Wpis z mikrobloga

  • 3
@e_mati bo mam na to wpływ :) Za niedługo będzie duża modernizacja, zmieniany metody uwierzytelniania i nie będzie już 4 różnych SSID, wyleci też open. Gdzie najwcześniej korzystasz?
  • Odpowiedz
@Gooma: Najczęściej w 0174, na korytarzu działa super, potrafiło śmigać >100Mbps, w sali już gorzej. Jak miałem zajęcia w 0160, 0162 to już było bardzo słabo i leciałem przez telefon albo wifi koła robotyki. Teraz mam zajęcia w 0122 i tam już jest masakra, jedyne co to telefonu używam ale i z tym na uczelni bywa średnio. Zauważyłem że w większości miejsc wifka spina się tylko po 802.11a (albo chyba
  • Odpowiedz
  • 1
@e_mati ale nie wiem który budynek :) Sprzęt to najczęściej dosyć stare Aruba AP65, b/g i a maks do 54 Mbps, trochę nowsze są AP 105, maja juz N ale nie pełne, zdaje się że do 150 Mbps. W nowych budynkach na kampusie są już nowsze z AC. Obecnie sporo AP wymieniamy na AP103, n do 300. Zamówiłem prawie 200 nowych i będę uzupełnial braki w zasięgu. Do zmiany też idą
  • Odpowiedz
I w sumie korzystając z okazji… czy da się przekonać administratorów na wydziale do nieblokowania portów wychodzących? Wydział obok sieć jest czyściutka a u nas poszatkowana tak, że już dodałem vpna do uruchamiania automatem po podłączeniu się do uczelnianej wifki :-P
  • Odpowiedz
  • 1
@pidpawel większość ap jest na publicznym IP i z nimi jest najmniej problemów, musimy jednak uwalnianiac adresy IP i dużo ap przechodzi za nat, po stronie dis UJ, jednak on nie blokuje niczego. Wydaje mi się że te ap z którymi masz problem przechodzą przez lokalny firewall, pewnie jakiś juniper srx. To już zależy wtedy od lokalnego admina. Docelowo wszystkie ap będą w wydzielonych vlanach i będę miał nad nimi większą
  • Odpowiedz
@Gooma: No zachowanie jest analogiczne jak na sieci wydziałowej, więc najprawdopodobniej tak. Ale cieszy mnie ta wizja zmian. Może wreszcie doczekamy się jednolitego zachowania sieci na uczelni ;-) (Szkoda że dopiero po tym jak powoli z niej wybywam :-P)

W ogóle to ten… zapraszam do Hackerspace Kraków ;-) Nasza sekcja serwerowo-sieciowa jest biedna, ale może zainteresują Cię inne tematy którymi się zajmujemy :-P
  • Odpowiedz
  • 0
@canis_lupus ale nie na każdym kontrolerze, niektóre kontrolery nie znają N, powyżej 65 Mbps i nawet lepsze radio w AP tego nie zmieni. Co do IP to racja, marnotrawstwo zasobów. Dopiero od niedawna wprowadzany jest nat, wcześniej większość kompów, drukarek itd wisiała radośnie na publicznym.
@e_mati Po wakacjach powinno być lepiej. Zglaszajcie problemy z zasięgiem do lokalnego admina, to przekażemy dodatkowe ap.
  • Odpowiedz
Co do IP to racja, marnotrawstwo zasobów.


@Gooma: Bardziej wyrwa w jakiejs polityce bezpieczeństwa... Ale znam to, jak przyszedłem pracować tu gdzie pracuję to wszystko (blisko 1000 urządzeń) było na zewnętrznych adresach. Dopiero od jakiś 6 lat jest zanatowane.
  • Odpowiedz
@canis_lupus: dokładnie, często spotykam się z drukarkami na publicznym, bez żadnej ACL. Kiedyś w Instytucie Judaistyki UJ drukarki często "wypluwały" Mein Kampf .
  • Odpowiedz