Wpis z mikrobloga

@gouomp: To zasiłek chorobowy.

@KornixPL: @leleszek: Art. 180 Kodeksu pracy - o przysługiwaniu urlopu. Masz na myśli zasiłek macierzyński z ZUS?

USTAWA O ŚWIADCZENIACH PIENIĘŻNYCH Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO W RAZIE CHOROBY I MACIERZYŃSTWA
ROZDZIAŁ 6. ZASIŁEK MACIERZYŃSKI.
Art. 29 [Prawo do zasiłku]
1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1) urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do
  • Odpowiedz
  • 0
@KornixPL panie, ja aż tak w tych sprawach obeznana nie jestem. Ja tu pracuję na gównoumowie. Ale jeśli dasz mi chwilę to mogę się dowiedzieć :)
  • Odpowiedz
@gouomp: I żeby doprecyzować:

Art. 4 [Wymagany okres ubezpieczenia]
1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była
  • Odpowiedz
@gouomp: Byłbym wdzięczny, bo są plany ale nie chcemy żeby dziecko miało ciężkie dzieciństwo przez sytuację finansową. Na razie Różowy jest na stażu, ale po nim rozpoczyna pracę na umowę, dlatego pytam
  • Odpowiedz
@KornixPL: I. Prawo do zasiłku macierzyńskiego

1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej lub ubezpieczonemu – ojcu dziecka (w pewnych sytuacjach także ubezpieczonemu innemu członkowi najbliższej rodziny), podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania, co oznacza, że nie jest istotny okres ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczeni podlegają, aby nabyć prawo do tego zasiłku. Otrzymają zatem zasiłek macierzyński zarówno ubezpieczona lub ubezpieczony, którzy takiemu ubezpieczeniu podlegają od kilku lat, kilku miesięcy, jak i ci,
  • Odpowiedz
  • 0
@KornixPL musi być umowa o pracę, wymiar godzin jest bez znaczenia, no i trzeba mieć też ubezpieczenie. Jeśli jest to umowa na czas określony to uważajcie, bo z dniem wygaśnięcia umowy kończy się też urlop macierzyński. Tak twierdzi moja koleżanka.
  • Odpowiedz
@gouomp: Toć ja nie mam żadnych pretensji, tylko doprecyzowuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@KornixPL:Zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania, co oznacza, że nie jest istotny okres ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczeni podlegają, aby nabyć prawo do tego zasiłku.

Czyli zasiłek macierzyński - nie jest ważne ile pracuje. Co do chorobowego to musiałaby nieprzerwanie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez 1 miesiąc. Więc jeśli staż jest tytułem podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu
  • Odpowiedz