Wpis z mikrobloga

Nowy sposob, na oszukiwanie starszych osób.
Znajoma starsza pani dzisiaj, dostała telefon od policji w sprawie "prowokacji". Gang chciał jej okraść konto i miała jechać zablokować je na Targową do banku (ma oddział dużo bliżej, ale policjant stwierdził, że to właśnie tam będą chcieli na nią wyciagnac pieniadze). Policjant przez telefon instruował ją, zabronił sie rozłączać. Pani jest ostrożna, rozłączyła się i zadzwoniła na 997 potwierdzić dane policjanta. Potwierdziła (jak się potem okazało, ciągle rozmawiała z tą samą osobą) i zaczęła jechać na Targową. Całej akcji przysłuchiwała się siotra oszukiwanej pani. Ona zadzwoniła ze swojego telefonu do syna i opisała sytuację. Syn nie wierząc w to co się dzieje sam zadzwonił na policje i dowiedział sie że oni na pewno nie przeprowadzają takich prowokacji. Zamiast zorganizowac jakąś akcje złapania oszustow mieli to gdzieś. Syn kazał kobietom jechać na komisariat składać zeznania, panie pojechaly niestety komisariat zastały zamkniety. Policjant przejeżdżający obok stwierdził, że on nie może pomóc i mają jechać gdzieś indziej. Sprawa dalej nie zgłoszona, bo panie boją się już gdziekolwiek jechać i czekają na powrót syna z pracy.
Czuję się bezpieczniej, nie ma co.
#warszawa #oszukujo
  • 29
  • Odpowiedz
  • 1
@potrzebie znam wersje pani, ktora jest dobrze po 80. Pani z banku z ktorą rozmawiała ta pani powiedziała, ze oni jakoś to robią. Nie rozłączyła sie z nim, mimo ze myslala, ze to zrobiła.
  • Odpowiedz
@zofialidia: stacjonarny czy komórka? W obu przypadkach możliwe, ale mimo wszystko ciężko mi uwierzyć w fałszywego BTSa używanego w takim celu jeśli to komórka.
  • Odpowiedz
  • 1
@xetrov komórka, jak zadzwonila na 997 to nie slyszala sygnalu, tylko po chwili ktos sie odezwał. Na pewno przyciskala czerwona słuchawkę zeby sie z tamtym rozłączyć.
  • Odpowiedz
Sposób nowy, jak świat. Ostatnio na wnuczka mniej popularne, bo była o tym cała kampania. Teraz robią na CBŚ. Dzwonią do dużej grupy osób, niby że policja prewencyjnie ostrzega, badają grunt i jak jest materiał to przechodzą do informacji o zagrożeniu kradzieżą pieniedzy przez pracownika banku (dlatego nic mu mówić nie może) , a następnie że kasę lepiej niech zdeponuje w CBŚ. Finału można się domyślić. Pytanie, czy babcia dostała rachunek do
  • Odpowiedz
  • 4
@zofialidia ło kurna, fake BTS, to poszli do przodu z "biznesem".... A może jej jakiegoś syfa na telefon wrzucili, nie mała ostatnio doczynienia z jakimiś "fachowcami"?
  • Odpowiedz
zadzwoniła na 997 potwierdzić dane policjanta. Potwierdziła (jak się potem okazało, ciągle rozmawiała z tą samą osobą)


@zofialidia: Jak to jest możliwe?

Jest możliwe, tak działają telefony stacjonarne. Gdy osoba, do której dzwonisz odłoży słuchawkę, połączenie jest nadal aktywne przez kilka chwil, to może być nawet minuta. Dopiero gdy słuchawkę odłoży osoba inicjująca połączenie, to jest ono natychmiast przerywane.
  • Odpowiedz
@potrzebie: współczesna młodzież cannot into telefon stacjonarny. Na stacjonarnym jest tak, że odbierający nie może rozłączyć połączenia. Dopóki dzwoniący się nie rozłączy, to może sobie odkładać słuchawkę i wybierać dowolne numery.

Nie chce mi się wierzyć, że to była komórka i komuś chciało się bawić w fałszywy BTS. Dużo prościej i taniej jest dzwonić na numery stacjonarne do osób mających imiona typowe dla ludzi starszych.
  • Odpowiedz
@zofialidia: u mnie chcieli tak załatwić babkę, rzekomo córka miała wypadek i potrzebna była gotówka na wyjście za kaucja, dali do telefonu podstawiona "córkę", która powiedziała ze miała wypadek ale nie może długo rozmawiać i da policjanta do telefonu, o dziwo babcia wspomina że w słuchawce słyszała głos swojej córki, telefonowali na stacjonarny, nie złapani do dziś (zawiadomienie złożone rok temu) z kolei dziadka gwizdnęła Pani od "ubezpieczeń" którą wpuścił do
  • Odpowiedz
  • 0
@vishon mi głównie chodzi o fakt, ze ta kobieta wiedząc o takich akcjach, poinformowala oszusta, ze zaraz zadzwoni na 997/112 i sprawdzi jego dane. Po rozłączeniu sie i wykreceniu numeru, ciągle rozmawiała z oszustami... już przekracza moje pojęcie
  • Odpowiedz
  • 0
@fegwegw potwierdzam, sąsiadka babci miała dokładnie taką samą akcje. Juz miała wypłacić pieniądze z lokaty, ale w ostatniej chwili zroientowala się, że coś nie gra. Nie wiem do końca jak to działa, ale kluczowe jest to, ze dzwonią do ludzi na telefon stacjonarny i oni ze stacjonarnego dzwonią na 997
  • Odpowiedz