl/pl/aktualnosci/3932,Kiedy-nalezy-sie-odszkodowanie-za-opoznienie-lub-odwolanie-pociagu.html). Nasuwają mi się jednak dwie myśli z tym związane:
1. Na ile skutecznie da się taki zwrot uzyskać (czy nikt po drodze nie robi z tym problemów)
2. Rzadko kiedy jednak pociągu spóźniają się aż całą godzinę (gdzie w Londynie
@Thyliamris
1. Nie mailem nigdy problemów, jedynym problemem jest wspomniane 5€. Jeśli przewoźnik oleje bez powodu to zawsze jest UTK który dość mocno 'trzyma przewoźników za ryj' i oni to załatwiają za ciebie bardzo szybko
2. Wiadomo chodzi o coś długodystansowego