Wpis z mikrobloga

Wczorajszy kolorowy Księżyc z kieszonkowego teleskopu :-)
Sprzęt: teleskop TS 65Q + Powermate 2x + filtry ZWO RGB + kamerka ZWO ASI1600MM-C + montaż Star Adventurer. Ogniskowa 840 mm, 2 filmy po 1000 klatek w filtrach R i B, obróbka w Autostakkert 2.7.7, Astra Image 3.0SI, Photoshop CC.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #ksiezyc #fotografia #mojezdjecie
namrab - Wczorajszy kolorowy Księżyc z kieszonkowego teleskopu :-)
Sprzęt: teleskop ...

źródło: comment_FpRNLog3tBbHZXSfVOHSIZTtS7ekMKnf.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mactrix: Wizualowcem raczej nie jestem, kilka razy podpiąłem tylko okular Plossla 40 mm i mogę stwierdzić - działa ;)
Główne jego zastosowanie to fotografia i tutaj sprawuje się fenomenalnie w rękach zarówno początkującego, jak i zaawansowanego fotografa. Ostrością niszczy wszystkie markowe teleobiektywy za 5-cyfrowe kwoty. Oczywiście taką jakość obrazu otrzymujemy w zamian za stosunkowo niską światłosiłę (f/6,5) i w pełni manualną kontrolę. Trzeba pamiętać, że taki teleskop pokaże swoje pełne
namrab - @mactrix: Wizualowcem raczej nie jestem, kilka razy podpiąłem tylko okular P...
  • Odpowiedz
@namrab: Jak taka światłosiła wpłynęłaby na jakość zdjęć DSów? Czuję, że z galaktykami mogłoby być trudno. Masz może jakieś zdjęcia DSów które za pomocą tego malucha już robiłeś? :)
  • Odpowiedz
@namrab: Masz jakieś porady, od czego zacząć żeby się wkręcić w ten temat dla totalnego zielonego? Niekoniecznie sprzęt za kilkanaście K na sam początek ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@mactrix: Niestety jeszcze nie robiłem DS-ów - teleskop mam, kamerkę i aparat mam, brakuje mi odpowiedniego montażu (mam tylko Star Adventurera, który nie jest zbyt dokładny z ogniskową 420 mm). DS-y to nie jest raczej moja działka, wolę fotografię Układu Słonecznego i szerokie pola.
@tomashj2: Kolory oznaczają skład chemiczny powierzchni. Więcej w artykule na mojej stronce.
@LeonardoDaWincyj: Zawsze robię tylko dwa kanały. Na Księżycu prawie nie
  • Odpowiedz
@namrab: Siema, możesz powiedzieć tak mniej więcej jaki hajs trzeba wydać żeby cieszyć się takim konkretnym zestawem/podobnym ? Mam trochę odłożone i tak się noszę z zakupem czegoś już od 5 lat chyba :) ale jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o rozeznanie w sprzęcie/cenie, a obawiam się coś kupować na własną rękę.
  • Odpowiedz
@warszawiak39: Teleskop to około 4000 zł, Powermate (konwerter ogniskowej z 420 na 840 mm) 1600, montaż 1600, kamerka z kołem filtrowym około 8000-9000 w zależności od kursu dolara i humoru pracowników urzędu celnego, dobry statyw od 800-1000 zł wzwyż (mój kosztował 600, ale jak pisałem powyżej, nie jestem z niego stuprocentowo zadowolony). Razem wychodzi jakieś 16-17 tysięcy.
Dodam jednak, że to jest dość specyficzna kombinacja sprzętowa, którą budowałem pod swoje
  • Odpowiedz
@namrab: Dzięki za info, zastanawiałem się właśnie za jakimś "kieszonkowym" apochromatem który dawałby fajne obrazy do wizuala w zakresie powiększenia do ok. 150x i podstaw astrofoto, ale to w dłuższym okresie ewentualnie.
PS. To czekamy więc na Jowisza, który już niedługo będzie w opozycji ( ͡° ͜ʖ ͡°), jeżeli zechcesz się pochwalić :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Do Jowisza raczej potrzeba większego sprzętu, w takim małym będę miał go w rozmiarze jakichś 40-50 pikseli, ale coś na pewno wrzucę ;)
  • Odpowiedz