Wpis z mikrobloga

@fitnesska: #prawo #ksiazki #pomocy
Drogie Wykopki! Proszę o pomoc - mój brat kiedyś wypożyczył sobie książki. Oczywiście o nich zapomniał,komuś pożyczył i już nie wróciły. W piątek do domu przyszło wezwanie z kancelarii,że ma zapłacić karę 560zl do poniedziałku i oddać książki bo inaczej sprawa trafi do sądu. Książki oczywiście szybko odkupił i odesłal do biblioteki,ale kara nadal pozostała do spłaty. Czy istnieje szansa by jakoś zmniejszyć kwotę albo ja odwołać? Brat jeszcze się uczy w szkole,więc jest na utrzymaniu rodzicow. Ktoś pomoże?
  • 11
  • Odpowiedz
Czy istnieje szansa by jakoś zmniejszyć kwotę albo ja odwołać?


@fitnesska: Zależy czy biblioteka "sprzedała" windykację na zewnątrz, czy nie.

Tak czy inaczej rozwiązanie jest jedno: niech dzwoni/idzie do biblioteki i pyta się o to, jak można wnioskować o umorzenie - w każdej jest trochę inaczej.

Jeśli biblioteka sprzedała długi firmie windykacyjnej, to to samo - dzwonić i pytać o inną możliwość spłaty. Zwykle idzie się dogadać.
  • Odpowiedz
@fitnesska: Niech idzie do biblioteki pogadać. Mi anulowano całkiem sporą karę w zamian za parę książek (zupełnie innych niż pożyczyłam).
W maju w wielu bibliotekach jest abolicja dla dłużników, ale w innych miesiącach bibliotekarze też są skłonni darować karę w zamian za książki.
  • Odpowiedz
@Volki: bo biblioteka, to takie miejsce, gdzie można oddać książki. Gromadzenie książek to jedno z jej głównych zadań.

jedni mówią

@fitnesska: takie rzeczy się sprawdza w aktach prawnych a nie pyta tych co dużo mówią.
  • Odpowiedz
Zapytaj czy taki manewr nie przejdzie > w ramach zmniejszenia kary umownej, oddasz do biblioteki np. 5 innych swoich ksiazek ktore masz w domu i nie uzywasz. Oni je wycenią i zawsze bedzie troche mniej do spłaty. Termin przedawnienia 3 lata jest dla roszczen zwiazanych z prowadzeniem dzialnosci gospodarczej i dla roszczen okresowych czyli np. alimenty, czynsz najmu itd. 10 lat to termin Twojego przedawnienia
  • Odpowiedz