Wpis z mikrobloga

jak powinno być, gdyby Polska stała na nogach, a nie uszach:

Jestem profesorem uniwersyteckim, specjalistą od racjonalnego tworzenia prawa. Więc jak widzę te wszystkie wywiady i artykuły, w których prace prof. Królikowskiego nad projektem ustaw zmieniających ustrój polskiego sądownictwa są przedstawiane jako profesjonalne, zasługujące na pełne zaufanie, to nie mogę wytrzymać.

Po pierwsze, nie została przedstawiona żadna diagnoza. Stwierdzenie, że ludzie w Polsce nie są zadowoleni z pracy sądów, to jest zaledwie populistyczne stwierdzenie objawów, z naukowym opisaniem przyczyn nie ma to nic wspólnego. Profesjonalna diagnoza wymagałaby ustalenia pełnego katalogu przyczyn niedoskonałego działania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ja np. obstawiam, że głównym problemem jest potwornie niski stan tworzenia prawa, który ostatnio uległ kolejnemu obniżeniu, gdyż zrezygnowano z niemal wszystkich społecznych mechanizmów wykrywania błędów w projektowanych regulacjach.

Po drugie, gdyby zostały przeprowadzone profesjonalne badania diagnozujące, należy tę diagnozę przedstawić społeczeństwu i przeprowadzić nad nią dyskusję.

Kolejnym krokiem jest stworzenie listy potencjalnych rozwiązań, w tym opisanie rozwiązań funkcjonujących w innych krajach (wraz z omówieniem ich wad i zalet). Ten etap również powinien zakończyć się ogólnonarodową dyskusją (równolegle z dyskusją naukową, którą w możliwie szerokim zakresie powinno wspierać Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

Dopiero po porównaniu tych rozwiązań można próbować przedstawić propozycję zmian i ją również poddać pod najszerszą możliwą dyskusję.

Czy prof. Królikowski tego wszystkiego nie wie? Oczywiście, że wie, bo był szefem Biura Analiz Sejmowych. Ale płacą mu za coś zupełnie innego, więc świadomie podejmuje decyzję, żeby nie kierować się wskazaniami wiedzy naukowej. W ten sposób wybiera rolę „eksperta dworskiego”, a nie „eksperta”, a jak słusznie zauważał nieżyjący prof. Ziembiński, tych dwóch ról nie da się ze sobą połączyć.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=304362373371552&id=100013933756616&pnref=story
#neuropa #4konserwy #tklive #trybunalkonstytucyjny #prawo #dobrazmiana
  • 3
  • Odpowiedz
@Wotto: zgoda, ale ustawy, które on szykuje nie miały i nie mają żadnych szans wpłynąć na prawdziwe problemy wymiaru sprawiedliwości. Do tego trzeba zmieniać kodeksy postępowań, ew. usp, a tu przecież mówimy o zmianach w KRS i SN.
  • Odpowiedz