Wpis z mikrobloga

#prawo #spolki #art299ksh

przymierzam sie do pozwu o zaplate przeciwko czlonkowi ze spolki zoo (art 299ksh)
mam nieskuteczna egzekucje przeciwko spolce - postanowienie komornika

czy teraz przed zlozeniem pozwu przeciwko czlonkowi powinienem go wczesniej wzywac osobiscie do splaty wierzytelnosci czy moge od razu skladac pozew dajac w zalaczeniu tylko wyrok z tytulem i postanowienie o umozeniu od komornika z egzekucji przeciwko spolce?
  • 11
@insolintje: pozew chce zlozyc do gospodarczego, miejsce ustalic na podstawie art 298 ksh,
w pozwie dałem
- wyrok z tytułem wykonawczym,
- postanowienie komornika o nieskutecznej egzekucji
- aktualny odpis KRS
- umorzenie postepowania o wyjawienie majatku spolki (swoja drogą nie sądziłem że to tak nieskuteczne narzedzie - wystarczy nie pozwany nie stawia się do sądu i umarzają wraz ze wszystkimi karami)

jeszcze o czyms powinienem pomyslec?
@nocnyMark: kwestia obliczenia wps, kwestia przedawnienia, kwestia odp. konkretnego członka zarządu, kwestie wskazania okoliczności na które powołujesz dowody, opłat sądowych, kwestia przytoczenia orzecznictwa i przesłanek odp, pesel ... dużo tego jest :) odnośnie wyjawienia majątku - żaliłeś postanowienie Sądu Rejonowego? W jakim mieście dzieje się sprawa? Ciężko mi powiedzieć coś więcej nie widząc papierków :)
@insolintje: widze ze wps musze policzyc jako sume:
- wartosc z tytułu wykonawczego
- skapitalizowac odsetki od tej wartosci na dzien wniesienia pozwu
- zasadzone koszty procesu z tytulu wykonawczego
- koszty postepowania egzekucyjnego od komornika (z umozenia)

przedawnienie jest 3 letnie tak, a od ktorego momentu? czlonek jest czlonkiem od samego poczatku az do teraz

odpowiedzialność członka - był członkiem za czasu podpisywania umowy z ktorej wynika wierzytelnosc i jest
@nocnyMark:

Pamiętaj, że istnieje wieeeele okoliczności które wyłączają odpowiedzialność członka zarządu na tle 299 :) jest w tym zakresie bardzo bogata linia orzecznicza sądów

idąc tokiem rozumowania SN (III CZP 72/08): "trzyletni termin przedawnienia biegnie w przypadku roszczenia wywodzonego z art. 299 § 1 ksh na ogół od dnia bezskuteczności egzekucji wierzytelności objętej tytułem egzekucyjnym wystawionym przeciwko spółce, z reguły bowiem już w chwili, gdy egzekucja tej wierzytelności okazuje się bezskuteczna,
@insolintje: nie. Do odszkodowania z 299 ksh ma zastosowanie art. 455 KC. IV CKN 793/00. Odsetki od należności głównej możesz dochodzić jak je skapitalizujesz, a potem wezwiesz. Masz wtedy de facto podwójne odsetki (bo odsetki od należności głównej i od całego odszkodowania). Zyskasz na tym znacznie więcej niż na oszczędzaniu 5 zł na list polecony.
@Kamad1993: podwójne odsetki? Jak to rozumieć? Skapitalizuje należność główna i rozpocznę naliczanie odsetek. Czy wtedy dalej należności głównej lecą odsetki plus po wyliczeniu aktualnej kwoty naliczam odsetki w odszkodowaniu?
@nocnyMark: Masz powiedzmy 100 tyś zł długu. Od tego długu na dzień dzisiejszy jest 10 tysięcy odsetek. Do tego powiedzmy, że masz 15 tysięcy tych należności ubocznych których możesz się domagać (koszty procesu, koszty zastępstwa, egzekucji itd.). W wezwaniu kapitalizujesz odsetki wskazując, że na dzień dzisiejszy wynoszą 10 tyś zł. Wzywasz więc łącznie o 125 tysięcy co stanowi Twoje odszkodowanie (tu masz "pierwsze" odsetki"). Drugie to w pozwie oznaczasz że żądasz