Wpis z mikrobloga

Porównajcie sobie teraz reakcje na obrazę uczuć religijnych nowoczesny zachód vs katotaliban/ciemnogród. Co było gdy gazeta Charlie Hebdo odważyła się w ironiczny sposób przedstawić karykaturę Mahometa? Obrońcy religi pokoju wparowali im do redakcji z karabinami i zrobili rzeź.A u nas ? Na spokojnie,grzecznie,zgłoszenie do prokuratury i czekamy na decyzję sądu.I jeszcze zastanawia mnie dlaczego w tej "sztuce" księża strzelają z kałachów? Mi się wydaje,że to atrybut islamistów,którzy na zachodzie robią krwawe masakry w imię swojego bożka. #bekazlewactwa #polska #religia #polityka #neuropa #4konserwy
H.....a - Porównajcie sobie teraz reakcje na obrazę uczuć religijnych nowoczesny zach...

źródło: comment_x0BVMbQ46RxJuW640OcUcpeYERYQeeE2.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@k1fl0w: nie wiem czy ktokolwiek po zobaczeniu fragmentów tej żenującej prowokacji mial ochotę oglądać to w calości,mnie jako osobe,która ostatni raz byla w kościele z 7 lat temu to zniesmaczylo a co dopiero praktykujących katolików
  • Odpowiedz
@Hamouma: był raz wyrok o obrazę, wśród tych co się procesowali, było 7 osób, które nie widziały w ogóle przedstawienia

jak może mnie obrażać coś czego nie znam, nie widziałem

to tak, jakby na jakimś innym portalu obrażano wykopków, zwyzywano, a ja bym tam nigdy nie wszedł, ani razu, nie widział tego portalu
jak by mnie to miało obrazić
  • Odpowiedz
@spere: Więc twoim zdaniem żart nie jest rasistowski jeżeli opowie się go w grupie aryjczyków. A gazety mogą pisać, że ktoś jest kłamcą, złodziejem i pedofilem o ile ta osoba nie przeczyta tego, albo będzie to napisane po chińsku, a obrażany nie zna tego języka.
  • Odpowiedz
@Maneharno: czy w tym przedstawieniu bohaterami są te realne osoby, które potem w sądzie będą dochodziły że to było obraźliwe przedstawienie o nich?

albo ci księża z karabinami, odzwierciedlają realnych księży? może Międlara? choć on jeszcze z karabinem nie lata, jeszcze

gazety z reguły piszą o prawdziwych żywych osobach, licząc się z procesem o zniesławienie
chyba że jakiś stażysta wymyśli fikcyjną postać, tylko kto wtedy go pozwie, fikcyjna osoba?

zdaje się
  • Odpowiedz
@spere: Bardzo ciekawe spojrzenie na sprawę.Rozumiem,że osoba która spalila kukle żyda i dostala 10 miesięcy sztumu również moglaby powolywać się na "wolność artystyczną" i na chęć zademonstrowania "wolności slowa" ? bo ja pamiętam reportaze tvn o kolejnym antysemickim incydencie w Polsce,idąc Twoim tokiem rozumowania,przecież nikt ich nie zmuszal do oglądania tego czynu,więc o co halo? I mam przekonanie graniczące z pewnością,że gdybym ja poszedl to teatru i wydal sztukę pt "rozmowy
  • Odpowiedz
@Hamouma: nie wiem czy mógł się powołać na wolność artystyczną, bo to nie było przedstawienie teatralne, tylko demonstracja, publiczna

aby zobaczyć reakcje, musiałbyś namówić środowiska prawicowe do zrobienia przedstawienia z kostką mydła
  • Odpowiedz
@Hamouma: Moim zdaniem powinna być równość i wolność. Czyli jedna i druga strona powinna móc obrażać się nawzajem, w artystycznej formie do woli. Tak naprawdę poziom owych żartów, czy innych form, które potencjalnie mogą obrażać adwersarzy, świadczy wyłącznie o twórcach. Żaden sąd czy urząd nie powinien oceniać co jest jeszcze dopuszczalne, a co nie, w sztuce. Nawet tak szeroko pojętej jak to absurdalne przedstawienie, czy "performance" jakim by był wywiad z
  • Odpowiedz
@spere: Pytałeś jak można kogoś obrazić, jak nie było się świadkiem obrazy. To odpowiedziałem. Sztuka była wystawiona publicznie, a biletowane, czy ograniczone miejsca nie mają znaczenia. Co do obrazy osoby zmarłej, jest pewien przepis, ale z powodu uczuć bliskich osoby zmarłej. Co do kwesty na zabójcę, której nie można przeprowadzić chociażby się bardzo chciało różna może być interpretacja. Sprawa trafiła i będzie się toczyć w odpowiednich organach. Konsekwencji prawnych raczej żadnych
  • Odpowiedz
ani ksiądz ani papież nie jest przedmoitem który podpada pod paragraf o obrazie uczuć religijnych.
dlatego że nie są obiektami kultu religijnego, już była taka sprawa i takie było orzeczenie sądu.

Za to zwykła obraza jak najbardziej może być stosowana. w przypadku jp2 jak zauważyłeś bliscy wnoszą sprawę, w przypadku anonimowych księży to raczej kler wnosi sprawę

@Maneharno:
  • Odpowiedz