Wpis z mikrobloga

Chcę zdobyć zawód technika elektryka w szkole policealnej lub cechu. Gdzieś w czeluściach neta widziałam posty w których doradzali żeby szkołę olać i zdobyć same uprawnienia SEP i że tak powiem uczyć się na żywym organizmie. Co jest lepsze? Zamierzam iść do pracy i szkołę robić zaocznie, wyjdzie ok. 2 do 3 lat nauki. W zawieszeniu mam również studia inżynierskie, jednak chcę jako inżynier wiedzieć co najmniej tyle co technik który czynnie działa w zawodzie. Gdzie szukać takiej szkoły w Warszawie? #pytanie #nauka #elektryka #elektrykapradnietyka
  • 27
  • Odpowiedz
@skislam do wykonania instalacji elektrycznej nie jest Ci potrzebna żadna specjalna szkoła. wystarczą umiejętności praktuczne i teoria, której jesteś się w stanie nauczyć podczas kursu. z resztą do czego miała by Ci się niby przydać ta szkoła skoro i tak nie uprawniała by Cię do robienia instalacji?
  • Odpowiedz
@Dzonzi: nauczyć się montować instalacje el. w domu na dobry początek, później praca przy większych maszynach, docelowo myślę już po zakończeniu studiów w energetykę pójść. Jakiś minimalny kontakt ze środowiskiem już miałam więc wiem jak w miarę ogarnąć dupę i w razie czego żeby się starszych słuchać
  • Odpowiedz
@skislam poza tym to nie jest zbytnio praca dla różowych pasków. jak chcesz działać z elektryką to idź na elektrotechnikę na jakiejś uczelni technicznej. zrób dozór i eksploatację z pomiarami i masz pełen zestaw.
  • Odpowiedz
@skislam elektryka to głównie kucie ścian, wiercenie otworów, cięcie rurek/korytek i obieranie przewodów. samego łączenia różnych elementów instalacji w tym wszystkim jest najmniej... serio nie wiem dlaczego chciała byś zostać technikiem elektrykiem :|
  • Odpowiedz
@kissandfly: czemu? Nie tak łatwo jest zrobić całą instalację w domu od zera. Trzeba podobierać zabezpieczenia, ogarnąć rozdzielnice itp
A w zakładach to już w ogóle trzeba ogarniać maszyny
  • Odpowiedz
@kissandfly: bo nie chcę leżeć i pachnieć i prąd mnie jara, mam szansę ruszyć z życiem to to robię i stąd się tu pytam. Rozumiem że żadnej takiej szkoły nie znasz? Co ciekawe tel. do cechu warszawskiego jest niedostępny...
  • Odpowiedz
@skislam Zakres materiału na poziomie technika elektryka jest obszerniejszy, więc powinien zapewnić Ci lepsze przygotowanie do zawodu niż kursy sepowskie. Osobiście uczyłem się elektryki w szkole policealnej w Katowicach, ale w moim przypadku była to niska jakość i organizacja nauczania. W zależności od szkoły, możesz rzeczywiście nauczyć się czegoś nowego, ale musisz wziąć pod uwagę, że istnieje ryzyko zaledwie kupna papieru. Poza tym, zaletą kształcenia się na szczeblu technika jest możliwość zdobywania
  • Odpowiedz
@skislam: @kissandfly: SEP E 1kV to uprawnienia elektryczne z egzaminem państwowym?
Raczej:
"Świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji"
Można się do tego spokojnie przygotować w dwa tygodnie z internetu, pójść tylko na egzamin (kosztuje 1/10 minimalnego wynagrodzenia, ja płaciłem 185zł)
Potem dalej się uczyć i pójść na D.
Ale bez studiów to np. nie zrobisz uprawnień budowlanych elektrycznych
  • Odpowiedz
@skislam Skoro masz maturę, to nie będzie miało to większego znaczenia, różnicę stanowią pewne szczegóły organizacyjne. Ideą KKZów było umożliwienie ludziom, nieposiadającym wykształcenia średniego, zdobycia uprawnienień. W Twoim przypadku, aby uzyskać tytuł, wystarczy zaliczyć wszystkie 3 egzaminy kwalifikacyjne oraz odbyć praktyki.
  • Odpowiedz
@Wyder91: czyli wystarczy że nauczę się choćby z neta/źródeł różnych, zdam egzaminy i zgłoszę się do cechu w celu odbycia praktyk? Możesz zalinkować jakimś źródłem odwoławczym?
  • Odpowiedz
@piop: świadectwo kwalifikacji to tylko papier, dokument mówiący o tym, że ma się umiejętności (a raczej wiedzę) umożliwiającą prace na stanowisku eksploatacji.
  • Odpowiedz
@skislam Niezupełnie. Aby podejść do egzaminu kwalifkacyjnego, należy zaliczyć egzaminy wewnątrzszkolne oraz odbyć praktyki z zakresu danej kwalifikacji. Nie można podejść do egzaminu państwowego bez zaświadczeń odbycia kursu. Później postaram się podesłać odnośnik na ten temat.
  • Odpowiedz