Wpis z mikrobloga

@weiro71:
Odkąd zacząłem wyznawać "xD" moje życie stało się spokojniejsze. Nie denerwuję się już prawie wcale, kiedy spotykają mnie sytuacje stresowe, myślę sobie xD i wszystko staje się prostsze.
Naprawdę polecam ten styl życia. Wcale nie robi ze mnie lenia tylko osobę które nie denerwuje się z d--y tak jak kiedyś.

Trawnik do skoszenia? xD
Prezentacja przed w c--j dużą grupą nieznajomych
  • Odpowiedz
możesz coś napisać o tym systemie zraszaczy? Ile wyszlo za całość?


@hobbyt: ciężko mi podliczyć ile wyszło mi za wszystko bo robiłem to etapami i rozciągnęło się to w czasie myślę, że nawet na dwa sezony. Napiszę Ci z grubsza jak to u mnie wyszło:

Działka 1400m2 z czego trawnika mam łącznie ~500m2 w dwóch kawałkach.
Zbiornik na deszczówkę o pojemności 6000L zamawiałem na allegro, z wsadzeniem do wykopanej wcześniej dziury (100zł) zapłaciłem za niego 1350zł. Jest to typowe betonowe szambo. Do zbiornika mam podpięte wszystkie rynny z dachu więc przy mocnym całonocnym deszczu potrafi się praktycznie zapełnić. Ponieważ zbiornik jest jakieś 15m od domu, najtaniej wyszło mi podłączenie go za pomocą żółtej rury 100mm, rolka na allegro 50m kosztuje około 150zł. Nad zbiornikiem mam wymurowaną taką małą kwaterę 120x60cm gdzie zainstalowana jest pompa, używam Metabo P 4000G, kosztowała 320zł. Każdy trawnik to oddzielna sekcja, aktualnie są 2 ale będę robił jeszcze jedną małą sekcję za domem bo tam mam jeszcze niezagospodarowany kawałek ziemi gdzie też będzie trawnik. Metr rurki PE 25mm do nawodnienia tokoszt około 1,70zł, poszło mi na oko ze 150m czyli jakieś 250zł. Każda sekcja to elektrozawór, u mnie są huntery po ~50zł czyli 100zł. Całość sterowana jest sterownikiem Rainbirda 6 sekcyjnym, koszt 200zł, do tego przekaźnik który włącza pompę w momencie jak sterownik uruchamia elektrozawory, koszt przekaźnika w sklepie elektronicznym to 20-30zł, gdybyś chciał taki dedykowany ogrodniczy to koszt ~150zł a działa tak samo :) Do tego przewody od sterownika do elektozaworów, ciężko powiedzieć, ale pewnie z 50zł (2 żyłowe 0,5mm). Nastepna rzecz to wszelkie złączki do rurek, tu też ciężko zliczyć jedne kosztują 5zł, inne 10zł, w zależności od ilości zakrętów itd. myślę, że wydałem na nie około 150zł. Zraszacze mam Rainbirda model 5000, promień podlewania do 15m, jeden to koszt około 35zł na Allegro, w sklepach sporo drożej, u mnie było 6 więc
  • Odpowiedz
@barbapapa: Ooo Super. Nawet nie wiesz jak mi pomogłeś. Nie spodziewałem się aż tak obszernego komentarza. Tym bardziej że u mnie jest bardzo podobna sytuacja. Też będę miał zbiornik, w zasadzie to już mam, metraż też podobny. Jeśli pozwolisz będę pewnie miał jeszcze jakieś pytania ale to tak za 2-3 miesiące jak ruszę z tematem.
  • Odpowiedz