Wpis z mikrobloga

Pytanie od amatora. Nie bijcie.

Robię sobie pakiet do wkrętarki, korzystam z akumulatorków 17670 (3.6V 1250mAh). Chciałbym połączyć 8 akumulatorków tak, żeby podwoić pojemność i czterokrotnie zwiększyć napięcie (tj. 14.4 V 2500mAh). Wiem że muszę w takim wypadku podłączyć szeregowo 4 akumulatory i połączyć je równolegle z drugim zestawem szeregowym 4 akumulatorów. To teraz - jak to wszystko ładować. Osobno każdy z zestawów po 4 akumulatory? Jak podłączyć do tego balancer żeby mój imax b6 to prawilnie naładował? halp.

#elektronika #akumulator #lutowanie #diy
s.....2 - Pytanie od amatora. Nie bijcie.

Robię sobie pakiet do wkrętarki, korzyst...

źródło: comment_C4viAqYbcdMhUVcWxmHgMYfSyrQIXpMJ.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@szare2: ja się raczej spotkałem z tym, że najpierw łączy się równolegle (dla mniej więcej tych samych ogniw nie ma żadnego problemu), a to dopiero szeregowo. Tak się robi w bateriach do laptopów.
  • Odpowiedz
@Analityk: dzięki złączu balansera ładujesz każdy stopień baterii ogniw osobno i nie ma ryzyka, że któryś stopień będzie przeładowany, a któryś wcale nie naładowany.
Jak na obrazku @syn_admina masz pakiet 4s2p to ładując przez złącze balansera ładowarka widzi to jako 4 osobne pakiety 1s.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: Ale przecież to jest turbo pozbawione sensu. Przyjmę, że pojedyncze ogniwo ma ładunek Q. Każdy stopień ma ładunek 2Q. Przez szeregowe połączenie ogniw przepłynie ładunek nie większy niż zgromadzony w ogniwie o minimalnej pojemności, czyli "najsłabszym" ogniwie. To jest już wystarczający powód by móc spokojnie ładować ogniwa w szeregu, tak jak popularne Pb-PbO2 czy NiMH. To wynika z prawa elektrolizy. Nawet jeśliby ładować takie ogniwa przez balancer (czy co to
  • Odpowiedz
@Analityk: prawo oma nie ma tu zastosowania.
Baterie Li-ion, albo polimerowe itp wymagają odpowiedniego traktowania
na ogniwie musi być zawsze napięcie z przedziału od 2,5V przy rozładowaniu do 4,25V przy naładowaniu (minimalnie się różni zależnie od producenta)
nadmierne przeładowanie albo rozładowanie niszczy niedowracalnie kaumulator, jego pojemność drastycznie spada a po kilku takich nieprawidłowych cyklach ład-rozład. z bateri zostanie szrot
Często już producenci montują odpowiednią elektronikę która odcina jesli napięcia przekraczają dopuszczalny
syn_admina - @Analityk: prawo oma nie ma tu zastosowania.
Baterie Li-ion, albo polim...

źródło: comment_beZRggYQpGqMoXyb9I2GCvzR26mzgO0s.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
prawo oma nie ma tu zastosowania


@syn_admina: Powinienem nie czytać dalej albo uznać to za niezłą bajeczkę. Prawo oma ma zastosowanie zawsze i w każdym obwodzie prądu elektrycznego, tu również.
Po drugie:

rozważmy przypadek kiedy łączymy dwa jednakowe ogniwa szeregowo

budujemy zasilacz 4,25V x2 = 8,5V i takim napięciem ładujemy taki zestaw

Nigdy nie ładujemy ogniw stałym założonym sobie gdzieś tam napięciem. To sprawa równie podstawowa jak prawo oma. Ogniwa ładujemy
  • Odpowiedz