Wpis z mikrobloga

Wszyscy słyszeliśmy, że wystarczy 20 ruchów aby ułożyć kostkę Rubika. Pytanie brzmi jakim cudem ludzie w programach typu Mam Talent są w stanie przez chwilę popatrzeć na wymieszaną przez publiczność kostkę i wykonać owe 20 ruchów? Jak dobrze rozumiem, nie ma metody która podawałaby sekwencję rozwiązującą kostkę w 20 ruchach. Programy które podają sposób rozwiązania danego układu wykorzystują różne algorytmy i wyszukują najkrótszą drogę. Jak człowiek jest w stanie to zrobić w głowie w zaledwie chwilę?

#kostkarubika
  • 8
@Matt23: Są sekwencje gotowe na to, jak zmienić miejscami konkretne pola itp. Dwadzieścia ruchow bierze się stad, ze na jednym ruchem obracasz 12 polami na raz. Nie wiem, czy to prawda, ale generalnie wystarczy wykuć te sekwencje i potem sobie dobrze zaplanować, których sekwencji użyć. Zapewne układasz kostkę w głowie, a potem już wykonujesz określone, wyćwiczone ruchy.
@Matt23: A to nie było tak, że on(ten kto tam występował) miał wymieszane x kostek i pamiętał jak wszystkie z nich ułożyć w 20 ruchach? Gdyby było tak jak mówisz to na zawodach ciągle by padały wyniki poniżej 20 ruchów, a byłem na paru zawodach i nie często wyniki są poniżej 25 rychów.
@Matt23: 3 ludzi dotychczas na oficjalnych zawodach ułożyło kostkę rubika w 19 ruchach. Jest to ile sie nie mylę najmniejsza możliwa ilość. Taki zawodnik ma 60 min na obejrzenie kostki i dojście do najkorzystniejszego rozwiązania. Z reguły zajmuje im to parędziesiąt minut, więc te wszystkie ''ułożenia'' na wizji są zmanipulowane