Wpis z mikrobloga

Witajcie.

Piszę to z konta anonimowego, bo jest to dość wstydliwe wyznanie. Zaraz się przekonacie dlaczego i mam nadzieję, że to uszanujecie.

Mając ~8 lat poszedłem do "pani" dentystki na fluoryzację. Pomijając to, że była bardzo niemiła dość agresywnie wpychała mi palec do buzi (niby by przytrzymać język, ale chyba są do tego jakieś narzędzia?), co wywołało u mnie odruch wymiotny i nieumyślnie ugryzłem ją w palec. Jak nietrudno się domyślić pani skrzyczała już i tak przestraszonego ośmiolatka i wygoniła z gabinetu.

Od tamtej pory omijałem dentystów szerokim łukiem. Niestety rodzice też mnie do wizyt nie zmuszali. Dodatkowo do ukończenia podstawówki wymigiwałem się od mycia zębów (głupota). Mam 21 lat i od tamtej pory u dentysty nie byłem, na szczęście zęby myję już regularnie i są nieco zdrowsze niż parę lat temu.

Zęby mam w miarę proste (chciałym je podprostować mimo wszystko, ale tego się nie wstydzę), jednak odcień nie jest przyjemny (choć i tak lepszy niż te parę lat temu, pasty wybielające i odstawienie kawy trochę pomogły). Największym moim utrapieniem jest próchnica i dziury w zębach (3 lub 4 zęby już prawie nie istnieją). Niedawno pojawił się ubytek w górnej jedynce i to jest moment, w którym stwierdziłem DOŚĆ. Idę do dentysty i prawię wszystko.

Nie uważam się za bogacza, ani krezusa, ale jak na polskie warunki zarabiam dość niezłą pensję i mam trochę pieniędzy zaosczędzonych, więc myślę że to nie będzie problemem. Jednak proszę Was o trochę słów wsparcia, by odgonić ten strach i odpowiedź na kilka pytań jak taka wizyta wygląda.

1. Chcę wybrać się na przegląd zębów (bo to chyba najlepszy pierwszy krok?). Czy jest to wykonywane tylko jako zdjęcie rentgenowskie i oceniane przez dentystę? Czy następuje wsadzanie jakiejś kamery/aparatu do buzi? Powinienem się obawiać odruchów wymiotnych? (niestety to utrzymało się do dziś, nawet jak lekarz sprawdza mi migdałki) Czy dentysta będzie mi coś grzebał, co może sprawić ból?

2. Mając w miarę proste i niezbyt zniszczone zęby na wierzchu jest szansa na ich piękny wygląd w przyszłości? Chodzi mi o to, że zęby są w miarę proste, ale mają różną długość, więc przy uśmiechu widać przestrzeń między górną, a dolną częścią -- czy jest jakaś możliwość ich wypełnienia by uzyskać hollywoodzki uśmiech?

3. Macie jakieś porady jak się nie bać tej wizyty? ()

4. Szczoteczki soniczne. Warto kupować, czy zwykła z marketu będzie OK?

5. W końcu chyba najważniejsze pytanie. Polecacie jakiegoś dentystę w Krakowie, który jest nie tylko dobrym specjalistą, ale też (a może przede wszystkim) wyrozumiałym i nie zbije mnie ani za niedbanie o zęby przez wiele lat, ani za strach?

Dzięki & proszę o wyrozumiałość.

#dentysta #zeby #stomatologia #zdrowie #pytanie
  • 12
@anonimus123: Najlepiej pójść do dentysty i jego się spytać. Na przeglądzie nie będzie ci nic wiercił jak się nie zgodzisz, najwyżej takim dziabakiem sprawdzi te twoje pieńki. Jak już masz ubytek w jedynce to zastanowił bym się nad zrobieniem licówek, kosztowne, ale będziesz miał uśmiech jak aktor ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tamte 3-4 zęby o których pisałeś będą musiały zostać wyrwane. Przyszykuj się na chwile grozy (
@anonimus123: > Nie uważam się za bogacza, ani krezusa, ale jak na polskie warunki zarabiam dość niezłą pensję i mam trochę pieniędzy zaosczędzonych, więc myślę że to nie będzie problemem.

Coś myślę, że jednak będziesz miał tej kasy za mało.
@anonimus123: naprawiaj zeby jak najszybciej! nic nie bedzie bolec, jest znieczuleniem, nawet jak sie boisz strzykawek to sa takie dlugopisy do znieczulenia.

szcoteczki soniczne sa swietne, u mnie nigdy zadna szczoteczka nie byla tak dobra jak soniczna.
@anonimus123 Te zęby, których jak twierdzisz, prawie nie ma, są prawdopodobnie do uratowania, z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego, na którego zakłada się koronę. Rozwiązanie trochę lepsze i tańsze niż implant, ale wciąż to jakieś 2000 zł od zęba (ale rozłożone na parę wizyt) lub więcej w zależności od tego który to ząb. Krótsze zęby łatwo wyrównać w górę. Ogólnie ta branża mocno się rozwinęła w ciagu kilku lat, w tym również pod kątem