Wpis z mikrobloga

Jaki #router (#routery, #sieci, #siecikomputerowe) wybrać?
Biorę po 350 złotych z konta każdej drużyny i słucham Państwa!

Wymieniam z TP-Link WDR-4300, który zaczął świrować ostatnio. Rozważam na ten moment:
- Asus RT-AC1200G+
- Asus RT-N18U
Moje łącze internetowe to 120/20 Mbit/s, na początku skłaniałem się ku modelowi AC ze względu na to, że mam już jakieś tam urządzenia AC w domu, test na #purepc dosyć dobrze go ocenił, jednak trochę opinii na https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=20211 mnie odrzuca od niego, a z kolei o N18U są praktycznie same superlatywy - no fakt, nie mamy tam 5 GHz, no ale myślę, że i 2.4 spokojnie ogarnie prędkości do 120 Mbit/s

Do routera zamierzam podpiąć TP-Link WR-741N jako most WiFi (WDS - zadziała? Mam tak obecnie podpięty ten router do WDRa)
  • 19
@bl4desofglory: miałem n18u i po wifi potrafił nawet przesłać przy dobrych wiatrach 180 Mbit/s ale 120 Mbit/s to tak stabilnie. Tylko miej na uwadze, że takie prędkości osiągniesz przy jednym urządzeniu aktywnie korzystającym z sieci. Jeśli masz w domu sprzęt na 5ghz a szczególnie komputer to warto iść w 5gzh, tylko upewnij się, że karta wspiera 1200AC, bo są takie wykastrowane niektóre, że 5ghz jest tylko po to, żeby działało, a
@bl4desofglory: Routery które wymieniłeś mają :

- kiepskie radia (praktycznie czułość routerów z biedronki)
- są generalnie zbliżone do TP-Linków pod względem budowy

Jeśli chcesz sobie kupić dobrze działający router zainteresuj się Mikrotikami. Modeli jest wiele i w kwocie 350zł znajdziesz coś na pewno dobrego - bijącego na głowę funkcjonalnością jakiekolwiek TP-Linki czy ASUSy.
@bl4desofglory: AC1200G+
dual band przy dużym zagęszczeniu sieci się przyda i AC skoro masz już urządzenia odbiorcze, tym bardziej że cena dobra a kofiguracja prosta, może nie jest to mikrotik ale większości użytkowników wszystko co asus daje w firmware wystarcza
@brokenik: interesujace. Kurde jak szukalem to jakos mikrotika nie znalazlem zadnego. Temu co wyslales w sumie brakuje tylko gigabitowego lan a poza tym wyglada calkiem spoko. Jak asus padnie to sobie kupie cos takiego. Dzieki ;)
@brokenik: Ahh posłuchałem się Twojej rady i kupiłem tego Mikrotika za 200zł. Ogólnie nie narzekam, śmiga dopiero dwa dni. Miałem nadzieje na mocniejszy zasięg bo to chwaliłeś, a w sumie jest taki sam jak przy moim starym tp-linku z trzema antenami (jakoś koło 130zł kosztował z 5 lat temu). Może to kwestia jakieś bardziej zaawansowanej konfiguracji bo użyłem tylko quick setup :D
@brokenik: W najbardziej laicki sposób. Wziąłem laptop, komórkę, tablet i połaziłem po domu obserwując ilość kresek mocy sygnału ;) przekłada się to na coś?
@Kiubi: No właśnie tak myślałem ;) Ale to jest bardzo niewymierne. Musiałbyś porównać nie ilość kresek a jakie prędkości osiągasz w porównaniu do poprzedniego routera. U mnie różnica pomiędzy TP-Linkiem MR3240 a Mikrotikiem hAP-AC mimo, że sygnały pozostały bez zmian - wydajność wzrosła o 60-70% w miejscu o najsłabszym sygnale. Wartość sygnału dla TP-Linka wynosiła -79dBm dla Mikrotika to było -77dBm (czyli niewiele niby lepsza) ale za to wydajność dla TP-Linka