Wpis z mikrobloga

Obrzezanie chłopców.

Czy kiedyś na chwilę pochyliliście się nad tą sprawą? Co na ten temat uważacie? Jak to się dzieje, że w niby cywilizowanym świecie nadal pozwalamy rodzicom na amputowanie części ciała ich dzieci w imię... no własnie, czego?

Niesiona rozważaniami na ten temat postanowiłam naskrobać taki o to mail do rzecznika praw dziecka (szczerze wątpię abym kiedykolwiek otrzymała jakąś odpowiedź):

Chciałam dowiedzieć się czemu w Polsce nadal jest legalne obrzezanie chłopców (przy braku wskazań medycznych). Czy nie narusza to prawa dziecka do integralności jego własnego ciała? W zasadzie zezwalamy rodzicom na zmuszenie dziecka do amputacji zdrowej części ciała. Czy są podejmowane jakieś kroki mające na celu zakazanie tego procederu? Czy dzieci które czują się skrzywdzone poprzez obrzezanie/wiedzą, że zostaną do tego zmuszone mają możliwość zgłosić się gdzieś po pomoc?


#przemyslenia, #dzieci
  • 55
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Amayor: Jak ktoś jest dorosły i sobie życzy, to proszę bardzo niech sobie nawet rękę utnie, ale u dziecka (o ile taki zabieg nie ma uzasadnienia medycznego - a może mieć) to jest zwyczajne okaleczanie. Równie dobrze można by przycinać ludziom płatki uszne.
  • Odpowiedz
@tyrald: Inwazyjny stosunek religii w życie człowieka i społeczeństwa jest faktem. Szczególnie ubolewam nad jednostkami bezbronnymi - dziećmi. Natomiast nie wyobrażam sobie ingerencji państwa w tę kwestię.
  • Odpowiedz
@Amayor no ale jaki masz z tym problem? Czy jest udowodnione naukowo, aby niosło to ze sobą jakieś poważne negatywne konsekwencje? Czy jest to statystycznie isotna kwestia? Chętnie poczytam :)
  • Odpowiedz
via Android
  • 18
@miesozerna: Problem mam taki, że to jest odbieranie wolnej woli człowiekowi. Skoro obrzezanie jest takie cudowne to rodzice powinni pozwolić dziecku zdecydować się na ten zabieg samemu kiedy będzie wystarczająco dorosłe.
Czyli rozumiem że na przykład jesteś za tym, aby rodzice mogli robić dziecku tatuaż albo robić skaryfikacje?
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
o k---a. Moim zdaniem każde dziecko powinno być obrzezane bo są tego same zalety (higiena, ładniej wygląda, lepszy s--s) a nie ma wad.


@ethics: to już Twoja sprawa że podobają Ci się obrzezane penisy. Swoją drogą - too much info. ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Amayor: ale nadal to jest Twój osąd, ja tylko pytałam czy masz dostęp do badań, gdzie jest to uzasadnione naukowo, że ma to szkodliwy wpływ na człowieka potem i że problem ten jest istotny w skali populacji
  • Odpowiedz
@miesozerna: Po pierwsze jest to naruszenie nietykalności osobistej dziecka.

Po drugie jest to zabieg, który na noworodkach wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym, co zawsze wiąże się z ryzykiem śmierci i faktycznie co roku w USA kilku chłopców w wyniku tego zabiegu umiera. Tym bardziej jest to bez sensu, że u dorosłych wykonuje się to przy znieczuleniu miejscowym, co jest znacznie bardziej bezpieczne.

Po trzecie, jest to zabieg medyczny bez żadnych
  • Odpowiedz
@Amayor: Poza przypadkami religijnymi i zdrowotnymi, obrzezanie jest dla mnie co najmniej dziwne. A w stanach to w ogóle mają jakieś skrzywione poczucie estetyki pod tym względem.
  • Odpowiedz
A znam przypadek chłopaka który został obrzezany na siłę w wieku 14 lat i nigdy po tym się nie pozbierał. Skończył jako alkoholik. Zresztą zmarł parę lat temu.


@Amayor: yyy co xDD przy okazji obrzezania go zgwałcili czy co? xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@MiedzyInnymi: jego ojciec był arabem. Pojechał poznać tamtą rodzinę i go na siłę obrzezali. Zakładam, że bycie zmuszonym przez własnego ojca do amputacji kawałka penisa może być traumatyczna. Dla Ciebie byłoby to normalne i coś nad czym byś przeszedł do porządku dziennego ot tak?
  • Odpowiedz
@Amayor:

jego ojciec był arabem

a to już zmienia postać rzeczy bo nie wiadomo w jakich tam warunkach to zrobili. Myślałem, że były jakieś przesłanki medyczne i dlatego. To faktycznie mógł być spory szok.
  • Odpowiedz