Wpis z mikrobloga

Paludarium, odcinek 4. #paludarium #diy #budujzwykopem
Nie chcem, ale muszę... czyli o wyborze światła. Jak ktoś nie wie o co chodzi to tutaj: odcinek 1.

Za wszelką ceną próbowałem uniknąć męczenia oczu i przedzierania się przez morze informacji o konfiguracji światła w paludarium, ale... jak się robi coś dla siebie (i jest się przy tym perfekcjonistą) to koniec końców i tak się czyta. I tak też było ze mną - na początku szukałem źródeł światła na aliexpress... ale było drogo (30-70 dolarów) i zupełnie nie coś co by mi pasowało wizualnie.

Wylądowałem na świetnej stronie dotyczącej oświetlenia paludarium/terrarium - New England Herpetoculture, na której znajdziecie niesamowicie kompletny przewodnik o tym co i jak ze światłem... w telegraficznych skrócie:
- lampki sprzedawane na ali (98%) to lampki o temperaturze światła 10000K, które nie są zarówno naturalnie wyglądającym światłem dla ludzi, ani dla roślin (to już kolor podchodzący pod niebieski)
- najlepsza temperatura światła to 5000-6700K,
- spektrum światła choć dla ludzkiego oka nie robi za dużo różnicy, to dla rozwijania roślin jest bardzo istotne,
- lampki o dobrej temperaturze i pełnym spektrum są drogie...

... no chyba, że kupujecie je u domorosłych elektryków w Polsce! (:
Przeszukując olx natknąłem się na ofertę tworzenia lampek na zamówienie. Pan kolega Damian stworzył mi lampkę led 54W (18 diód o mocy 3W każda) ze ściemniaczem na wymiar za 320 zł (już z wysyłką).

Co do detalów lampki:
- składa się z dwóch złączonych profili aluminiowych, z których oba zawierają mieszaninę diód power led barwy białej (6500K) oraz full spectrum (przeznaczonych do aktywnego wzrostu roślin),
- profil przedni posiada diody z soczewkami, dzięki temu światło z przodu paludarium nie będzie rozproszone, a nakierowane na dół pojemnika (różnica w budowie obu diód),
- profil tylni nie posiada soczewek, dzięki temu światło z tyłu jest rozproszone i pełni funkcję bardziej wypełniającą (różnica w świeceniu),

Lampka będzie umiejscowiona na suficie vivarium, gdzie będzie swobodnie opierać się na nóżkach.

Koszt całościowy: ~1296 zł

Zapraszam do obserwowania mnie, bądź tagu #paludarium, w którym będę wrzucał wszystkie aktualizacje (:
c.....g - Paludarium, odcinek 4. #paludarium #diy #budujzwykopem 
Nie chcem, ale mus...

źródło: comment_BaQuwt0AjIv510ccfPzeE0szVpqdwpK7.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz