Wpis z mikrobloga

#socdem #neuropa #polityka

Liberałowie w natarciu. A sądziłem, że podporządkowanie kultury nadrzędnym celom państwa i narodu to domena konserwatywnej prawicy. Myślałem, że liberałowie cenią wolność twórczą i dyskusję do jakiej ona prowadzi. Sądziłem, że ta część priorytetów jest nam wspólna.

Majcherek w Polityce


Koszmarny obraz III RP współtworzyli artyści, a zwłaszcza filmowcy, szczególnie ci o ambicjach artystycznych. Duża część najbardziej chwalonych przez krytyków i nagradzanych na festiwalach produkcji poświęconych polskiej rzeczywistości po 1989 r. to tendencyjne historie tragicznych skutków i ofiar transformacji, społecznego wykluczenia, patologii kapitalizmu, ogólnej nędzy i rozpaczy. Przykładowo: "Edi" - zbieracz złomu jedynym sprawiedliwym wśród szemranych beneficjentów kapitalizmu; "Cześć Tereska" - dziewczyna z blokowiska zagubiona w strasznym świecie wykluczenia, poniżenia i ubóstwa; "Galerianki" - deprawacja młodych dziewcząt w galeriach handlowych (historia na podstawie jednej legend miejskich, podobnie jak "Sponsoring"); "Plac Zbawiciela" - rodzinna tragedia ofiar nieuczciwego dewelopera; "Sztuczki" - wrażliwe dzieci w świecie biedy i braku perspektyw snują marzenia o wyrwaniu się z niego; nawet komedia "Pieniądze to nie wszystko" osadzona w realiach degradacji i degeneracji były pegeerowców, wykorzystanych przez cwanego "miastowego" inteligenta (absolwenta filozofii!) do produkcjo jabcoków.


No i oczywiście "Układ zamknięty", dający niemal literalną (już w tytule) wykładnię III RP według Jarosława Kaczyńskiego (nieprzypadkowo ten właśnie film naczelny propagandysta "dobrej zmiany" pospiesznie włączał do ramówki kierowanej przez siebie telewizji publicznej w dniach lipcowych protestów, z nieskrywaną intencją: patrzcie, czego oni bronią!).
Pobierz BongoBong - #socdem #neuropa #polityka 

Liberałowie w natarciu. A sądziłem, że pod...
źródło: comment_HHH2KjexEhOhdfUnw8rqnFu4VS4yYaI0.jpg
  • 23
@madegg: Centroprawackimi leniuchami? Jakos PO mi do liberalow (jako calosc) nie pasuje.

@BongoBong: Wymowa jest taka ze to narzekanie przyczynilo sie do pogorszenia obrazu III RP w spoleczenstwie (wnioskuje na podstawie fragmentu ktory wrzuciles). I to pewnie prawda. Ale to nie znaczy ze trzeba kulture jakos nagle kontrolowac. No i dalej, jaki to ma zwiazek z liberalami?
@BongoBong: Widzisz, dlatego bardzo nie lubie tych wszystkich latek socjalistow, liberalow, konserw etc. Wole rozmawiac o konkretnych sprawach bo inaczej dyskusja zawsze sprowadza sie do definicji jakiejs grupy ludzi.
@Haqim: Jak nie lubisz dyskusji o łatkach, wolisz konkrety, to co tu robisz? Jesteś tu, bo utożsamiasz się z liberalizmem, postanowiłeś bronić jego honoru. Przecież mówię o rzeczach bardzo ogólnikowych - spojrzeniu na wolność twórczą, dyskusji o przyczynach klęski liberalnego ładu III RP.
@BongoBong: Ale czy on coś pisze o 'podporządkowaniu'? Pisze o jakichś trendach politycznych w sztuce filmowej i ich konsekwencjach. Może pisze głupio, ale gdzie sie dopatrzyłeś 'ataku na wolność twórczą'? Każdy może krytykować sztukę z dowolnych pozycji. Politycznych też.
@Andreth: Nie widzę w tym ataku na wolność twórczą. Dziwi mnie natomiast stanowisko, bo taki jest wydźwięk, sugerujące, że sztuka powinna służyć nadrzędnym celom państwa i narodu.

W innym fragmencie ubolewa się nad tym, że Balcerowicz jest poniewierany, a przecież dał nam taki sukces.

Nie odbieram nikomu prawa do krytyki z pozycji jakie uzna za stosowne. Jedynie je komentuję.

Uważam twórczość krytyczną wobec rzeczywistości za naturalną i pożądaną. Dyskusja jaką dzieła
@Andreth: 'Przekaz kierowany do '500+ tłuszczy' powinien podlegać autocenzurze, opierającej się na poczuciu odpowiedzialności za dorobek transformacji. Polska może i kuleje na pewnych polach, ale kto nie kuleje. Krytyka może doprowadzić do zaprzepaszczenia dorobku transformacji. Wobec tego '500+ tłuszczę' należy zapewniać o odniesionym wspólnym sukcesie, nawet jeśli nie przekłada się na ich osobistą sytuację.'

Tak bym streścił to stanowisko, które pojawia się u liberałów czasem.
Dziwi mnie natomiast stanowisko, bo taki jest wydźwięk, sugerujące, że sztuka powinna służyć nadrzędnym celom państwa i narodu.


Z tego co napisałeś nie widzę żadnych takich postulatów, tylko jałowe marudzenie. (Natomiast faktem jest, ze niewiele było dzieł jakoś afirmatywnych wobec III RP, ciekawe czemu?) Zamiast zajmować się marudzeniem pojedynczego faceta nie lubiącego lewicy, zajrzyj moze tu: https://konstytucjarp.org/koniec-wakacji-budzi-sie-ruch-troski-o-kulture-niepodlegla/
bo to dla przyszłości polskiej kultury (a także punktu widzenia tzw 'liberałów') ważniejsze.

Osoby popierające
@Andreth: przez 25 lat nikt nie zaprzątał sobie głowy naprawą negatywnych skutków transformacji, to chyba wystarczający okres, żeby ruszyć?

Pikkety, czyli główny inicjator zmian ekonomicznych w bloku wschodnim nie ma problemu, żeby posypać sobie głowę popiołem. Za to lesio Balcerowicz jest #!$%@? nietykalny i nic nie można na tego nieuka powiedzieć.

Koncepcja III RP upadła, bo PiS swoimi działaniami obnażył fasadowy charakter instytucji Państwa