Wpis z mikrobloga

Hej,
24 lvl here, kończę studia techniczne (nie chcę zdradzać kierunku) i zaczynam swoją karierę zawodową. Nie miałem dotychczas żadnego doświadczenia z programowaniem. Chciałbym dorabiać sobie zdalnie z domu jako freelancer, poza normalną pracą.
Od października będę mógł poświęcać po 2-3 h dziennie na naukę, w weekendy więcej. Chciałbym pójść w coś z przyszłością i przede wszystkim z możliwością pracy jako freelancer. Myślałem o wordpressie na początek drogi. Nie wiem czy to dobry pomysł.
Nie wiem też jak potoczy się kariera w moim zawodzie, dlatego rozważam możliwe przebranżowienie się za kilka lat na IT jako furtkę bezpieczeństwa- chciałbym się do tego przygotować, żeby nie zaczynać wówczas od zera i 2k/msc...
Wordpress dlatego, że spodziewam się w miarę szybkich postępów w nauce i możliwie szybko mógłbym brać jakieś zlecenia, przez co widziałbym wymierne efekty nauki- nie chcę się zniechęcić do programowania.
Myślałem też o studiach podyplomowych- jest sens? czytałem wiele opinii, że w IT papierek nie ma znaczenia. Inż. od początku nie chcę robić, bo szkoda mi lat i czasu a mgr to trochę porywanie się z motyką na Słońce.

Jakie jest Wasze zdanie? Co poza lub zamiast Wordpressa? Czas, który mogę poświęcić na naukę jest ograniczony. Nie zakładam w tej chwili też, że na pewno zmienię swoją branżę na IT a nie chciałbym uczyć się w wolnym czasie programowania wyłącznie dla sztuki- szukam dodatkowej pracy z domu zamiast klepania nadgodzin i weekendów.

#programowanie #naukaprogramowania
  • 12
  • Odpowiedz
@StabiloBoss: Chyba żadne studia nie uczą programowania. Może gdzieś na zachodzie są takie gdzie się przykładają do tematu zamiast ledwie szkrobać po jego powierzchni ale raczej u nas nie ma takiej uczelni wyższej. Do wordpresa jest wiele poradników ale pamiętaj o tym że jeżeli chcesz wykonywać zlecenia musisz też jakoś ogarnąć grafikę. Początek nie jest łatwy, sam próbuje już od kilku miesięcy złapać jakąś pierwszą pracę w podobnym temacie i
  • Odpowiedz
@StabiloBoss: ze znajomością wordpressa ba poziomie ultra level master i tak zaczniesz od 2k na miesiąc.
Java / Python. Algorytmy i struktury danych. Matma dyskretna. Statystyka. I możesz iść w machine Learning wtedy. Ale to sa 2 lata nauki.
  • Odpowiedz
@StabiloBoss nie masz za wielkich szans z ludźmi którzy mają x lat doświadczenia, freelancerka to nie jest dobry pomysł ale nauka programowania sama w sobie jak najbardziej, ja np jak potrzebuje teraz jakiegoś prostego programiku to nie szukam na najeżonych reklamami serwisach z wersjami trial tylko go piszę, potężna umiejętność
  • Odpowiedz
@Godziu73: gdzie tak napisałem? mam świadomość, że zarobki na poziomie 15k są dla mnie nierealne. Napisałem, że szukam czegoś jako dodatkowe źródło dochodu, co przyniesie mi drobny zysk- żebym widział w tym nie tylko hobby. Pomogłoby mi to w dobrym psychicznym nastawieniu do tematu, nie zniechęciłbym się. Szukam czegoś przyszłościowego, żebym za X lat, jeśli mnie to wciągnie, mógł rzucić moją obecną branżę i zająć się tym na poważnie. Podchodzę do sprawy realnie.

@buntuubuntu: @Bambro: wcześniej myślałem nad data mining. Miałem krótką rozmowę z pewnym wykładowcą, bardzo mądrym swoją drogą. Mówił otwarcie, że jest to przyszłość i jest szansa na dobre zatrudnienie, można także uczyć się w tym temacie "z domu"- ale wątpię, żeby udało mi się łapać jakieś zlecenia, więc byłaby to nauka dla samej nauki. Tak jak wyżej napisałem, wiem, że zlecenia byłyby motorem napędzającym moją motywację, pozwoliłyby też na realne sprawdzenie umiejętności i rozwiązywanie napotykanych problemów, także zdobywanie doświadczenia. Wiadomo, że zawsze jakikolwiek zarobek sprawia, że chętniej podejmujemy działanie.

@TheDuck: wiem o grafice, spodziewałem się, że gdybym wybrał wordpressa
  • Odpowiedz
@StabiloBoss nie byłoby więcej bo to o co pytasz już zostało przeorane tyle razy że mało komu się chce odpisywać ciągle to samo. Chcesz się uczyć to się ucz ale nie licz na miliony bo konkurencja na starcie jest duża. Jak pocwiczysz kilka lat i będziesz na poziomie mida to myślę że od razu wskoczysz w branże i możliwe że nie za najniższe zarobki, freelancerka jest obecnie przeładowana takimi wordpressowymi klepaczami
  • Odpowiedz
@Bambro: niby tak, ale jednak nie do końca. Przecież wiadomo, że każda sytuacja jest trochę inna i każdy oczekuje czegoś innego. Niemniej dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi. Z wordpressa w takim razie chyba zrezygnuję i poszukam po prostu czegoś, co mnie ciekawi i napełni chęcią do zgłębiania wiedzy w tym zakresie. Może faktycznie lepiej robić coś co się lubi. Co to będzie w moim wypadku- jeszcze nie wiem do końca.
  • Odpowiedz
pozwoliłyby też na realne sprawdzenie umiejętności i rozwiązywanie napotykanych problemów, także zdobywanie doświadczenia


@StabiloBoss: wordpress? jakie umiejętności? to już grając w Starcrafta się więcej nauczysz ;)
  • Odpowiedz
@Godziu73: napisałem realne możliwości jakie będę miał. Jeśli będę miał więcej czasu, to poświęcę go na naukę więcej. Oprócz tego zajęcia mam szereg innych. Po co łudzić się, że dziennie będę w stanie poświęcić 8h na naukę? Przecież będę normalnie pracował w tym czasie. Dlatego też szukam czegoś odpowiedniego dla siebie. Zamiast porywać się na Mount Everest wolę spróbować wejść na nie wiem, Mount Blanc ( ͡° ʖ̯
  • Odpowiedz
@Godziu73: nie tylko 1-wszo ligowi piłkarze zarabiają kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°) wiadomo, że czym niżej tym z reguły gorzej.
Nie od razu Rzym zbudowano i ja jestem tego świadomy. Przecież nie napisałem nigdzie, że chciałbym zarabiać 15k na Wordpressie- mój wstępny plan obejmował po kilku-miesięcznej nauce małe zlecenia na nieduże kwoty, które mógłbym bez żalu wydawać na głupoty. Widzę, że to głębszego sensu i potencjału
  • Odpowiedz