Wpis z mikrobloga

Mirki, posiadam ssd 240gb, hdd WD blue 1tb i szukam jakiegoś dodatkowego dysku wewnętrznego. Ma przede wszystkim służyć jako magazyn na zdjęcia czy własne filmy. Myślę o czymś 2tb i nawet już prawie kupiłem to co mam o odpowiednio większej pojemności czyli WD blue 2tb. Tyle tylko że jak teraz patrzę ma prędkość 5400 obr. W tej pojemności dysk z prędkością 7200 obr. to WD black, jednak trzeba do niego dołożyć sporo kasy bo prawie drugie tyle. Różną się okresem gwarancyjnym a więc w jakimś stopniu WD black jest trwalszym produktem, tyle że jest też ponoć głośny.

Pytanie czy różnica między dyskiem 5400 a 7200 obr. jest odczuwalna? Wiem, że jeżeli na dysku mają jedynie leżakować pliki to nie bardzo, ale co w przypadku gdy będę też pracował na plikach na nim się znajdujących w Photoshopie, Lightroomie czy w czymś do edycji video? Prędkość obrotowa dysku wpływa na szybkość dostępu do plików na nim się znajdujących przez programy trzecie?

#pcmasterrace #sprzetkomputerowy #dyski
  • 7
@vomar w topie tego rankingu są Barracudy a ja raczej wolę odpuścić Seagate bo mam z nimi złe doświadczenia. Bardziej pytam o to czy różnica w pracy na plikach (edycja zdjęć, video) znajdujących się na dyskach 5400 a 7200 obr jest odczuwalna dla zwykłego użytkownika. Prędkość przenoszenia, kopiowania dużych plików pewnie będzie się różnić, ale temu ma raczej ten dysk nie służyć więc próbuję znaleźć jakiś kompromis.

@exilo w maju będę miał
@syn_admina nie no aż takiego parcia na cebulę nie mam żeby brać z allegro i jeszcze ryzykować refuba. Backup jest i będzie na czymś przenośnym, ale za dużo nerwów bym stracił jakby coś siadło za pół roku.

@exilo osobiście baracude brałbym ostatnią ze względu na własne złe doświadczenia jak i te internetowe, a jest ich sporo. Chociaż z drugiej strony do zestawów na PurePc polecają te Seagate. Nawet w linku, który dał
ja tam kupiłem te hitachi dlatego o niej wspominam, pracuje nieźle a jest to dysk o najniższej awaryjności
jak kopiowałem dane to leciało po 90mega/sek przez kilkaset terabajtów czasu :) to oczywiście traf z tym że szło po najlepszej geometrii, ale rzeczywiście jest szybko
co do segate, to szkoda nawet szczępic ryja. wszystkie mi pozdychały.
na tę chwilę to tylko WD. seria blue wydaje się spoko i jak bardzo nie masz parcia