Wpis z mikrobloga

Smutne że obywatele tych krajów mają takie poglądy

Sondaż: Rosja stoi na straży tradycyjnych czeskich wartości.

Amerykański Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI) przeprowadził badania opinii publicznej badające wzrost wpływów Rosji w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4.

Z badań między innymi wynika, że zdaniem jednej czwartej mieszkańców Czech, Rosja broni czeskich tradycyjnych wartości, takich jak rodzina, wiara czy moralność. Natomiast 40 % badanych Czechów jest przekonanych, że UE zmusza Europejczyków do rezygnacji z tradycyjnych wartości. Podobne podglądy wyrazili też Słowacy -41 %, a mniejszym stopniu Węgrzy - 18 % i Polacy - 14 %.

"Po tym, jak zainwestowaliśmy 20 lat i setki milionów dolarów w budowę jednolitej i wolnej Europy, uważamy za niezbędne, by USA uznały, iż istnieje realne zagrożenie wzrostu wpływów rosyjskich w Europie, które to wpływy mogą zburzyć transatlantycki pokój i bezpieczeństwo“, oświadczył Jan Surotchak, europejski dyrektor IRI.

W sondażu zapytano respondentów z krajów V4 o to, jak przyjęliby informację, że ich rodzime media są finansowane przez rosyjskie władze.Wynik okazał się dosyć alarmujący: „Nie interesuje mnie, czy finansują je Rosjanie, najważniejsze jest, że mówią prawdę“, stwierdziła jedna trzecia obywateli V4, którzy przedtem przyznali, że śledzą medialne „fejki’. Rekord pobili Słowacy. W sumie 76 % obywateli Słowacji albo nie wierzy, że Rosja jest zaangażowana w dezinformowanie obywateli innych krajów (38%), albo nie jest zainteresowana tym czy Rosja finansuje medialne „wrzutki” (38 %).

Według Miriam Lexmann z IRI widoczne jest, że w krajach V4 wzrastają warunki sprzyjające rosyjskim wpływom. „Troska o przyszłość, własne dzieci, brak zaufania do instytucji oraz odczucie, że UE naciska na obywateli V4 by zrezygnowali z własnych wartości. To wszystko zjawiska, które mogą stać się zagrożeniem dla demokracji liberalnej” – uważa Lexmann.

"Tę sytuację wykorzystują wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie wartości na których została zbudowana cywilizacja zachodnia. Do nich należy także Rosja. Najbardziej skuteczną bronią przeciwko rosyjskim wpływom jest wzmocnienie procesów demokratycznych”, dodaje M. Lexmann.

Fakt, iż ponad jedna trzecia obywateli krajów V4 ufa medialnym dezinformacjom i alternatywnym serwisom, nie zaskoczył teoretyka mediów Tomáša Trampoty. "Ludzie mają skłonność ufać źródłom, które potwierdzają ich światopogląd. Nie oceniają krytycznie źródła informacji. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych takich jak Facebook doszło także do spadku umiejętności oceniania jakości przekazu”, uważa T.Trampota.

W rezultacie, ponad połowa Słowaków uważa, że obecność pokojowych sił USA powoduje wzrost napięcia w regionie. Przy czym aż 75 % Słowaków jest zdania, że Rosja powinna być partnerem, który gwarantuje bezpieczeństwo. W Czechach ten sam pogląd wyraziło 59 % respondentów, na Węgrzech 54 %, w Polsce mniejszość, bo 35% ankietowanych.

"Badanie to ujawnia szereg niepokojących tendencji zachodzących w sercu Europy. Jedną z nich jest spadające poparcie dla NATO," podkreśla Surotchak.


Sondaż został przeprowadzony w krajach grupy Wyszechradzkiej na próbie ponad 1 tysiąca mieszkańców w każdym z państw.

źródło: Ihned

opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

https://www.facebook.com/studiowschod/photos/a.318692298310345.1073743954.211616335684609/713779688801602/?type=3&theater


#polska #czechy #wegry #slowacja #neuropa #4konserwy #polityka #rosja #sondaz #ruskapropaganda #miedzymorze
  • 22
@Lukardio: Lata propagandy i konsekwentnej polityki Rosji (razem z infiltracją przez służby specjalne, co jakiś czas przecież się pojawiają raporty ze Rosja zwiększa aktywności czy to w Niemczech czy Czechach własnie) przynosi efekty. Do tego generalnie europa nie interesuje się tym, co się dzieje w Rosji, więc stronie rosyjskiej łatwo się kreować na kraj szczęśliwości i obrońce tradycyjnych wartości - ale jak ktoś się zainteresuje tematem to dostrzeże, że rosja daje
@Lukardio: Polacy mają takie podejście bo najczęściej byli podbijani, inna sprawa że to właśnie to szkalowanie wartości tradycyjnych i forsowanie postępu ludziom do gardła odwraca ludzi od zachodu i Rosja grającą tradycyjny kraj zyskuje. Zachód traci dusze za to że zmusza innych do odwraca się od tradycji. Ot lepiej gadać o ruskiej agenturze zamiast skończyć progresywny terror wobec V4 czy wciągać w wszystkie głupie pomysły jak z uchodźcami, nawet papajowi się
@Lukardio: Czesi zawsze balansowali historycznie pomiędzy wschodem a zachodem, doskonale wiedząc, że wróg może nadejść z obu stron. Agresywniejsza dzisiaj jest strona wschodnia więc muszą się im trochę podlizać. Drugą sprawą jest to, że jako państwo wychodzą na tym całkiem nieźle.
: Polacy gdyby nie smoleńsk i wojna handlowa pewnie by byli o wiele bardziej podatni na ich propagandę


@Lukardio: Niektóre środowiska mimo, że nie lubią Rosji to i tak są podatne na nich propagandę, i nawet nie wiedzą, ze to propaganda rosyjska. Generalnie Polacy jeszcze Unię lubią, ale widać znaczący wzrost nastrojów antyunijnych, a o obronie tradycyjnych wartości w Rosji to ja u psychoprawaków słyszę już od dobrych 10 lat. Wystarczy
Zachód traci dusze za to że zmusza innych do odwraca się od tradycji.


@Satan696: Toć to właśnie Unia najbardziej chroni tradycje i kulturę. Wystarczy sobie zobaczyć ile poszło kasy przez ostatnie lata na wszelkie programy ochrony regionalnej kultury. Ile poszło kasy na dotacje regionalnych wyrobów, ile jest tradycyjnych i regionalnych produktów pod ochroną przepisów unijnych. Do tego maja dotacji na inne kulturalne wydarzenia ( mam na myśli folklor głównie). Jeśli to
@Variv: Chodzi o sprawy jak uchodźcy czy lgbt albo najważniejsze moim zdaniem czyli wolność słowa, zwyczajnie to się ludziom nie podoba i to mocno.

@Lukardio: Ale tych ludzi to nie interesuje, wgł mnie to Rosja jest substytutem kraju tradycyjnego i dobrze się maskuje z tym że ma problemy. Jedynie taki plus że ludzie na zachodzie powoli dostrzegają V4 jako inny przykład konserwatywnych krajów a te znienawidzona przez lewaków Beatka z
Ale tych ludzi to nie interesuje, wgł mnie to Rosja jest substytutem kraju tradycyjnego i dobrze się maskuje z tym że ma problemy.


@Satan696: Jak można mówić o tradycyjnych wartościach przy takim poziomie rozwodów i aborcji jak w Rosji ? Rosja pod względem wartości to zepsuty a nie tradycyjny kraj - chyba, że zepsucie wynika u nich z tradycji, w sumie nie wiem, kulturoznawcą nie jestem.
@Variv:

„Troska o przyszłość, własne dzieci, brak zaufania do instytucji oraz odczucie, że UE naciska na obywateli V4 by zrezygnowali z własnych wartości. To wszystko zjawiska, które mogą stać się zagrożeniem dla demokracji liberalnej” – uważa Lexmann.

To dokładnie każdy z tych czynników który wymieniłem + do braku zaufania można dodać że pewno tak jak u nas w innych krajach dostrzega się komunistyczny trockistyczny wydźwięk Uni a wszystkie kraje z V4
@Variv @Lukardio Ja nie rozumiem czemu próbujecie mnie przegadać, myślicie że to coś naprawi? Mówię wam co widzę a jeszcze staracie się udowodnić że jest inaczej, potem dalej będzie sranie "że ta ruska agentura", "że ten ciemnogród" a jeszcze ten "watykański kaganiec" etc. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja nie rozumiem czemu próbujecie mnie przegadać, myślicie że to coś naprawi? Mówię wam co widzę a jeszcze staracie się udowodnić że jest inaczej, potem dalej będzie sranie "że ta ruska agentura", "że ten ciemnogród" a jeszcze ten "watykański kaganiec" etc. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Satan696: Tu nie chodzi o przegadanie tylko o dyskusje. Nie chcesz nie dyskutuj, sam przyszedłeś tutaj do wpisu. Zwróciłem Ci uwagę jedynie,
ja pisze to że wy uważacie że Rosja jako jedyna broni tradycyjnych wartości

a sama ma większe problemy niż zgniłe kraje zachodniej europy, z wyjątkiem że jest homofobiczny


@Lukardio: I to jest geniusz rosyjskiej propagandy. Co jak co ale Rosja ma doświadczenie, wie w jakie tony uderzać, jakie przemilczać, jakie nastroje podsycać. Ja od lat jestem pod wrażeniem ich polityki (głównie w aspekcie kreowania nastrojów społecznych).