Wpis z mikrobloga

Witajcie, dawno nie grałem w KSP i nie ogarniam tematu relays. Chcę zrobić łazik na Duna, ale nie chcę montować na niej dużej anteny, żeby miał zasięg do KSP. Czy da się zrobić, żeby przy użyciu małej anteny łączył się z orbiterem i dzięki temu mieć full probe control?
#kerbalspaceprogram
  • 21
  • Odpowiedz
@Piaer: Chodzi o to, że teraz aby przesyłać punkty naukowe lub sterować pojazdami bezzałogowymi trzeba umieścić na orbicie Kerbinu satelity komunikacyjne. Czym lepiej zaplanujesz sieć komunikacyjną tym, będziesz miał większą szanse, że nie stracisz sygnału podczas misji. Przydało by się zrobić taką sieć również na orbicie Duny w przeciwnym wypadku sygnał będziesz miał tylko, gdy planeta jest skierowana w stronę Kerbinu.

Zawsze możesz też wyłączyć konieczność budowania takiego systemu w ustawieniach
  • Odpowiedz
@SirKacperos: dzięki za odpowiedź. Chyba w ustawieniach trudności mam ustawione, że Kerbin ma wszędzie anteny, więc nie muszę robićsystemu wokół kerbinu.

Czyli mogę zrobić, tak jak poniżej?
1) orbiter na Duna, mała antena skierowana w dół, duża skierowana na Kerbin
2) Na lądowniku mała antena wielokierunkowa. Oczywiście lądować wtedy, kiedy orbiter jest nade mną.
  • Odpowiedz
@Piaer Tu chyba nie ma potrzeby stosowania dwóch anten na przekaźniku. Najlepiej wysłać trzy satelity na orbitę dunastacjonarną, rozdzielone o 120°. Wtedy nie stracisz zasięgu na całej planecie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@haussbrandt @SirKacperos
a czy kierunek skierowania antenty na orbiterze ma znaczenie? Czy dobrze rozumiem, że jak wyślę sondy na Duna, to wystarczy jedna duza antena ustawiona byle gdzie na statku?

Mam zamiar zastosować jeden orbiter + descent probe, zeby misja byla ciekawsza. Oczywiście będę lądował kiedy lądownik będzie pod orbiterem.

Tak sie składa, ze juz miałem taki zestaw, ale jak tylko na orbicie lądownik z mala antena separuje od orbitera, to mam
  • Odpowiedz
@Piaer: Pamiętaj, że do budowy satelit komunikacyjnych musisz korzystać z anten przekaźnikowych. http://wiki.kerbalspaceprogram.com/wiki/Antenna#Available_antennae (kolumna "Relay Capable")

Po za tym oczywiście, satelita musi mieć źródło zasilania i komputer pokładowy (ang. probe core).
Z obrazka wynika, że użyłeś po prostu zwykłej anteny na satelicie. Zaś typ anteny na lądowniku nie ma znaczenia.

Powodzenia w przyszłych misjach ;)
  • Odpowiedz
@SirKacperos: bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Na obu statkach mam coś do sterowania, więc ten element spełniam. Dzięki Twojemu linkowi widzę, że żadna z użytych anten nie jest "relay cappable". Czyli muszę dać relay cappable antenę na lądowniku. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
  • Odpowiedz
@Piaer: Jeśli się nie mylę, to pomyliłeś typy anten. Lądownik musi mieć antenę "direct", a satelita antenę "relay".
W tym filmiku myślę, że łatwo jest przedstawiona ta idea: Film

Zwróć szczególną uwagę na minutę 2:33 filmu. W lewym górnym rogu, pomiędzy paskami zasięgu, a strzałką w górę, pojawiła się nowa ikonka symbolizująca odbijanie się sygnałów od nadajników. Po najechaniu na nią możesz zobaczyć od jakich konkretnych satelit dobiega sygnał.

Przy okazji
SirKacperos - @Piaer: Jeśli się nie mylę, to pomyliłeś typy anten. Lądownik musi mieć...

źródło: comment_qOOA5jfR8ONSc5T35HQwkxiz1TpyMlO9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@SirKacperos: Dziękuję za Twoją cierpliwość. Chyba już wiem w czym tkwi problem (mam ograniczoną wiedzę na ten temat, więc sprawdzę to w domu).

1) Orbiter wokół duny miał
a) Communotron 88-88 - czyli antena bezpośrednia
b) HG-5 High Gain Antenna - czyli antena typu relay, ale o małymzasięgu

2) Lądownik miał dużo bajerów
a) Communotron 16 - antena bezpośrednia o słabym zasięgu
b) RA-2 Relay Antenna

Liczyłem, że Orbiter będzie
  • Odpowiedz
@Piaer: Jedna antena na Orbiterze wystarczy. Anteny bezpośrednie po prostu odbierają i wysyłają sygnał "ścieżką" określoną przez anteny przekaźnikowe, które łączą ze sobą wszystkie źródła sygnału w swoim zasięgu.

Bardziej realistyczne podejście występuje w modzie "RemoteTech", gdzie anteny przekaźnikowe trzeba nakierowywać i mogą mieć przypisane tylko jeden obiekt. Dodatkowo występuje mechanika "opóźnień transmisji".

Zaś Commnet (sieć w niezmodowanych Kerbalach) działa na zasadzie, że sygnał dociera natychmiastowo do wszystkich anten w zasięgu
  • Odpowiedz
@SirKacperos: Też mam taką nadzieję. Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje.

Lądowanie zrobie tylko z jednym orbiterem, który poleci z lądownikiem. Dlaczego? Bo się da :)

Zastanawiam się jeszcze nad zaprogramowaniem sekwencji lądowania. Czy takie rozwiązanie jest dostępne stockowo, czy powinienem skorzystać z jakiegoś moda? Może jakiegoś polecisz. Mam zamiar zrobić sekwencje lądowania jak w Curiosity, czyli
1. Spadochron
2. oddzielenie pokrywy termicznej
3. odcięcie spadochronu
4. zniżenie się na skycrane
5.
  • Odpowiedz
@Piaer: Niestety żadnego moda jeszcze nie stworzyłem, na razie korzystam tylko z dobrodziejstw innych użytkowników ;)

Co do lądowania jak najbardziej da się to zrobić stockowo. Skycrane'a można zbudować z małego zbiornika paliwa, silników bocznych i portu dokowania pod spodem. Więcej niestety nie mogę pomóc, ponieważ tylko raz w Kerbalach lądowałem na planecie atmosferycznej innej niż Kerbin :p

Co do pokrywy, to możesz zastosować, albo ładownie samolotową, albo największą i zarazem
  • Odpowiedz
@Piaer: W takim razie zostaje tylko MechJEB, jednak nie potrafię pomóc z jego obsługą.
Ewentualnie RemoteTech dodaje komputer pokładowy, który pozwala wydawać pojazdowi polecenia "na przyszłosć".

Reszta modów o takiej tematyce nie jest już raczej wspierana :/
  • Odpowiedz