Wpis z mikrobloga

Korzystajcie z aptek póki jeszcze możecie. Przy okazji zamknięcia, w następstwie wprowadzenia nowego prawa, pierwszej apteki (polskiej, rodzinnej, prowadzonej przez farmaceutę...czyli takiej jaką ustawa miała chronić) wychodzą ciekawe informacje. Zgodnie z nowym prawem aptekę może otworzyć tylko farmaceuta z prawem wykonywania zawodu, tylko na terenie na którym będzie obsługiwał co najmniej 3000 osób, tylko jeśli w promieniu 500m nie ma innej. To oznacza, że praktycznie w miastach otwarcie nowej apteki jest już niemożliwe...ale to nie koniec. W ciągu kilku miesięcy zniknie kilka pierwszych aptek przyszpitalnych - tak, w wielu szpitalach nie będzie aptek. Problem polega na tym, że większość aptek wynajmuje pomieszczenia (w szpitalach praktycznie wszystkie). Wynajem tam przyznawany jest przez przetarg. Gdy wygrywa go inny podmiot apteka musi być zamknięta bo ten inny podmiot mimo, że wygrał przetarg nie może prowadzić działalności. Podobno już się zaczyna cyrk, bo przetargi wygrywają sieciówki dając dumpingowe warunki po czym wycofują się zasłaniając się ustawą, a stara apteka zostaje na lodzie. W innym mieście znikają dwie apteki, które były w osiedlowym blaszaku. Blaszak mają remontować, ale po remoncie apteki już tam nie będą mogły wrócić. Znajoma, która mi to opowiadała, pracuje w aptece i właśnie dostali wypowiedzenie najmu. Mogą zostać ale koszt najmu zostanie podniesiony o 100%! I to będzie w tym rejonie cena za m2 ponad 2 razy większa niż najdroższe lokale. Właściciel lokalu doskonale wie, że są na jego łasce - nie mogą otworzyć apteki w innym/sąsiednim lokalu. Na jakimś ich zjeździe podawali, że w ciągu 3 lat zniknie ok 50% aptek. Nie dlatego, że są nierentowne ale właśnie przez problemy z wynajmem, czy zmianami właściciela (wpisy w ceidg czy krs) W Polsce jest ok 1000 miast poniżej 2500 mieszkańców - te miasta są zagrożone całkowitym brakiem aptek. Jak coś się stanie z tymi ktore są teraz to nowej już nie otworzysz.
No nie wiem czy to taka dobra zmiana( ͡° ͜ʖ ͡°)
#dobrazmiana #apteka #polska
stahs - Korzystajcie z aptek póki jeszcze możecie. Przy okazji zamknięcia, w następst...

źródło: comment_mRQ5WgEdS16sDm16GhIN2FRQ9ptphd7G.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
W Polsce jest ok 1000 miast poniżej 2500 mieszkańców - te miasta są zagrożone całkowitym brakiem aptek. Jak coś się stanie z tymi ktore są teraz to nowej już nie otworzysz.


@stahs: Sprawdziłem sobie niektóre małe miasta, znalazłem tam punkty apteczne. Coś się zmieniło i można je zakładać na terenach miasta? Z tego co pamiętam można je było stawiać tylko na terenach wiejskich.
  • Odpowiedz