Wpis z mikrobloga

PIET MONDRIAN (1872-1944)

- Holender, abstrakcjonista
- Pieter Cornelis Mondriaan
- twórca neoplastycyzmu, De Stijl
- czyli stosowanie czystych, jednolitych barw, prostokątów i prostych linii, pionów / poziomów
- linie pionowe to męskość, poziome to kobiecość xD
- jego ojciec był nauczycielem rysunku, sam Pieter również został nauczycielem rysunku w szkole
- jego wujek był malarzem, uczył młodego Pieta
- na początku malował bardziej realistyczne post-impresjonistyczne pejzaże, później został zarażony kubizmem
- swoje studio traktował również jako miejsce spotkań społecznych, otaczał się swoimi pracami
- w czasie wojny wyemigrował do Anglii, a potem do USA
- Hitler umieścił go na #czarnolisto, jego prace pojawiły się na nazistowskiej Wystawie Degeneratów (Hitler's Degenerate Art exhibition)
- jak komuś się wydaje, że nie umiał malować nic bardziej złożonego, warto wiedzieć, że malował ilustracje do materiałów naukowych i tworzył reprodukcje znanych obrazów na zlecenie muzeów
- był zafascynowany pełnometrażową animacją "Królewna Śnieżka"
- niemiecki Bauhaus wywodzi się z neoplastycyzmu
- Piet Mondrian to anagram “I Paint Modern”
- nie ożenił się, jak mawiał - w młodości nie mógł sobie na to pozwolić, a potem nie mógł znaleźć niokgo odpowiedniego

galeria: https://www.wikiart.org/en/piet-mondrian

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - PIET MONDRIAN (1872-1944)

- Holender, abstrakcjonista
- Pieter Cornelis ...

źródło: comment_ngWqXczoAxsp8lNvVA0Zw2d3aaYJMwnn.jpg

Pobierz
  • 16
@garmil: te kwadraty są namalowane na ścianach bloków jak się wyjeżdża z Wawy pociągiem w kierunku Lublina, czasem zagadywałem jakieś laski i wskazywałem na ten mural, żadna nie łapała o co chodzi ()
@rybsonk: każdy nie każdy, nie istotne.
Gość pojawił się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Na podstawie wielu prostych szkół sztuki (muzyka, taniec, rzeźba, malarstwo etc.) powstaje wiele kolejnych. Dlatego tak przełomowe są te kreski i kwadraciki. Dają podwaliny pod rozwój kolejnych artystów, tudzież nowych pomysłów na bazie danego kanonu. Warto wspomnieć, że żyjemy w epoce minimalizmu, co widać po modzie na redesign loga wielu firm. Kto wie? Może właśnie ta