Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Już od dwóch tygodni numerem jeden jest sprawa budowy nowej prywatnej szkoły Moritomo Gakuen w Osace. Zaczęło się od tego, że szkoła kupiła ziemię od rządu a dokładnie od miasta za zaskakująco niską cenę.
Oryginalnie działka wyceniona na ponad 956 milionów jenów (ok. 34 mln zł) została sprzedana za 134 miliony jenów (ok 4.7 mln zł).
Gdy reporterzy zaczęli badać sprawę odkryli, że ta szkoła nie jest taka zwyczajna a osoby związane z nią sięgają samego szczytu władzy. Nie będę rozpisywał dokładnie co się działo od 2011 roku, w skrócie założyciel szkoły, która uznawana jest za nacjonalistyczną, gdzie kilkuletnie dzieci codziennie śpiewają hymn i recytują z pamięci Skrypty Imperatora Meiji, wznoszą okrzyki „Na przód premierze Abe!”, „Tylko premier Abe ochroni Japonię”, „Chiny, Południowa Korea – zmieńcie swoje serca, nie uczcie kłamliwej historii”. Takie lekcje zostały nagrane przez dziennikarzy z ukrytej kamery w innych szkołach tej samej grupy.
W 2011 roku pan Moritomo poprosił ówczesnego prezydenta Osaki, by ten zmienił przepisy i złagodził wymagania odnośnie stawki podatkowej dla szkół prywatnych. Niemalże rok później przepisy się zmieniły tak samo jak prezydent Osaki i pan Morimoto wystosował pismo odnośnie chęci zakupu działki pod budowę nowej szkoły, wiedząc że nowy prezydent jest mu przychylny, bo sympatyzuje z partią premiera Abe. Wstępnie wyceniono działkę na wspomniane 956 milionów jenów. Okazało się, że w sprawę sprzedaży działki zamieszana była żona obecnego premiera Akie Abe, która osobiście nadzorowała cały projekt. Nawet w imieniu męża przekazała na szkołę 1 milion jenów (ok. 35 tys. zł) a nawet zaproponowała by szkoła nosiła imię męża.
Dodatkowo w sprawę był zaangażowany minister obrony Tomomi Inada oraz kilka innych polityków z czołowych funkcji w partii premiera Abe. Obecnie każdy z nich się stara wykręcić jak potrafi, okazało się że nie ma dokumentów ani notatek z lat 2013-2014 gdzie były negocjacje przeprowadzane pomiędzy miastem a szkołą, tłumaczą się że ustalali przez telefon. Dziennikarze odkryli, że były przygotowane 3 umowy, każda z inną kwotą. Sprawa przez udział żony premiera Abe stała się na tyle głośna, że rząd wysłał oficjalną delegację by zbadać temat.
Morimoto tłumaczył się, że cena została obniżona o 800 milionów jenów, ponieważ działka nie była czysta, w ziemi były pozostałości po poprzednich budynkach, fundamenty, kable czy gruz, a ta kwota miała pokryć koszt oczyszczenia i dlatego miasto zgodziło się opuścić cenę.
Sprawa jest dalej rozwojowa, nie wiadomo dokładnie jakie kręgi zatoczy w przyszłości. Natomiast społeczeństwo się dowiedziało chyba po raz pierwszy o istnieniu całej sieci nacjonalistycznych szkół, które uczą historii oraz poglądów politycznych zgodnych z ideami Partii LDP i premiera Abe oraz innych grup jak Nippon Ishin czy Nippon Kaigi, które skupione są na przywróceniu Japonii dawnej potęgi i powrotu do Mocarstwa Japońskiego.

2. Trwa policyjne śledztwo w sprawie śmierci uczniów liceum spowodowanej lawiną w prefekturze Tochigi w ośrodku narciarskim Nasu w zeszły poniedziałek. Okazało się, że nauczyciel prowadzący grupę mimo ostrzeżenia przed możliwymi lawinami zmienił plan i zamiast wspinaczki, grupa udała się na naukę pokonywania głębokiego śniegu.
7 uczniów i nauczyciel zginęli gdyż posłuchali się rozkazów nauczyciela i starali się zejść w dół z góry w czasie lawiny. Według ekspertów nauczyciel powinien rozkazać uczniom by uciekali na boki by uniknąć wpadnięcia w zsuwający się śnieg. Osoby, które przeżyły właśnie uciekały na boki.
Szansa przeżycia jest wysoka jeśli jesteśmy zakopani do 1 metra, wszystko poniżej 1.5 m oznacza pewną śmierć. Dodatkowo, raport policyjny podaje że żaden z 48 uczniów czy nauczycieli z 7 liceów, którzy znajdowali się na szczycie podczas lawiny, nie mieli awaryjnych sygnalizatorów (beacons), które pozwalają w łatwy sposób zlokalizować zasypanych i dzięki temu służby ratownicze mogą w szybszy sposób nieść pomoc.

3. Policja aresztowała policyjnego inspektora z działu dochodzeniowego za molestowanie na tle seksualnym kobiety w pociągu. Do zdarzenia doszło w niedzielę, gdy 46 letni inspektor Toshiharu Wakatsuki wracając po służbie i będąc pod wpływem alkoholu złapał za pośladki 28 letnią kobietę. Poszkodowana głośno zaprotestowała i złapała za rękę napastnika. Ten został zatrzymany przez obsługę pociągu na stacji Omiya.

4. W zeszłą środę Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie zaległości opłat abonamentowych za telewizję publiczną NHK. Na ławie oskarżonych znalazła się sieć hoteli Toyoko Inn. Sędzia Tetsuro Nakayoshi stwierdził, że sieć hotelowa musi zapłacił zaległe 1.93 miliarda jenów (ok 70 mln zł) gdyż sieć nie wywiązała się z kontraktu i nie wnosiła opłat za 34.000 pokoi w 235 hotelach. Toyoko Inn tłumaczyło się, że według kontraktu podpisanego w 2014 roku, który pokrywa wszystkie pokoje – opłata za poprzednie lata działalności miała wynieść tylko odsetek od abonamentu i NHK się na to zgodziła. Toyoko Inn było przekonane, że nie musi wnosić 100% opłaty abonamentowej a tylko zapłacić ustalony ryczałt. Przed podpisaniem ogólnej umowy, hotele osobnie podpisywały kontrakty odnośnie abonamentów, czasem hotele były likwidowane, czasem modernizowane a czasem otwierane nowe.
Teraz NHK stwierdziło, że należy im się abonament za każdy pokój oddzielnie. Wyrok jest prawomocny i jest to najwyższe w historii zasądzone odszkodowanie.

5. Stopień bezrobocia spadł w lutym do najniższego w ciągu ostatnich 22 lat i wynosi 2.8%. Według Ministerstwa Pracy ilość ofert pracy na rynku wzrasta i zaczyna brakować osób, by wypełnić wszystkie pozycje. Obecnie stosunek osób szukających pracy do ofert wynosi 1:43 i utrzymuje się na stałym poziomie od ostatnich 3 miesięcy.

6. Premier Abe zarządził dochodzenie w sprawie obejmowania intratnych pozycji przez odchodzących na emeryturę ministrów. Przeważnie ministrowie znajdowali zatrudnienie w instytucjach, które nadzorowali za swojej kadencji. Skandal wybuch po tym, gdy Minister Edukacji oświadczył, że w ciągu ostatnich lat 62 biurokratów-emerytów zostało zatrudnionych na wysokie stanowiska w ministerstwie oraz uniwersytetach.
Tak zwane „Amakudari” czyli „zejście z niebios” to gwarancja znalezienia pracy na emeryturze przez biurokratów. Jest to niezgodne z prawem uchwalonym w 2007 roku. Zabrania ono, by byli zwierzchnicy byli zatrudniani przez swoich byłych podwładnych. Obecnie dowody jednoznacznie wskazują na 16 wysokich rangą byłych polityków w tym byłego vice ministra Kihei Maekawa, który ustąpił w zeszłym miesiącu właśnie w związku z tą aferą. Jego następca Kazuo Todani oficjalnie przeprosił za poprzednika i za utratę zaufania przez obywateli w stosunku do rządu.
Dochodzenie wyjaśniające ma objąć wszystkich prawie 3000 biurokratów oraz 500 emerytów i sprawdzić, czy prawo nie zostało złamane. Tym, którym zostało udowodnione popełnienie przestępstwa a jest to w sumie 37 osób, zostanie wymierzona kara a część z nich już zostało ukaranych w styczniu.

7. Japonia nie weźmie udziału w czasie rozmów Narodów Zjednoczonych odnośnie zakazu produkcji oraz zlikwidowania broni atomowej. Ambasador Nobushige Takamizawa w zeszły poniedziałek wydał oświadczenie, że jeśli w tych rozmowach nie biorą udziału główne mocarstwa nuklearne czyli USA i Rosja, to Japonia nie widzi sensu w takich rozmowach a rozbrojenie powinno przebiegać stopniowo z udziałem wszystkich państw.
Dodał, że Japonia podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie całkowitego zlikwidowania arsenału nuklearnego na świecie.

8. Japoński producent samochodów Subaru świętuje oficjalną zmianę nazwy. Ceremonia odbyła się w głównej fabryce w prefekturze Gunma. Fuji Heavy Industries zdecydowało się na zmianę nazwy podczas zebrania udziałowców w zeszłym roku w czerwcu.
Od zeszłej soboty oficjalną nazwą firmy produkującej samochody jest Subaru.

9. Japoński rząd razem z firmą NEC mają zamiar wprowadzić specjalną wersję karty Suica skierowaną do turystów. Obecnie karta Suica, tak samo jak Pasmo pozwala na doładowanie jej i użycie do opłaty za przejazdy koleją lub autobusami czy dokonania płatności w niewielkich kwotach. Nowa wersja ma pomóc turystom przy zakupach bezcłowych, meldunkach w hotelu.
Podczas rejestracji czy to online, czy w aplikacji mobilnej lub kupując kartę na stacji, przyjezdny miałby podać dodatkowe dane jak numer paszportu czy narodowość. Podwyższone mają też być limity doładowania oraz opłat. Kartę Suica można także podłączyć bezpośrednio pod kartę kredytową.
To jeden z kroków przed olimpiadą w 2020 roku, by uczynić pobyt turystów łatwiejszy.

10. Prawie 48.000 dzieci nie zostało przyjętych do żłobków czy przedszkola z braku miejsc, podaje Ministerstwo Pracy. Liczba dzieci czekających na miejsce w przedszkolu czy żłobku wzrosła o 2.423 w porównaniu do zeszłego roku. Rząd boryka się z tym problemem od lat starając się rozbudować bazę opieki nad małymi dziećmi, jednakże nie jest w stanie podołać temu zadaniu.
*** Zgodnie z prawem, rząd powinien zapewnić bezpłatne żłobki i przedszkola dla wszystkich ubezpieczonych ale prawda jest taka, że czas oczekiwania jest bardzo długi dlatego matki, które mają możliwość powrotu do pracy decydują się na prywatne przedszkola czy żłobki. Czasem jednakże koszt miesięczny jest tak wysoki, że po prostu nie opłaca się pracować gdyż cała pensja musiałaby być wydana tylko by pokryć koszt przedszkola.
W przypadku dwóch czy więcej dzieci, matki przeważnie zostają w domu i opiekują się dziećmi lub oddają je na kilka godzin do prywatnych przedszkoli czy żłobków a wtedy pracują dorywczo.
Rząd takie głupoty opowiada od lat, zamiast wydać pieniądze na zbudowanie przedszkoli to budują linię magnetyczną do Nagoya, która kosztować będzie znacznie więcej niż 1000 żłobków w Tokio a nie przyniesie żadnych wymiernych zysków w przyszłości. I kto tą linią będzie jeździł w 45 minut zamiast 2 godzin? Dziadkowie i babcie?

11. Sezon kwitnącej wiśni został rozpoczęty. Organizacja badająca stopień zakwitu wiśni podała oficjalnie, że 80% kwiatów zakwitło na standardowym drzewie pomiarowym niedaleko świątyni Yasukuni. Jest to wyznacznik narodowy poziomu zakwitu. Park Narodowy w Shinjuku – Shinjuku Gyoen jest jednym z najbardziej popularnych miejsc by obserwować hanami, zasadzone jest tam ponad 1000 drzew wiśni, różnych gatunków by kwitły okresowo i przez maksymalnie długi czas.

Bonus:
Kwiecień to także koniec roku finansowego oraz rozliczeniowego. Niemalże każda stacja telewizyjna zmienia gospodarzy programów. Na pierwszy ogień idą wszystkie prezenterki pogody, czyli tak zwane pogodynki. Po roku część z nich odchodzi na stałe, część z nich idzie do innych stacji a te najbardziej popularne otrzymują możliwość pozostania w programie jako reporter czy osoba współprowadząca.
Kończą się też wszystkie poranne seriale. Tak zwane Asadora (朝ドラ, "Morning Drama”) emitowane na kanałach NHK – telewizji publicznej. Są to seriale emitowane codziennie od poniedziałku do soboty. Odcinki są dość krótkie, trwają około 15 minut. Są emitowane dwa razy dziennie o 8:00-8:15 oraz 12:45-13:00.
Po raz pierwszy taki serial został wyemitowany w 1961 roku, było to czarno-białe „Córka i ja”. Obecnie przez pierwsze pół roku producentem jest NHK Tokyo, a przez drugie NHK Osaka.
Zazwyczaj historia skupia się wobec kobiety, która ciężko pracuje by osiągnąć swoje marzenia. Odtwórczyni głównej roli wybierana jest w czasie przesłuchań organizowanych przez NHK. Zwyciężczyni nie tylko jest główną aktorką mini-serialu ale staje się także przedstawicielką NHK i bierze udział w sponsorowanych wydarzeniach czy uroczystościach jak np. impreza noworoczna.
Sława, która towarzyszy tym serialom pozwala wybić się młodym aktorkom i osiągnąć status gwiazdy. Piosenka tytułowa przeważnie staje się wielkim hitem.

Obecnie takim serialem jest „Beppin-san” opowiadającym historię powstania firmy szyjącej ubranka dla dzieci Familiar.

Na zdjęciu, w środku nowa ekipa: współprowadzący, pogodynka i współprowadząca z porannego programu ZIP! z kanału 4.

#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan #ladnapani
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Już od dwóch tygodni numerem je...

źródło: comment_t4mQxBWvtJTjeEZH5MYoJPj5G1B2raHD.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
Według Ministerstwa Pracy ilość ofert pracy na rynku wzrasta i zaczyna brakować osób, by wypełnić wszystkie pozycje.

@ama-japan: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pogodynka i współprowadząca z porannego programu ZIP! z kanału 4.

@ama-japan: chcę pracować w japońskiej telewizji jako Pogodyn ((oo))
  • Odpowiedz
@ama-japan: Trochę wygląda to tak, że polityka w każdym zakątku świata to jedno wielkie bagno :) Szkoda babeczek -- z powodu braku żłobków są zmuszane do tradycyjnych wzorców wychowawczych, gdzie mama siedzi w domu z dziećmi, a tata zawsze zmęczony pracą 20h dziennie. Mam wrażenie, że kraje azjatyckie tylko mówią o równouprawnieniu, a zawsze znajdą kilka strasznie prymitywnych sposób, aby trzymać baby w domu.

Jednak Polska nie taka zła :)
  • Odpowiedz
@ama-japan: Bardzo dziękuję za ciekawe informacje. Tym razem zwłaszcza ciekawostki z bonusu, a także o tych kartach Suica, gdyż planuję się znów wybrać do Japonii w przyszłym roku (może do tego czasu wprowadzą).
  • Odpowiedz
@mfek00: ja to zrozumiałem, że fabryka składająca pojazdy dla Subaru (posiadająca markę Subaru?) zmieniła nazwę na Subaru. Chyba coś jakby np. zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego ZPOW Warzywko miało markę soków "Owocówka" i zmienili nazwę z ZPOW Warzywko na Owocówka.
  • Odpowiedz
  • 15
@mfek00
@zolwixx

No nie.. Firma zawsze produkowała samochodu jako Fuji Heavy Industries. Subaru nie było nazwą firmy a marki samochodów. Teraz oficjalnie jest nazwa firmy.

Tak samo Panasonic to była tak na prawdę Matsushita
  • Odpowiedz