Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika z doświadczeniem w serwisie - ktoś coś n/t wytrzymałości tantalowych kondensatorów SMD na temperaturę otoczenia w czasie pracy? Google mówi, że mocno im wtedy spada max. napięcie pracy, ale trochę mi brakuje tu konkretów. A sam mam do rozpatrzenia konkret taki: tantal na 16V pracujący z napięciem 12V w temperaturze otoczenia rzędu 40-60 stopni, po kilku tygodniach wyzionął ducha w dość widowiskowy i bogaty w konsekwencje sposób. Czy winny jest raczej pech połączony z jakością elementów z aliexpress, czy jednak w takich warunkach muszę tam dać kondensator na wyższe napięcie?
  • 11
@Jarek_P na pewno napięcie? Mi się wydaje, że jak już to tracą na pojemności...

Ale i tak, 60 stopni to na spokojnie powinny wytrzymać i to przez 100% czasu, raczej coś innego jest problemem. A i jedyna sytuacja w których tantalowy kondensator zakończył swój żywot widowiskowo to nieprawidłowa polaryzacja
@Jarek_P: A zwróciłeś uwagę na to ile prądu może z siebie ten tantal oddać, jakie ma ESR i tak dalej? Może być tak że pracował na granicy, w ambiencie się dogrzał, wzrosło ESR i go zeżarło
@Jarek_P: Tak i to dokładnie o takich parametrach (16V na 12V zasilaniu - filtr). Normalnie w tych warunkach nic się nie dzieje. Problemy były tylko i wyłącznie wtedy, gdy zamówiono jakąś tanią serię. Padały od razu po włączeniu 1 raz zasilania (wystrzał w powietrze rozgrzanego do białości) lub po niedługim czasie pracy. W kolejnych partiach nic takiego nie miało miejsca, a urządzenie pracuje na zewnątrz, często w słońcu.
@Tymian: tenże tantal ma za zadanie filtrować zasilanie i w sumie żadne wielkie wyzwania przed nim nie stoją. Niemniej musi być, bo z tegoż zasilania zasilany jest silnik i musi to być tantal, bo delikatnie mówiąc na wyżyny miniaturyzacji się wspiąłem i nic innego mi tam nie wejdzie.

@przech: tak, ten mój też poszedł na zwarcie. I szczęśliwie zasilacz był na tyle inteligentny, że po prostu odciął zasilanie, bo sądząc
@Jarek_P: Oj, silniki uwielbiają robić niezły zamęt w zasilaniu. Raz że strzelają szpilami spowrotem w zasilanie (jeśli nie ma diod ściągających szpile), dwa tantale nie lubią takich nagłych szarpnięć prądu i możesz przekraczać maksymalny prąd w piku.
@Tymian: silnik jest sterowany gotowcem - modułem Pololu DRV8801, z tego, co widziałem w datasheecie, moduł ma jakąś prostą filtrację, a z tego dokładam drugą od siebie. Myślałem nawet nad dławikiem, ale taki, któryby tu miał sens (silnik pobiera do 0,7A w szczycie) po prostu mi się nie mieści. W sumie, podsunąłeś mi niegłupi pomysł, by tam dorzucić jeszcze diodę - to jakoś zmieszczę.
@Jarek_P mi ostatnio wystrzelił tantal przy zasilaniu na płytce z mostkiem tb6612. Jeśli nie jest to uber tantal z low esr to nie ma racji bytu przy takim czymś bo zawsze #!$%@? żywym ogniem. Ostatnio szukałem tantala na przetwornicy step up, to jedna sztuka która sprosta pradowi ripple (700mA @ 100kHz) kosztuje 5zł