Wpis z mikrobloga

Nadszedł dziś dzień Mirki i Mirabelki, że mówię sobie dość i zanoszę wypowiedzenie do #pracbaza (ʘʘ) po ponad 3 latach mam już dość tego wszystkiego, potrzebuje zmian. Z resztą atmosfera w pracy również się do tego przyczyniła... Nie ukrywam że cykam się jak cholera, bo kierownik się niczego nie spodziewa, będzie to dla niego totalne zaskoczenie. No ale z drugiej strony nie zostawię go w przysłowiowej dupie, bo do końca sierpnia jeszcze z nimi zostanę. Możecie dać plusa dla otuchy. Obym była twarda i nie wymiękła :)

  • 105
@noicoztego: a tak serio - faktycznie, przy takim przykladzie ktory wskazalas, moznaby pokusic sie o nazwanie tego miesiaca okresem wypowiedzenia, choc formalnie nie jest to poprawne - bo okres wypowiedzenia wystepuje tylko przy wypowiedzeniu, ktore jest innym rodzajem rozwiazania umowy o prace niz porozumienie. szczerze mowiac, nie spotkalem sie jeszcze z takim przypadkiem w praktyce bo zazwyczaj przy porozumieniu strony rozwiazuja umowe niezwlocznie lub w ciagu 1-3 dni. ciekawa sprawa pod
@Karoleer Czyli sformułowania okres wypowiedzenia można uzyc tylko, jeśli nie bylo rozwiazania za porozumieniem stron, i jak zostanie skrocony, to juz nie jest wowczas okresem wypowiedzenia tylko efektem porozumienia?
@Karoleer Przeoczylam ten drugi komentarz, wyjasnione dokładniej, rzeczywiście. No ja wlasnie na takiej zasadzie z pracy odeszlam, dlatego zrodziło to tyle pytań. Jeśli kiedyś znajdziesz odpowiedz, to wolaj :)
@noicoztego: okres wypowiedzenia przenalezy do rozwiazania umowy za wypowiedzeniem - nie jest to pojecie, ktore powinno sie stosowac przy innych trybach rozwiazania umowy o prace. nie taka jest istota i cel wypowiedzenia aby bylo ono stosowane przy innych trybach. po chwili refleksji, domyslam sie, ze w Twoim przykladzie nie mozna w ogole mowic o okresie wypowiedzenia czy jakimkolwiek innym - tam jest po prostu termin rozwiazania umowy i tyle. a czy
@shnitzel: Jeżeli jesteś w stanie pracodawcy wykazać działanie niezgodne z przepisami prawa pracy (np. przekroczony limit nadgodzin w miesiącu), to możesz złożyć wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, i jest to w stylu rozwodu z winy tego drugiego małżonka ;)
nie chce psuć planów ale przy pracy ponad 3 lata okres wypowiedzenia to 3 miesiące ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@grykom:
Umowa zlecenie/o dzieło, mówi to panu coś, panie grykom? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@dupasmoka: Wypowiedzenie możesz zanieść kiedy chcesz. Ale zawsze jest ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca (przy miesięcznych okresach wypowiedzenia) lub w sobotę (przy tygodniowych okresach wypowiedzenia). Kodeks pracy nie określa od kiedy liczyć bieg wypowiedzenia, tylko kiedy ma się ono zakończyć. Czyli reasumując przyjmuje się, że okres wypowiedzenia liczonego w tygodniach powinien rozpocząć się w niedzielę (możesz je dać w poniedziałek, czwartek czy piątek, ale liczy się od niedzieli), a okres
@mroznykasztan: ponieważ okres wypowiedzenia liczy się od nowego miesiąca. Zanosząc wypowiedzenie przed końcem miesiąca jesteś dłużej na wypowedzeniu, przez to mogą cię ominąć benefity i "janusz" wie wcześniej, że się zwalniasz. Oczywiście zależy to również od stosunków z pracodawcą i od tego jak bardzo chcesz być fair, natomiast w biznesie bycie fair często nie przynosi korzyści.
@dupasmoka:

i od tego jak bardzo chcesz być fair, natomiast w biznesie bycie fair często nie przynosi korzyści.


Właśnie przez takie podejście każdy chce robić sobie pod górkę. Zawsze będzie tak, że pracodawca ciągnie w swoją stronę, a pracownik w swoją, ponieważ żadne nie potrafi się postawić w pozycji drugiego. Dlaczego pracodawca, którego 4 pracownik z rzędu robi w ciula, przynosi ciągle L4 i rzuca wypowiedzenie w ostatniej chwili ma być
Dobre dzieło, nie ma co. Dziełówki sie regularnie odnawia, co miesiąc czy dwa.


@Rabusek:
Bierzesz umowę o dzieło.
Odnawiasz co miesiąc 36 razy z rzędu -> pracujesz dla kogoś ponad 3 lata xD. Wyższa matematyka.
A jak ustalą, ze nie kończy się z dniem podpisania porozumienia, tylko np miesiac później, to jak nazwać ten miesiąc?


@noicoztego: To nie ma znaczenia jak go nazwiesz w jakieś prywatnej rozmowie, bo możesz go wtedy nazwać nawet miesiącem miodowym.

Kodeks pracy wyraźnie określa, co to jest wypowiedzenie umowy z okresem wypowiedzenia i ile może wynosić okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast strony dojdą do porozumienia i rozwiążą umowę za porozumieniem stron ze
@shnitzel: również planuje złożyć wypowiedzenie, ale nie wiem jak, idę do szefa i mówię "słuchaj stary, składam wypowiedzenie" i to wystarczy? Serio pytam, to moja jedyna praca od ukończenia szkoły i mi się w #!$%@? znudziła.
@grykom: Przy umowie o pracę po 5 latach , niezależnie od aneksów umowy-wtedy prawo pracy jest ponad umowami. Poza tym istnieje możliwość -"Na mocy porozumienia stron"
@H4v3n jest coś takiego jak porozumienie stron. Jak przez te ponad 3 lata wykonywałam sumiennie swoje obowiązki, nie chorowałam i byłam dyspozycyjna więc pracodawca poszedł mi na rękę pod tym względem. Proponowali mi podwyżkę itd ale kulturalnie podziękowałam
@TaoHosts źle mnie rozumiesz, chodzi o to że przerwa między zmianami nie wynosiła tyle ile powinna i wiele razy kończyłam pracę po 22:30 lub przed 23 a musiałam być w pracy na 5 bo na drugi dzień na rano