Wpis z mikrobloga

Śmieszne dzieło, które na bazie historii Anglii i zjawiska, które nie ma dokładnego polskiego tłumaczenia – crony capitalism (kapitalizm kompradorski?) – próbuje opisywać kapitalizm i ekonomię. Dla obalenia tych głupot w gruncie rzeczy wystarczy krytyczna lektura pierwszego rozdziału, gdzie Marks nazywa towarami same dobra, a nie dobra i usługi, sięga do błędnej, laborystycznej teorii wartości Adama Smitha, tworzy arbitralne pojęcia w stylu „społecznie niezbędny czas pracy” i kilkakrotnie sobie zaprzecza. Ponieważ reszta książki to pochodne tych błędów, to lektura jest zalecana tylko ludziom lekko szalonym i naukowcom. Oczywiście marksizm, jako taki, zrodził jeszcze wiele więcej antynaukowych dzieci, np.: materializm dialektyczny, polilogizm klasowy, brak kalkulacji ekonomicznej, ale to już raczej ludzie wiedzą.


Kto poznaje ten styl? To przecież newski (@aleksander_newski) na 100%. On żyje i nawet coś czyta. Polecam tego użytkownika: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/152041/kapital-tom-1-czesc-1

#newskicontent #neuropa #4konserwy #fredocontent
  • 7
@fredo2: Szanuję za prawidłową typografię, ale

np.:

kaleczy wzrok bardzo. Odwołanie do polilogizmu jest mocną przesłanką na autorstwo Aleksandra, brakuje jedynie charakterystycznego zapisu skrótu tysiąca — „tyś.”.
@nomadyzm_jako_odpowiedz: to on, ten sam styl, te same lektury. Jego recenzja Piketty'ego, wygląda na to, że go nie czytał nawet:

Polecam zapoznać się z metodologią austriackiej szkoły ekonomii i przestać się cieszyć z pielęgnacji raka mainstreamowej, empirycznej ekonomii, która nie jest w stanie formułować poprawnych wniosków na podstawie swoich obserwacji. W tej książce autor wymyśla nowy rodzaj kradzieży (więc jest zwykłym bandytą, a nie naukowcem) i bezczelnie stwierdza, że tym podatkiem
@nomadyzm_jako_odpowiedz: opis skromnego libertarianina:

Wolnościowiec, świeżo nawrócony chrześcijanin, fan kina, miłośnik piwa rzemieślniczego, internetu oraz sympatyk filozofii obiektywizmu - szczególnie jej estetyki. Jeśli chodzi o moje zainteresowania naukowe, to są to: teoria ekonomii, etyka, filozofia polityczna, historia gospodarcza, socjologia, historia filozofii, filozofia religii, kultury, estetyka. Niestety przyzwoicie opanowane mam tylko pierwsze trzy, więc z reszty dziedzin chętnie przyjmę rekomendacje książek.


dr Aleksander Newski, Uniwersytet Libertariański, Instytut Metodologii Austriackiej
@fredo2: Jak austriacką pisaninę można szanować bardziej lub mniej, to deklaracja sympatyzowania z obiektywizmem jest albo kolejną częścią sprytnego trollingu albo po prostu zagubieniem się totalnym.