Wpis z mikrobloga

@Pustulka: To zależy, co będziesz lutował ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli chodzi o kolbę, aktualnie moją ulubioną jest chińska VTSSC40N, kosztowała 140zł i kupiłem ją do garażu, a używam jej teraz w pracowni. Mam bardzo złe doświadczenia z chińskimi hotair'ami, nie trzymają temperatury, ciężko o powtarzalność. Z chińszczyzny poniżej 500zł niczym bym nie chciał lutować, kolega lubujący się w tworach z PRC mówi, że ta jest całkiem
Przy okazji może też rozglądałbym się za programatorem do kości biosu w płytach laptopowych, kościach ram i baterii, powiedzmy od ivy bridge w górę, TL866CS do większości pewnie wystarczy, nie?


@Pustulka: wiekszosc nowych konstrukcji ma uklady niskonapieciowe 1.8V, bedziesz musial miec adapter ktory poziomy napiec dopasuje. Reszte po i2c czy spi powinien ogarnac tyle ze bedzie trwalo to wieki przy ukladach 64mb i 128mb a takie sa tez stosowane do biosow.
1. Jakie stacje lutownicze teraz warto kupić do 150, ok. 200 zł i ok. 300 zł, max 350 zł? (może też z od razu hot airem)


@Pustulka: Tu jedynie zwroce uwage zebys nie pakowal sie w takie zestawy z lutownica, jak cos padnie to pewnie nic nie bedzie dzialac. Lepiej osobno HA i kolba.
ten programator to gowno


@Pan_Slon: Mocno, mocno przesadzasz. Jeżeli chodzi o pamięci szeregowe to za 1/20 ceny - robi (i to w moim odczuciu całkiem sprawnie - 8MB (64mbit) flash odczytany dokładnie w 1m39s. Wielokrotnie szybciej niż buspirate, którego ludzie używają rutynowo do takich rzeczy ). Powiedziałbym, że soft ma nawet lepszy bo jest obsługiwany przez flashrom. A konwertera na 1.8V potrzebujesz i tu, i tu.
@olewales: Jak zadziala, jak poradzi sobie z koscia, jak sie nie wywali podczas programowania, jak soft zatrybi itd. Po za tym 1m39s to wiecznosc jak mieszasz biosami, choc duuuzo lepiej niz revelprog przy 1/10 jego ceny. Tak czy tak to gadzet a nie narzedzie pracy. Jako pierwsze cos to zapoznania sie z tematem OK ale i tak TL lepszy ;)
Z chińszczyzny poniżej 500zł niczym bym nie chciał lutować, kolega lubujący się w tworach z PRC mówi, że ta jest całkiem dobra:

https://diolut.pl/quick-706-esd-stacja-lutownicza-gorace-powietrze-p-2279.html

Na elektrodzie piszą, że lutownica w tym zestawie jest kiepska
@czarny_i_zly: > Jeśli chodzi o kolbę, aktualnie moją ulubioną jest chińska VTSSC40N, kosztowała 140zł i kupiłem ją do garażu, a używam jej teraz w pracowni.
Teraz 259 zł:
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lcd-grzalka-ceramiczna-48w-450c-i6037497337.html

Nie chciałbym wydać więcej niż 350 zł, zależy mi
@Pustulka: Niestety nie znam xytronika, kiedys mialem okazje pracowac na takim kombo wszystko majace(hot, kolba, rozlutownica) i zalatywalo to tandeta strasznie. Bralbym Quick 706 i ew do tego jakas kolbe jak okaze sie badziewna. Hot jest spoko i w tej cenie nie ma nic lepszego.
Ersa RDS80, używaną dostaniesz za około 300zł


@Ekscelencjusz: Teraz ciężko znaleźć sprawną lub z kolbą.

Niestety nie znam xytronika, kiedys mialem okazje pracowac na takim kombo wszystko majace(hot, kolba, rozlutownica)


@Pan_Slon: Dlatego zadecydowałem, że kupię sobie z samą lutownicą o hot aira dokupię może kiedyś tam jeżeli faktycznie będzie mi potrzebne.

ew do tego jakas kolbe jak okaze sie badziewna.

Masz jakieś konkretne kolby na myśli?
ten programator to gowno

@Pan_Slon: apdejt. Możesz mieć trochę racji jeśli chodzi o ten konkretny model :D
Szczegóły jutro jak będę miał czas do tego usiąść ale w skrócie to ktoś #!$%@?ł schemat jeśli chodzi o zasilanie. (VCC do pamięci pociągnięte na sztywno do 3.3V z regulatora ale już komunikacja SPI idzie w 5V). Co ciekawe układy programują się OK i nawet potem działają ale to już zasługa wewnętrznego ograniczenia prądu
@Pustulka: Do amatorskich rozwiązań, do 350zł ja nie widzę lepszego zestawu niż:
http://www.gotronik.pl/stacja-lutownicza-936dh-p-2508.html
i
http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownicze/stacja-lutownicza-wep-858d.html
Z jedną uwagą: stacja hot air ma tylko 700W i dość słaby nadmuch, który jednak w zupełności wystarczy do ściągania elementów i lutowania małych scalaków BGA na niewymagających płytkach. Jest lepsza od przestarzałej 852, mocniej dmucha, nie hałasuje i jest mała.
Obie stacje są bezawaryjne i można do nich od lat dostać groty i końcówki za
Do amatorskich rozwiązań, do 350zł ja nie widzę lepszego zestawu niż:


@Sektro: Darowałem sobie hotaira i szukam tylko stacji lutowniczej z samą kolbą do lutowania do 350 zł, jeżeli naprawdę byłoby warto to mogę odrobinę dorzucić, po przejrzeniu już chyba z kilkuset stron na elektrodach i tym podobnych zastanawiałem się nad:
a) Xytroniciem lf-1600 za 258 zł, ale podobno relatywnie często pada element grzewczy
b) Xytroniciem lf-2000, ale polecany jest z
@Pustulka: A czym się zajmujesz? Ile będziesz lutować dziennie? Zarobkowo czy nie? Ja zarabiam na tym od 8 lat. W mojej opinii, jeśli jesteś amatorem i początkującym, lepszego zestawu niż ten, który ci podałem nie znajdziesz. Kupisz sobie tego Xytronika, fajnie, ale jak trzeba będzie wylutować i zalutować malutki scalaczek BGA z termopadem albo nawet zwykłego procka w TQFP, to co wtedy zrobisz?
Nie wiem, ile do tej pory zalutowałem elementów