Wpis z mikrobloga

#budownictwo #prawobudowlane
Cześć, kupiłem mieszkanie w stanie developerskim i robię projekt kuchni. Mam tylko problem z kratą wentylacyjną ponieważ wychodzi ona prosto na miejsce w którym ma być szafka. Zastanawiam się jak mogę to rozwiązać. Czy jest ona konieczna biorąc pod uwagę że w oknach są wywietrzniki.
Na załączonym obrazie wypada ona dokładnie w tym miejscu co żółty kwadrat przez co nie mogę znaleźć sensownego rozwiązanie na to. Myślałem nad tym żeby poszukać jakichś prostokątnych szerokich kratek u wstawić je w przerwę między sufitem a szafką, bo będzie tam 3 cm przerwy.
k.....2 - #budownictwo #prawobudowlane 
Cześć, kupiłem mieszkanie w stanie developer...

źródło: comment_vdgN6xa51YoOPzVzCZU9u2PLxjAKcWYK.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@kudlaty9102: W oknach są nawietrzniki i tak kratka grawitacyjna musi być;
zgodnie z jednym z najważniejszych rozporządzeń budownictwa;
"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002r, z późniejszymi zmianami"
wyciąg 70m3/h

sądząc po Twoim projekcie to ne ma miejsca na nic ;) - weź zostaw tą kratkę i jakoś sprytnie zrób
  • Odpowiedz
@theodolit: zlew będzie obok tego słupka, a w kuchni ma być indukcja. i to jest ta płyta na blacie. A czy miejsce tej kratki jest jakoś określone w przepisach? Bo myślę czy jej nie przenieść do tej szafki pod kwadratem. Bo tam docelowo ma być mikrofala wolno-stojąca więc mogę też tam umieścić kratkę.
  • Odpowiedz
@kudlaty9102: lokalizacyjnie kratkę ogranicza kanał wentylacyjny który jest w ścianie ... obniżenie kratki spowoduje że po prostu z nad kratki powietrze nie będzie wywiewane - bo wentylacje wymusza różnica gęstości powietrza ciepłego i zimnego (napływającego). jednak nie jestem świadom przepisów które by ograniczały wysokość montażu - może kominiarz coś więcej powie ;) nigdy nie miałem z tym problemu - zawsze wywiew jak najwyżej się da .... - no i nie ograniczaj
  • Odpowiedz
@kudlaty9102: leżaki i zmiany kanałowe też nie są porządane ;) z punktu widzenia wentylacji najlepiej jak by zostawić lukę na tą jedną szafkę ;) wiem każdy potrzebuje na maksa zwiększyć pakowność kuchni - bo paczki czokoszków trzeba gdzieś trzymać ;0 - ale pomyśl o otwartych półkach może

co do zmian w lokalizacji to się jeszcze upewnij że to na pewno wentylacja grawitacyjna, bo teraz dużo się buduje z wentylacją mechaniczną do
  • Odpowiedz
  • 0
@kudlaty9102 w ogóle twoje ustawienie mebli jest nie po myśli architekta. Zobacz wizualizacje gdzie powinna być indukcja i w tym pobliżu ja zrób.
Nie polecam okapu z filtrem węglowym. Dużo wydajniej będzie podpiąć go po tą kratkę.
  • Odpowiedz
Zastanawiam się jak mogę to rozwiązać. Czy jest ona konieczna biorąc pod uwagę że w oknach są wywietrzniki.


@kudlaty9102: Wywietrzniki w oknie spełniają inne zadanie - one mają na celu zapewnienie dopływu powietrza do pomieszczenia. Kratka wentylacyjna ma za zadanie zapewnić wypływ powietrza. Dopiero gdy jest odpowiedni dopływ i wypływ wentylacja działa.
Jeżeli chodzi o kratkę w kiepskim miejscu to niestety trochę miejsca stracisz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba przedłużenie kanału (taką
  • Odpowiedz
@Gacrux: nie można o ile nie ma dodatkowego kanału do okapu. Za włączenie do wentylacji grawitacyjnej kominiarz z zarządcą budynku robią jesień średniowiecza.

ogólnie okapy w domowych kuchniach zgodnie z przepisami są szarą strefą
  • Odpowiedz
  • 0
@theodolit to jest nowy blok więc powinien mieć jeden na kuchnię jeden na łazienkę i chyba jeszcze jeden na dzienny.
Dzisiaj się już nie łączy mieszkań kanałami. Każde musi mieć swoje
  • Odpowiedz
@AlabamaMama: To już zupełnie w odskoczni od tematu w sumie nawietrzaków w kuchni nie powinno być ;) Powietrze powinno przepływać z pokoi mieszkalnych (tam nawietrzaki) w stronę kuchni i WC - ale co ja tam wiem ;D
  • Odpowiedz
@Gacrux: łączy się - ale nie grawitacyjnie, - kiedyś było 2co 2 kondygnacje grawitacyjne - nie o tym mówię

teraz są 2 systemy mechaniczne
1. wspólny kanał z kratkami i wspólny wentylator na dachu
2. wentylatory zamiast kratek w pomieszczeniach i wspólny kanał wyrzutowy

oba systemy z powodzeniem zastępują wentylacje grawitacyjną w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym
  • Odpowiedz