Wpis z mikrobloga

@lebort:
Coco Chanel, właśc. Gabrielle Bonheur Chanel (ur. 19 sierpnia 1883 w Saumur we Francji, zm. 10 stycznia 1971 w Paryżu) – francuska projektantka mody, od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture.
W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Jej pomysły: sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury „na pazia”, golfy, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), „mała czarna” (sukienka), spodnie – dzwony, prochowiec spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji. Od 1983 roku firmą Chanel kieruje niemiecki projektant Karl Lagerfeld.
Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym miasteczku Samur (Saumur, Maine-et-Loire) jako druga nieślubna córka Alberta Chanel oraz Jeanne Devolle. W roku jej urodzenia rodzice wzięli ślub. Bonheur miała pięcioro rodzeństwa: dwie siostry – Julie (1882-1913) i Antoinette (ur. 1887) i trzech braci – Alphonse’a (ur. 1885), Luciena (ur. 1889) oraz Augustina (urodził się i zmarł w 1891). W roku 1895 roku osierociła ją matka, a ojciec zostawił rodzinę w krótkim czasie po tym zdarzeniu.
6 lat spędziła wraz z siostrami w sierocińcu w Aubazine, prowadzonym przez siostry Najświętszego Serca Marii gdzie nauczono ją szyć. Później przygarnęła ją ciotka, która doskonaliła jej umiejętności krawieckie.
W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy, mimo iż nie potrafiła śpiewać, nadrabiała tańcem
  • Odpowiedz
@bustling: :D Oczekiwalem raczej czegos w stylu: Salvi wlasnie szedl do toalety kiedy zatrzymala go Coco i poprosila o papierosa. Zapalili wiec razem rozmawiajac bardzo dlugo. On mowil o surrealizmie zachodow slonca w poludniowej Francji a ona wlasnie opowiadala o nowej kolekcji dzieki ktorej chce zrewolucjonizowac przemysl odziezowy. Nigdy wiecej sie juz nie spotkali, ale Coco czesto powtarzala, ze to Salvi ja zainspirowal.
  • Odpowiedz
@bustling: kilka dni temu widziałem film o tej pani! Jedna ciekawostka: jej pierwsze wzory miały byc modne i wygodne, aby przyzwyczajone do służby damy mogły w czasie wojny same poradzić sobie z zakładaniem strojów. Nie było wtedy łatwo przebić sie z tak awangardową ofertą :)
  • Odpowiedz