Wpis z mikrobloga

Takie małe kiblowe przemyślenia. Tak sobie myślałem ile łatwiej byłoby na budowie gdyby do drona podpiąć jakiś laser, który po wgraniu pliku .dwg wyświetlałby w terenie potrzebne rzeczy (np. osie ścian itp.). Oczywiście musiałby to być dron, który nie będzie tańczył przy podmuchach wiatru. Natomiast laser skompilowany z jakimś mikroprocesorem będzie w stanie szybko przeskalować wyświetlany obraz, tak by jego rzut odpowiadał rzeczywistym wymiarom. Do odnalezienia pozycji w terenie konieczne byłoby ułożenie co najmniej 4 czujników z współrzędnymi rozstawionymi na kamieniach granicznych. Dron odczytywałby położenie punktów, sklejał to z wgranym do pamięci rysunkiem, przeskalowywał go w zależności od pozycji w powietrzu i wyświetlał żądany rysunek w terenie. Co sądzicie?

#budownictwo
  • 10
@Fafnucek: Nie chodzi o skreślenie geodetów :) ale jednak wydaje mi się, że szybciej byłoby wyświetlić obiekt w terenie z takiego ustrojstwa, bo jednak zanim pan Wiesio rozciągnie ten sznurek na gwoździu to musi zjawić się geodeta i namierzyć mu w którym miejscu ma go rozciągnąć. Więc tu nie chodziłoby o to że taki dron byłby cały czas w użyciu a jedynie okresowo by nanieść np. osie na grunt. Bo jeśli
@KastanStyraks: Czyli dron wyświetli, a pan wiesio i tak będzie musiał sznurek rozciągnąć? Czyli niewiele zyskujesz, a może nawet tracisz, bo nie wiem, jak miałaby działać kalibracja takiego drona w terenie, żeby czegoś nie popierniczył.
@Fafnucek: zyskujesz to, że zamiast wyznaczać w terenie obiekt np. przez 4-5 godzin, wyświetlasz wszystko w załóżmy 15 min. Jeśli trzeba coś sprawdzić na szybko to nie ma takiego problemu. No ale tak jak pisałem to są jedynie kiblowe przemyślenia. A co do kalibracji to są już sprawy na których niestety się nie znam. Musiało by to działać na jakiejś zasadzie wysyłania wiązki laseru by obliczyć wysokość drona i później zwykłe
@KastanStyraks Trimble oferuje podobne rozwiązania - tablet + kamera + lokalizacja - wyświetla na ekranie model 3d nałożony na obraz z kamery. Dron musiałby ważyć z 50kg, mieć pełny zestaw do mapowania 3d (place budów nie są płaskie i równe) a laser musiałby być widoczny na jasnej powierzchni w słoneczne południe aby to miało sens.