Wpis z mikrobloga

@tylko_prawda: Najświętsza Maryja Panna nie stworzyła nieba ani ziemi, ani też nie odbiera boskiej czci :)
Są różne rodzaje "czci", czyli okazywania szacunku. Tak PŚ mówi "Czcij ojca swego i matkę swoją", tak żydzi czcili Mojżesza i Proroków.
@neilran: Owszem ale wybawiać może tylko Jezus Chrystus. Nie mówiąc o pośredniczeniu.

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus
Pod Twoją obronę
uciekamy się,
święta Boża
Rodzicielko,

naszymi prośbami
racz nie gardzić
w potrzebach
naszych,

ale od wszelakich
złych przygód
racz nas zawsze wybawiać,
Panno chwalebna
i błogosławiona.

O Pani nasza,
Orędowniczko nasza,
Pośredniczko nasza,
Pocieszycielko nasza.

Z Synem swoim nas
pojednaj,
Synowi swojemu
@tylko_prawda: Judyta nie wybawiła Izraelitów? Albo Estera? Czy o Mojżeszu nie mówi się że wyprowadził Izraelitów? Oczywiście te postacie zawierzyły Bogu, przez to stały się Jego pośrednikami. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o świętych obcowanie.
@neilran: Gdzie jest napisane, że są pośrednikami po dziś dzień. W tamtych czasach owszem jeśli byli za swojego życia pośredniczyli przez Boga. Maria nie żyje już od 2 tysięcy lat, w jaki sposób ma pośredniczyć?
@tylko_prawda: rozumiem, że zdjęć swojej rodziny też nie nosisz bo to bałwochwalstwo?
Nazywanie podobizn świętych bożkami to jakieś nieporozumienie- nikt nie stawia ich na równi z Bogiem, ani w ogóle nie uważa za jakiś pomniejszych bogów.

Kiedyś przeczytałem, że protestantyzm opiera się na negacji katolicyzmu i po tym wpisie (jak i innych które wrzuciłeś) trudno nie przyznać temu twierdzeniu racji.
@Robakac: Noszę ale nie modle się do nich. Nie klękam i nie kłaniam się. ;)

Jeśli ktoś się do nich modli to jest to stawianie na równi bo mamy się modlić do Boga. Jezus powiedział jak się mamy modlić.

5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6
@tylko_prawda: a gdzie w PŚ jest napisane solo scriptura?
Wręcz przeciwnie, Chrystus mówi do Piotra cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Wy razem z tradycją odrzucacie Ducha Świętego.
@tylko_prawda: Ale katolicy modlą się do Boga Ojca za wstawiennictwem świętych. Idąc tym tokiem rozumowania to nie mogę się za Ciebie modlić, bo "Jezus o tym nie mówił". Skoro święci żyją w niebie to mogą się za nas tak samo modlić jak żyjący tu na ziemi.

" Nie klękam i nie kłaniam się. ;) "
"6 Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do
@neilran: Nie jestem protestantem. Wierze w Ducha Świętego i wiem, że może nas prowadzić w dobrym kierunku. W wersecie którym podałeś chodzi o nawracanie się ludzi i przyjmowaniu ewangelii. Co zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie. Czyli nie postępujesz według ciała tylko wg ducha. Duch Święty ma nas prowadzić i o to właśnie chodzi.
@tylko_prawda: myślę że jest to sroga nadinterpretacja z Twojej strony. To co nazywamy tradycją, pobożne pisma, nauki, świadectwa życia - jest działaniem Ducha Świętego w życiu kościoła.
Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca.
@Robakac: Szkoda, że nieładnie wyrwałeś z kontekstu ten fragment. Proszę tutaj całość:

6 Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela. I posypali prochem swe głowy. 7 I mówił Jozue: «Ach, Panie, Boże! Dlaczego przeprowadziłeś ten lud przez Jordan? Czyż po to, aby wydać nas w ręce Amorytów na wytępienie? Ach, gdybyśmy postanowili pozostać raczej za Jordanem! 8
@tylko_prawda: A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
@neilran: > > ale na Arce Przymierza były umieszczone dwa Cheruby i do tego @Robakac nawiązuje.

Cheruby były zaleceniem Boga, a my mówimy o bożkach.

Wj 25

18 dwa też cheruby8 wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. 19 Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. 20 Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą
@neilran: > A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

No i? Jezus chciał żeby uczeń zaopiekował się jego Matką co w tym takiego nadzwyczajnego?