Wpis z mikrobloga

#socdem #neuropa #polityka

Liberałowie w natarciu. A sądziłem, że podporządkowanie kultury nadrzędnym celom państwa i narodu to domena konserwatywnej prawicy. Myślałem, że liberałowie cenią wolność twórczą i dyskusję do jakiej ona prowadzi. Sądziłem, że ta część priorytetów jest nam wspólna.

Majcherek w Polityce


Koszmarny obraz III RP współtworzyli artyści, a zwłaszcza filmowcy, szczególnie ci o ambicjach artystycznych. Duża część najbardziej chwalonych przez krytyków i nagradzanych na festiwalach produkcji poświęconych polskiej rzeczywistości po 1989 r. to tendencyjne historie tragicznych skutków i ofiar transformacji, społecznego wykluczenia, patologii kapitalizmu, ogólnej nędzy i rozpaczy. Przykładowo: "Edi" - zbieracz złomu jedynym sprawiedliwym wśród szemranych beneficjentów kapitalizmu; "Cześć Tereska" - dziewczyna z blokowiska zagubiona w strasznym świecie wykluczenia, poniżenia i ubóstwa; "Galerianki" - deprawacja młodych dziewcząt w galeriach handlowych (historia na podstawie jednej legend miejskich, podobnie jak "Sponsoring"); "Plac Zbawiciela" - rodzinna tragedia ofiar nieuczciwego dewelopera; "Sztuczki" - wrażliwe dzieci w świecie biedy i braku perspektyw snują marzenia o wyrwaniu się z niego; nawet komedia "Pieniądze to nie wszystko" osadzona w realiach degradacji i degeneracji były pegeerowców, wykorzystanych przez cwanego "miastowego" inteligenta (absolwenta filozofii!) do produkcjo jabcoków.


No i oczywiście "Układ zamknięty", dający niemal literalną (już w tytule) wykładnię III RP według Jarosława Kaczyńskiego (nieprzypadkowo ten właśnie film naczelny propagandysta "dobrej zmiany" pospiesznie włączał do ramówki kierowanej przez siebie telewizji publicznej w dniach lipcowych protestów, z nieskrywaną intencją: patrzcie, czego oni bronią!).
Pobierz BongoBong - #socdem #neuropa #polityka 

Liberałowie w natarciu. A sądziłem, że pod...
źródło: comment_HHH2KjexEhOhdfUnw8rqnFu4VS4yYaI0.jpg
  • 23
@Andreth: Ból dupy Majcherka jest tyleż zabawny, co kuriozalny. Faktycznie wygląda to trochę na pana oderwanego od koryta, który narzeka, że nie jest tak fajnie jak kiedyś. Piszę to jako osoba względnie łaskawa dla III RP.

Filmów, które ukazują III RP w nieco lepszym świetle też pojawiło się trochę, jak chociażby Głośniej od bomb Wojcieszka z zachętą do patrzenia na czasy, w jakich byliśmy z patriotyczną nutą. Dług nie był produkcją
@BongoBong: Rozumiem że pan Majcherek wolałby film o superbohaterach z Balcerowiczem i Lisem w rolach głównych.
A cały artykuł wpisuje się w narracje 3 RP że jest super,tylko głupi Polacy tego nie widzą i z tej ślepoty bądź znudzenia dobrobytem zagłosowali na PiS.Ot tak żeby coś się działo.