Wpis z mikrobloga

Wie ktoś może coś o oznaczaniu zabytków? Piszę pracę mgr o zabytkach i zastanawiam się kiedy na budynku są umieszczane znaki oznaczające zabytek (te białoniebieskie plakietki). Czy te oznaczanie wynika z jakichś przepisów czy to po prostu jak gmina chce to sobie powiesi a jak nie to nie. Sprawdziłem na olsztyńskim starym mieście i na żadnym z budynków zabytkowych nie znalazłem plakietki a są tam i budynki z gminnej ewidencji zabytków jak i rejestru zabytków. Poratuje ktoś informacją?

#architektura #zabytki #urbanistyka
  • 10
  • Odpowiedz
@No25: @sorhu:
Są tu fanatycy architektury to wystarczy, że wskażą kierunek, w którym szukać. Przecież nie będę w pracy cytował wykopu xD Po prostu robię teraz inną część pracy a tamto jak nie dostanę odpowiedzi tu to poszukam bardziej bo po wstępnym szukaniu nic nie znalazłem.
  • Odpowiedz
@schreder:

Art. 12. 1. Starosta, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, może umieszczać na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru znak informujący o tym, iż zabytek ten podlega ochronie.
2. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia, wzór i wymiary znaku, o którym mowa w ust. 1.
3. Rozporządzenie powinno określić formę graficzną znaku, wyróżniającą się wśród innych znaków, z uwzględnieniem dotychczas używanego wzoru, a także
  • Odpowiedz
  • 0
@schreder "rejestr zabytków", "ewidencja zabytków", "konserwator zabytków", poszukaj w prawie ochrony zabytków.
Ps jakim cudem piszesz magisterkę e temacie o którym nie masz zielonego pojęcia? Temat chyba jest jakoś powiązany z kierunkiem studiów?
  • Odpowiedz