Wpis z mikrobloga

W trakcie II wojny światowej Henryk Sławik pomógł ocalić przed zagładą około 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym pięć tysięcy Żydów.

Kiedy wybuchła wojna, Niemcy mieli gotową listę kandydatów do aresztowania. Znalazł się na niej Sławik, dlatego wysłał żonę z córką do Warszawy, a sam przedostał się na Węgry. Po 17 września 1939 r. Węgrzy otworzyli dla polskich uchodźców swoje granice. Z okupowanego kraju uciekło wówczas ok. 120-150 tys. Polaków.

József Antall, przedstawiciel węgierskiego rządu, odpowiedzialny za organizację pomocy dla uchodźców, po raz pierwszy spotkał Sławika pod Miszkolcem. Postawa Polaka mu zaimponowała.
"Nie potrzebujemy litości. Trzeba organizować warunki do pracy, kursy i szkoły dla dzieci i młodzieży"

- dowodził Sławik. Antall zaproponował mu współpracę i zabrał do Budapesztu.

Sławik na Węgrzech działał na wielu frontach. Szukającym bezpiecznego schronienia uchodźcom, zapewniał dach nad głową na prowincji, wojskowych pomagał przerzucać na Zachód, gdzie dołączali do polskiej armii. Tysiącom Żydów i Polaków załatwiał fałszywe dokumenty, potwierdzające aryjską tożsamość.
Oczkiem w głowie pochodzącego ze Śląska społecznika były jednak dzieci. Dzięki jego staraniom najmłodsze ofiary wojny kontynuowały na Węgrzech edukację. Majstersztykiem w wykonaniu Sławika było założenie Domu Sierot Polskich Oficerów. Nazwą ośrodka wyprowadził nazistów w pole, ale na tym nie poprzestał. Żydowskim sierotom, niekiedy wyrzucanym z pociągów jadących do obozów koncentracyjnych, organizował metryki chrztu, a dzieci regularnie chodziły na niedzielną mszę, ostentacyjnie maszerując przez centrum miejscowości.

Czujność Niemców do reszty uśpiła wizyta nuncjusza apostolskiego, Angello Rotty. Dzięki zabiegom Sławika, po wkroczeniu wojsk II Rzeszy na Węgry ani jedna z sierot nie wpadła w ręce NIemców, ani węgierskich faszystów.

"Dla nas Sławik był posłańcem bożym. Z całej rodziny tylko ja przeżyłam wojnę"

- wspominała po latach Cipora Lewawi, jedna z ocalonych przez niego osób.

W lipcu 1944 roku Sławika aresztowano. Bity i torturowany przez gestapowców nie zdradził na przesłuchaniu Antalla, swojego wielkiego przyjaciela i pomocnika, wręcz obalał kolejne zarzuty Niemców skierowane pod jego adresem.

"Dziękuję ci, uratowałeś mi życie" - powiedział Antall. "Tak odpłaca Polska"- odparł poturbowany Sławik.

Miesiąc później już nie żył. Rodzina jednej z ofiar obozu w Mauthausen w archiwach narodowych Stanów Zjednoczonych natrafiła na dokumenty potwierdzające miejsce i rodzaj wyroku wykonanego na Sławiku. 23 sierpnia 1944 roku o godzinie 15.00 wraz z grupą współpracowników został powieszony.

http://nowahistoria.interia.pl/polska-walczaca/news-henryk-slawik-piekna-przemilczana-postac,nId,1537146

Na zdjęciu Henryk Sławik z córką Krysią

#fotografia #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #iiwojnaswiatowa
S.....n - W trakcie II wojny światowej Henryk Sławik pomógł ocalić przed zagładą okoł...

źródło: comment_QXqcqnJieqrvf2TAoFaQHn9dhXkvj8Lv.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Shisan:

Domu Sierot Polskich Oficerów. Nazwą ośrodka wyprowadził nazistów w pole


mozesz wyjasnic w jaki sposob bylo to mylace dla niemcow?
  • Odpowiedz
@orfan: Dlatego, że był to też sierociniec dla dzieci żydowskich choć oficjalnie nazwano go właśnie „Sierocińcem dzieci polskich oficerów”. I pod tym chroniącym szyldem ratowano żydowskie dzieci; uczono je podstawowych modlitw katolickich, a w niedziele ostentacyjnie prowadzano do kościoła
  • Odpowiedz
I pod tym chroniącym szyldem ratowano żydowskie dzieci; uczono je podstawowych modlitw katolickich, a w niedziele ostentacyjnie prowadzano do kościoła


@Shisan: Żałosne, zmuszali dzieci do modlenia się do nieistniejącej rzeczy i zmuszali chodzić do kościoła...
  • Odpowiedz
@Nakryls: #gimboateizm motzno. Wyobraź sobie że były to czasy w których gdy dowiedzieli się że jesteś Źydem dostawałeś kulę w łeb, a także podobny los czekał osoby które Ci pomagały.
Już widzę takiego "oświeconego" wykopka-freethinkera który mówi wtedy że:

nie pójdzie do kościoła bo jakiśtam boge nie istnieje, a wszyscy którzy tam chodzą to debile.
  • Odpowiedz
@QBA__: no i po co od razu ten tag? to ja też użyje #gimbokatolicyzm
No to były chore czasy, zabijać kogoś tylko dlatego ze się uważa ze to jego religia jest słuszna...
jakby ktoś mi by rozkazał się modlić, grożąc zabiciem to bym się nie modlił bo mam honor
  • Odpowiedz