Wpis z mikrobloga

Witam w kolejnym wpisie z serii #robeeremont w którym opisuje moje perypetie z remontem mieszkania w #norwegia

O mnie:


Pacjent:


Zabieg:


Start
Dzień 2 i 3

Dzień 3

Sobota. Dziś wykonywałem jedynie kosmetyczne prace, które nie dały być może większych efektów wizualnych, ale sprawiły, że jestem jeden krok bliżej ku końcowi. Nową, bardziej poręczną młotowiertarką, skułem na równo ze ściankami pozostałości starej wylewki betonowej, flexem wyciąłem resztki zbrojenia i kabli grzewczych. Szczególną uwagę zwróciłem w niszy prysznicowej, gdyż tam podłoga będzie teraz niżej niż dotychczas (5cm) tworząc swoisty uskok. Stare, plastikowe drzwi przesuwne zastąpią proste szklane, zwykłą kratkę odpływową zastąpi odpływ liniowy ACO ShowerDrain C, a dotychczasowy próg na zawsze zniknie z tego świata.

Tyle w teorii, a resztę zweryfikowało życie i odkrycia jakie dokonałem w trakcie prac. Domy w Norwegii osadzone są często na litej skale, która stanowi fundament budynku. Nie jest rzeczą rzadką, że część podpiwniczenia budynku jest zajęta przez skały i tylko 50% jest w stanie użytkowym. Ogranicza to pole do popisu jeśli chodzi o głębokość osadzenia instalacji ściekowych. Są one często osadzone w miejscach podyktowanych koniecznością niż rozsądkiem, a także z zachowaniem minimalnego dopuszczalnego spadku (1,6%). O tym wszystkim przekonałem się gdy tylko ujrzałem ukryte dotychczas pod 10-cio centymetrową warstwą betonu zbrojonego i styropianu, odpływy i rury odpływowe.
Moje plany zakładały obniżenie podłogi pod prysznicem o 5cm, jednakże jedyne miejsce w które mogę wpiąć odpływ stamtąd że, jest położone 15,5cm pod poziomem gotowej do układania glazury podłogi. Dystans między punktami to około dwóch metrów, czyli 3,2cm spadku- pozostaje 11,8cm. Odpływ ACO w wersji niskiej ma 6,5cm wysokości minus 1,3cm na licowanie się z płytką, czyli do dyspozycji pozostaje 6,6cm. Od tego musimy odjąć 1,5cm wylewki wyrównującej, w której zatopiony będzie kabel grzejny (varmekabel), czyli w puli zostaje 5,1cm i w tej wielkości musimy zmieścić izolację w postaci xps, a także posadzkę betonową. Jedyną możliwością jest więc kopanie niżej, na tyle na ile pozwala sytuacja.
Niestety, jak już wcześniej pisałem miejsca na instalację nie jest dużo, a dodatkową przeszkodą w niszy okazuje się być rura odpływowa biegnąca z wyższego piętra domu, a następnie pod posadzką niszy. To nie pozwoli nam zejść dużo niżej, ale możliwe jest ugranie 1-3cm na większą ilość izolacji lub wylewki betonowej, gdyż cieńsza warstwa obu może być problematyczna. Mniej izolacji, to szybsza ucieczka ciepła do gruntu, cieńsza wylewka, to ryzyko spękań (choć może zazbrojona nie powinna pękać? anyone?).
W samym rogu niszy prysznicowej ze ścianki wychodzą dwie, 35 milimetrowe peszle z rurami PEX, które dotąd zniknały w posadzce. Teraz stanowią one przeszkodę w obniżeniu posadzki do żądanej głębokości więc konieczne będzie nawiercenie nowych otworów w słupkach ścianki, przez które wypuścimy peszle w bardziej dogodnym miejscu. Pomimo zamówieniu usług hydraulika na podłączenie wszystkich punktów wodnych, pracę tę chcę wykonać samodzielnie, gdyż w wypadku zrzucenia jej na fachowca mój budżet uszczupli się o 8.900nok (wg oferty przesłanej przez firmę). Ceny usług hydraulicznych zwalają w NO z nóg i są IMHO najlepszym lekiem na niskie ciśnienie.
Wszystkie słupki i poprzeczki oczyściłem z wystających wkrętów po starej zabudowie GK.

To tyle na teraz, zapraszam do kolejnego wpisu!
Obserwuj/czarnolistuj #robeeremont

RoBee - Witam w kolejnym wpisie z serii #robeeremont w którym opisuje moje perypetie ...

źródło: comment_OV057s9EcWkneqrUvENDUxe8XvDWcVjR.jpg

Pobierz
  • 11
@electro_nick: hydraulik już umówiony, ale będzie jedynie podłączał punkty. Pod prysznicem tradycyjne wyjścia i tak musi wymienić, bo będzie tam zestaw podtynkowy od Grohe. Wykorzystam jedynie ten fakt i puszczę peszlę w bardziej rozsądny sposób. Rørleger i tak sprawdzi instalację po montażu więc będzie godkjenn ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@electro_nick: Everything under control ( ͡° ͜ʖ ͡°) Instalację robi mi lokalna firma- znajomy elektryk. Porozkładam mu peszle wg projektu i pomontuje veggboks'y, a on już sobie wszystko podłączy. Dostałem coś w okolicach 50% rabatu, a i kilka rzeczy zrobi mi po godzinach. Na wszystko będzie dokumentacja ofc.