Wpis z mikrobloga

Mam nietypowy problem z moim #pc. Jest on składakiem z kilku moich komputerów, przede wszystkim chodzi o problemy z dyskami twardymi.
Otóż mam do podłączenia po SATA napęd DVD, dwa dyski HDD (2x1TB) i jeden dysk SSD (250GB), który ma robić za dysk główny. W chwili obecnej każdy z dysków jest z innego świata - mbr, gpt, ahci, ide (hehe ;)) i wszystko jest pomieszane.
Mając ustawione uefi/legacy w różnych opcjach w biosie dyski naprzemiennie są lub nie są widoczne - a to raz nie jest widoczny SSD, raz HDD, raz napęd. Napęd dodatkowo podłączony jest do dodatkowych wejść SATA na dole mobo (sata3), które
przy okazji są kontrolerem MARVELL i tam widnieje w BIOS (akurat AHCI). Podłączenie w ten sposób wynika z faktu, że karta graficzna przysłania część gniazd wyżej i niestety brakło tam miejsca. Mam nadzieję, że to nie problem i nie będą się gryzły...
Od biedy napęd jest mi niepotrzebny.

Moje pytanie brzmi: jak mam to wszystko podłączyć tak, aby uporządkować i np. wszystkie partycje przekonwertować na GPT i żeby wszystko działało na "uefi only"? Już mnie powoli szlag trafia.
Dyski przeleciałem HDDTune'em i CrystalDiskInfo, każdy w dobrej kondycji i bez bad sektorów, winą obarczałbym ewentualnie płytę główną (Gigabyte GA-H61MA-D3V), ale byłoby miło, gdyby jakaś mądra głowa mi pomogła.

#informatyka #sprzet #cpu #mobo #hdd #ssd #dyski #dysktwardy #komputery
  • 31
@Smartek:
Ustawiasz botowanie całości na uefi only, wyłączasz csm. Jak system postawiony jest jako gpt/uefi to powinien wskoczyć windows boot manager na pierwszej pozycji w botowaniu i nic więcej ciebie nie obchodzi, cała reszta może być w mbr bo z nich nie bootujesz.
@s_t_u_l_e_j ok, backup zrobiony. Odłączę oba HDD, w biosie wszędzie gdzie można ustawie AHCI i UEFI i zainstaluję Windowsa na nowo na SSD. Jak potem podłącze dyski to pod Windowsem będą normalnie widoczne, nawet jeśli są mbr, tak? A co jeśli nie będą widoczne przez tryb AHCI?
@s_t_u_l_e_j niestety mam do wyboru tylko 8 i 8whql, a od dawna wszędzie używam Windowsa 10, bo uważam, że jest dużo lepszy. Mam oryginalną płytkę w wersji pro. Pytanie jak teraz przejść instalacje, żeby na pewno wskoczyło gpt?
@s_t_u_l_e_j zagadka rozwiązana - gdy zmieniam na win8/win 8whql to pojawia się csm z opcjami always/never. Always daje opcje jak były wcześniej, never powoduje, że do wyboru pozostaje tylko other PCI device Rom priority
@s_t_u_l_e_j jeśli zaś o płytę chodzi to jest nowa wersja bios, ale boję się dzisiaj flashowac, bo wyjątkowo problemy z prądem na całej ulicy (akurat dziś ( ͡° ʖ̯ ͡°))
@Smartek: Z działającym prądem też może się wysypać. Ja aktualnie czekam na napęd dyskietek na usb od chinola bo #!$%@? toshiba mi się wyłączyła przy 90% complete. Jeszcze 30zł na pudełko dyskietek będę musiał #!$%@?ć.

A recovery tylko z dyskietki działa, pena nie chce. A miało być prosto: czyszczenie, wymiana na szybsze core2duo i dobicie ramu xD
@s_t_u_l_e_j: Należy Ci się czteropak, wszystko działa jak bym chciał, w bios jest też już Windows Boot Manager.
Ustawiłem Windows 8, CSM Never, UEFI w "Other PCI Device ROM Priority". AHCI w trybie SATA zarówno na głównym ekranie jak i w Marvellu (pod to SATA podpięty jest tylko napęd DVD). Wszystko jest wszędzie widoczne i odnoszę wrażenie, że działa szybciej (pewnie zasługa AHCI). Dzięki wielkie za pomoc! Zaraz zrobię flash biosa.