Wpis z mikrobloga

Dobra, potrzebuję lekkie pomocy. Chciałbym zakupić tanio sprzęt do mierzenia pojemności akumulatorów, w szczególności ogniw 18650 i powerbanków, ale wiadomo że skoro te to i inne.
Czy taki zestaw mi wystarczy:
https://www.banggood.com/35W-Constant-Current-Double-Adjustable-Electronic-Load-USB-Tester-Current-Voltage-Capacity-Tester-p-1171114.html?rmmds=detail-top-buytogether
Czy będę w stanie tym uszkodzić ogniwa? Bo tego głównie się obawiam, wolałbym mierzyć wszystko na zasadach łąduje do końca i rozładowuje. Nie chce mi się bawić w rozładowanie by ładować, co jest oczywiście prostsze i wymagałoby samego testera.
Jak z powerbankami które mają sporo zabezpieczeń się nie martwię, tak czy jestem w stanie takim zestawem rozładować ogniwo do poziomu który je uszkodzi?
Jeśli tak, to jaki zestaw polecacie? Nie potrzebuje bardzo dokładnych pomiarów, ale chciałbym się zmieścić w rozsądnej cenie - byle działało. Oczywiście do tego dokupię odpowiednie przejściówki, kable i takie tam, ale to nie problem, głównie rozchodzi się o dobre urządzenie symulujące obciążenie.
Potrzebowałbym pomocy, stawiam piwo we #wroclaw za pomoc :) lub zapraszam na zwiedzanie i wtedy piwo jak ktoś z daleka!

tagi:

  • 10
@Loloman: styki są na ogniwa standardowej wielkości, ale na drutach wpinałem baterię z telefonu i zmierzyło dobrze pojemność.
Z power bankiem gorzej, bo tam masz cały czas 5V na wyjściu, chyba, że wepniesz się prosto do ogniw
@rezerwowy: Właśnie wolałbym uniknąć rozbierania powerbanków. Tym bardziej że kilka chciałbym ich zmierzyć. Akumulatory również. Faktycznie na drutach można by sporo podpiąć pod to, no ale jak sam wspomniałeś - powerbanki to 5V. Nie boję się czegoś zmajstrować, tylko muszę mieć skąd kupić części, choć tez nie będę robił wszystkiego od zera - na pewno coś takiego musi istnieć do kupienia :)
@Loloman: to co podałeś, raczej powinno zadziałać, nawet sam" USB Tester Current Voltage Capacity Tester" + rezystor dużej mocy do testowania powerbanków, bo sam odetnie wyjście jak za niskie napięcie na ogniwie.
@Czayen: O kurde, wygląda bogato!
I faktycznie dobrze działa? Trzeba to podpinać do kompa? W ogóle potrzebuje coś jeszcze? Muszę lepiej doczytać jak to działa chyba