Wpis z mikrobloga

Kupiłem 3 naświetlacze LED 10W 900 lumenów. Sprawdziłem miernikiem moc i okazało się, że wszystkie mają w rzeczywistości po 5W... Nie mam niestety jak sprawdzić lumenów. Myślicie, że też jest połowa deklarowanej wartości? Czy możliwe, że jeszcze mniej? Pytanie pewnie durne, ale oprócz watów i voltów nie mam wiedzy w temacie oświetlenia :(

Nie wiem za bardzo jako to otagować #pytanie #technologia, może #fizyka, no i #akwarystyka bo do akwarium kupiłem te naświetlacze :)
  • 11
  • Odpowiedz
@TheGoto: podłączaj do akwarium i się ciesz, te naświetlacze mają mniejszą moc, żeby dłużej pracować ;). Tak to w moment by straciły żywotność, bo by się przegrzewały. Lumenów mniej będzie, ale one i tak mocno dają.
  • Odpowiedz
@Papja: Zostawiłem sobie miejsce w mojej belce (DIY) na jeszcze jeden naświetlacz. Zwróciłbym te które kupiłem ale pudełka poszły do śmieci razem z paragonem... Olewam allegro i jutro idę do sklepu z oświetleniem kupić dodatkowo jeden porządny naświetlacz. Jeśli nie będzie oszukany to dobiję sumarycznie do 25W, co da mi 0,5W na litr.

@enqore:
http://allegro.pl/lampa-naswietlacz-halogen-10w-led-gruby-gwarancja-i6720662900.html
http://allegro.pl/halogen-naswietlacz-led-rgb-10w-16-kolorow-pilot-i6720714097.html

2 białe i jeden RGB. Te białe mają po 5W, RGB 6W.
  • Odpowiedz
@TheGoto ale wiesz, że przelicznik W/l dotyczył ilosci swiatla dostarczanej przez świetlówki? Przy ledach już nie jest tak prosto. Standardowe moduly/tuby ledowe przelicza sie ok 1W led = ~2,5W T8/T5. Czyli solarium robisz czy morszczaka? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@MandarynWspanialy: na przykład widziałem takie komentarze

Miałem nad kostką 45x45x45 naświetlacz led 50W 6500K. Producent obiecywał bodajże 4500 lumenów, ale to należy podzielić przez dwa:) Nie mniej jednak rośliny na tym rosły, więc spokojnie można używać, tylko moc znamionową (podaną na naklejce-pobieraną przez lampę) musisz dobierać powiedzmy taką jak przy świetlówkach, a nie w ten sposób, że ledy dają z Wata więcej światła, bo naświetlacze nie są takie efektywne. Czyli
  • Odpowiedz
@TheGoto: Moim źródłem jest doświadczenie i ogólne pojęcie o oświetleniu w akwarystyce. Niestety nie podam Ci linków do konkretnych badań i zestawień. Możesz mi wierzyć lub nie :)
Ale po kolei.
Jeśli chodzi o przelicznik W/l to stosowało się go w czasach kiedy jeszcze o LEDach nikomu się nie śniło a każdy świecił świetlówkami T8 czy później T5. I dawało to ogólne pojęcie o ilości światła jakie jest w określonym akwarium. Zauważ, że sprawność oświetlenia LED jest dużo wyższa niż świetlówek, czyli z 1W mocy pobieranej przez źródło światła dotaniesz więcej lumenów. Problem jest tylko taki, że świetlówki miały mniej więcej zawsze podobną sprawność. Natomiast z LEDami jest taki problem, że każde świecą inaczej,czasem diametralnie inaczej. A w deklaracje wielu producentów (zwłaszcza z Chin) na prawdę nie ma co wierzyć. Napisać można wszystko i wszystko piszą nistety. W latach 90. popularne były małe radyjka/magnetofony z głośniczkami o średnicy 5 cm i dumnym napisem 2x300W.

Ale podam Ci
  • Odpowiedz