Wpis z mikrobloga

#linux
Mireczki mam pytanie zainstalowałem sobie Windowsa i Minta na dysku SSD. Na tym dysku chciałabym trzymać tylko system i programy. Mam drugi dysk HDD, na którym chciałbym posiadać pliki itd. Jak zrobić tak, żeby ten dysk HDD był dostępny pod linuxem i Windowsem bez problemu? Jak zmienić domyślny katalog "home" na dysk HDD?
  • 9
@kubaczka: dzięki
@ppidd_: mógłbyś trochę jaśniej. Przyznam szczerze, że jestem zielony jeżeli chodzi o partycje

Na dysku SSD mam wszystko zrobione. Dwie partycje, systemy zainstalowane obok siebie i wszystko śmiga. Teraz chciałbym podłączyć dysk HDD i trzymać tam pliki oraz przenieś katalog 'home' linuxowy na HDD.
@Chochla:
Nie wiem czy nie wystarczyłoby ln -s, czyli podlinkowanie folderów/plików z partycji ntfs do folderu ~/home/. Ale najpierw musiałbyś właśnie zrobić automontowanie tego dysku.
@Chochla: no to tworzysz tam jedną dużą partycję ntfs. W windowsie możesz przenieść katalogi użytkownika (ppm na katalog>zakładka lokalizacja). Grzebiąc w rejestrze możesz też ustawić by aplikacje domyślnie instalowały się na hdd, w żadnym razie nie próbuj przenosić katalogów Users i Program Files.
W zarządzaniu zasilaniem wyłącz wyłączanie hybrydowe bo inaczej linux nie będzie miał dostępu do partycji.
Jeżeli masz co najmniej 16gb ram możesz pokusić się o wyłączenie pliku wymiany
@Chochla: pamiętaj tylko że po takiej operacji sporo rzeczy może nie działać a w skrajnym przypadku nie zalogujesz się na tego usera. NTFS nie rozumie linuxowych uprawnień plików i różni się kilkoma mniejszymi rzeczami. Masz Minta czyli Ubuntu więc zanim zaczniesz ustaw hasło dla roota żeby posprzątać w razie czego ten bałagan.