Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym tankowaniem gazu? Wszedzie na stacjach pisze zeby tankowac max 80% pojemnosci zbiornika, no ale przeciez nie zawsze (a wlasciwie to raczej unika sie tego) tankuje sie całkowicie pusta butle, wiec nie wiadomo ile gazu trzeba/mozna dotankowac zeby nie przekroczyc tych 80%.

Mam butle 67L i za pierszym razem weszlo mi 62 a za drugim 61L po tym jak wyjezdzilem butle do konca (az przelaczylo sie na PB).

Teraz staram sie nie przekraczać 55L, no ale nie bede przeciez za kazdym razem zjezdzal do zera, szczególnie za granica, na trasie gdzie LPG nie jest na kazdej stacji...

#lpg #autogaz
  • 7
@Issac no ale 62/67 daje 92.5% wiec sporo wiecej jak 80%. Mysle ze szczególnie w lato jest to istotne.

@QiQu
Z tego co wiem to chodzi o to ze gaz zmiena swoja objetosc zaleznie od temperatury, wiec o ile nie ma tam odpowiedniej poduszki powietrznej (czyt. zapasu wolnego miejsca) to cisnienie moze niebezpiecznie wzrosnąć.
@QiQu
Thx
Wiec z tego by wynikalo ze o ile calkiem mozliwe ze zawór ograniczajacy maksymalne napelnienke do 80% moze byc wadliwy (lub stacje na ktorych tankowalem maja wadliwe dystrybutory zawyzajace faktyczna ilosc paliwa), to zawor bezpieczestwa czuwa nad nami.

"W przypadku zbiorników samochodowych na LPG są one wyposażone w zawór bezpieczeństwa, który po przekroczeniu ciśnienia (22-25 bar) otworzy się dla upuszczenia części gazu, aby nie doszło do rozerwania zbiornika."
@wyjalowiony: Możesz też mieć zamontowany nieodpowiedni wielozawór do swojego zbiornika (np. dobiera się do wysokości butli toroidalnej) albo ktoś podgiął pływak aby więcej wchodziło (częsta praktyka).